מיניבוס אוטונומי

טויוטה ממתגת את עצמה מחדש כחברה לניידות, במקום יצרנית רכב – מהלך שמרמז, אולי, על שינוי תפישתי עמוק, שכולל מעבר לרכבים אוטונומיים ללא נהג. המיניבוס האוטונומי מבית טויוטה שהופעל בכפר האולימפי במהלך אולימפיאדת הנכים, פגע בג’ודוקא לקוי ראייה כשעבר במעבר חציה. על אף התאונה המצערת, המיניבוסים האוטונומיים המספקים שירותי הסעה נוחים ברחבי הכפר, ממשיכים לפעול – עם מספר שדרוגים לאור תהליך הסקת המסקנות מהמקרה המצער.

חידוש מרגש שאמור היה להוסיף צבע ועניין להתרחשויות באולימפיאדה האחרונה הוא הפעלת שירות הסעות במיניבוסים אוטונומיים של חברת טויוטה, שהחל לפעול ברחובות הכפר האולימפי בטוקיו עם פתיחת המשחקים. תאונה שהתרחשה כשמיניבוס אוטונומי פגע, על גבי מעבר חציה, באתלט עיוור אילצה את חברת טויוטה להפסיק זמנית את שירות ההסעות הניסיוני. כשבוע לאחר התאונה החליטו חברת טויוטה, הוועד האולימפי ועיריית טוקיו לחזור ולהפעיל את השירות תוך נקיטת מספר אמצעי זהירות האמורים למנוע אפשרות לתאונה נוספת.

מיניבוסים אוטונומיים מסוג E-Palette

בשנת 2018, בתערוכת טכנולוגיה בלאס ווגאס, הציגה טויוטה (TYO: 7203) את המיניבוס מדגם E-Palette האוטונומי. מדובר ברכב חשמלי לגמרי בעל יכולת נהיגה אוטונומית המיועד לשמש במערכי הסעה עירוניים עתידיים. במעמד השקת ה – E-Palette החלו דוברי חברת טויוטה להחדיר מסר שיווקי חדש לחזון החברה: טויוטה תחדל מלהיות חברת רכב ותהפוך ל”חברת ניידות”, רמז לכך שגם בטויוטה צופים שרכבים אוטונומיים עתידים לשנות את פני עולם התחבורה הפרטית והציבורית. המיניבוסים שחברת טויוטה מפעילה בכפר האולימפי בטוקיו הותאמו במיוחד לצרכים המאפיינים את הקהל והפעילות בכפר: הדלתות הוגדלו כך שמספר חברי נבחרת יוכלו לעלות או לרדת יחד מן הרכב בקלות ורמפות חשמליות הותקנו מתחת לדלתות כדי לסייע בכניסה וביציאה מן המיניבוסים.

הג’ודוקא היפני העיוור חצה את הכביש במעבר חציה

התאונה שהעמידה בסימן שאלה את המשך הפעלת שירות ההסעות האוטונומי התרחשה ביום חמישי ה – 9/9/21. המיניבוס האוטונומי עצר בצומת T ופנה שמאלה, באותה עת החל הג’ודוקה היפני העיוור מר ארמיצו קיטאזונו לחצות את הכביש במעבר חציה. מסיבה לא ברורה המיניבוס לא העניק זכות קדימה להולך הרגל. המפעיל, שנמצא ברכב כדי להתערב במידת הצורך, הפעיל את בלם החירום והרכב אכן עצר אולם לא לפני שפגע באתלט במהירות איטית מאוד. האתלט נפצע באורח קל ופונה לקבלת טיפול רפואי, הוא נאלץ לוותר על השתתפות בתחרות שאמור היה ליטול בה חלק.

התנצלות ממנכ”ל טויוטה

בטרם נודע על ההחלטה לחזור ולהפעיל את שירות ההסעות במיניבוסים האוטונומיים פרסם מנכ”ל טויוטה התנצלות רשמית בשם החברה. בסרטון יוטיוב נראה מר אקיו טויודה אומר כי עם היוודע דבר התאונה חש דאגה רבה לאתלט שנפגע. עוד אמר המנכ”ל כי התאונה ממחישה עד כמה מאתגרת היא הפעלת רכבים אוטונומיים בנסיבות המיוחדות של הכפר האולימפי ובאופן רב עוד יותר כאשר ברחובות נעה אוכלוסייה המכילה אנשים רבים בעלי ליקויים ומוגבלויות למיניהם.

אמצעי אבטחה תוגברו למניעת תאונות נוספות

כאמור, התאונה אירעה למרות שמערכות הרכב האוטונומי זיהו את הולך הרגל והפעילו את הבלם האוטומטי ובה בעת גם מפעיל הרכב הפעיל בלם חירום. נראה שהתנהלותו של האתלט העיוור הייתה שונה מכפי שניתן היה לצפות מאדם רואה המודע לכך שרכב מגיע מעבר לפינה הסמוכה, הוא החל לחצות בעוד מערכות הרכב ציפו ממנו דווקא לעצור. כאמור, למרות שבלמי הרכב הופעלו הוא פגע בהולך הרגל בטרם הספיק להגיע לעצירה מוחלטת.

כדי למזער סיכוי לתאונה נוספת החליטו בחברת טויוטה להוסיף איש צוות נוסף ברכב, גם הוא בתפקיד הדורש ממנו להתערב רק במידה ומזוהה בעיה. אחד התפקידים העיקריים של אנשי הצוות הוא לתור אחר הולכי רגל שהרכב עלול, באופן כזה או אחר, לסכן אותם. בנוסף, למפעילים כעת תינתן שליטה על מהירות הנסיעה של הרכב. עוצמת הקולות שהרכבים משמיעים תוגבר והועלה משישה לעשרים מספר מעברי החציה בהם מוצבים מכוונים מטעם צוות הכפר האולימפי.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רכב חשמלי
סקטור הרכבים החשמליים בסין מציג 100 יצרנים עם צמיחה של 350% ומטרה לכבוש את העולם
האם ישראל בדרך לאינפלציה
האם ישראל בדרך לאינפלציה?
מדד קלינטק
עם האצבע על הסביבה הפיננסית – סיקור מיוחד על מדד אנרגיה מתחדשת בישראל
השקעה ירוקה
השקעה ירוקה: חברה ישראלית לייצור מוצרי אריזה מפלסטיק מתכלה גייסה 70 מיליוני דולרים
השקעות נדל"ן
זריחת הנדל”ן – כיצד להשקיע במגוון פרויקטים אלטרנטיביים?