השקעה בנדלן

העולם מתנהל על פי השינויים בוריאנטים השונים של נגיף הקורונה מאז סוף שנת 2019. אם שנת 2020 תיזכר כשנה שבה בילינו חודשים ארוכים בבידוד, שנת 2021 בוודאי תיזכר בזכות החיסונים, החזרה לשיגרה והאותות המבלבלים בעת שנמצאו ווריאנטים חדשים ומדבקים יותר ברחבי העולם. כצפוי, גם שוק ההון, הכלכלה, הצריכה והייצור פיתחו הרגלי התנהגות חדשים, ביניהם: שיעורי התעסוקה ירדו בכל העולם, וגם בארץ, עם כ – 61.1% מועסקים והודעה מטעם נגיד בנק ישראל בנודע למה שניראה כמו קושי לחזור לתעסוקה מלאה. גם בארה”ב המצב לא שונה, עם כמעט 300,000 תביעות אבטלה חדשות בכל שבוע לאורך ינואר השנה (2022). סקטורים שלמים נאלצו להתמודד עם הפחתה משמעותית בביקושים, ונזכיר בראש ובראשונה את סקטור הפנאי, התיירות, הנופש והבילויים. אפילו במדד האחרון שפורסם, גילינו כי ההוצאה הממוצעת על בילוי ותרבות היא מהיחידות שירדו במדד.

שוק אחד שללא ספק ראה עליות בביקושם, בעולם כולו אבל בפרט בישראל, הוא שוק הנדל”ן, וספציפית שוק הנדל”ן למגורים והנדל”ן התעשייתי. בישראל ראינו עליה חדה בביקוש למשכנתאות וברכישת דירות, כאשר העליה החדה ביותר היתה בסקטור דירות היוקרה במחירים של שלושה מיליון ₪ ומעלה. בתחום התעשייתי, הביקוש למחסנים, מרכזי הפצה ומרכזים לוגיסטיים היה גבוה מאוד כבר לפני הקורונה, הנגיף שפגע בביקושים ובכמות הלקוחות בחנויות הפיזיות העלה את הביקושים והרכישות בפלטפורמות אונליין והזין את הביקושים למרכזי הפצה חכמים שיקצרו את תהליכי המיון, האריזה וההפצה של משלוחים לרוכשים אונליין ויאפשר צמצום בכוח אדם בניהול מחסני מוצרים.

ארגונים גדולים ומנהלי תיקי השקעות של מיליארדים בוחרים ללכת על נדל”ן

בתחום המרכזים הלוגיסטיים קל יהיה לציין מספר מפתיע של עסקאות רכישה בעשרות, לפעמים אפילו מאות מיליוני שקלים אפילו רק בשנה האחרונה: תנובה הודיעה השבוע על כוונתה להקים מרכז לוגיסטי לאחסון והפצה במודיעין בהשקעה של כ – 400 מיליון שקלים, כלל ביטוח השקיעה השבוע כ – 85 מיליוני שקלים במרכז לוגיסטי, כנראה שאינו מיועד לשימוש החברה עצמה אלא להשכרה, במבוא כרמל בצפון הארץ, אספן גרופ הודיעה על רכישת מתחם לוגיסטי בקריית אריה תמורת 126 מיליוני שקלים, והרשימה ממשיכה. גם בתחום הנדל”ן בפרויקטים בארץ ובחו”ל רשימת המשקיעים ארוכה ומדובר בהשקעות של עשרות ומאות מיליוני שקלים: מאז מחצית שנת 2021, מתפרסמות לעיתים קרובות עוד ועוד עסקאות של חברות הביטוח בישראל, המחזיקות בתיק נכסים מצרפי בשווי של כ – 1.5 טריליוני שקלים, הרוכשות אחזקות בחברות נדל”ן וחברות לניהול נכסים, בארץ בארה”ב ובמדינות שונות באירופה.

מה העלייה בביקוש עושה לקרנות הריט בישראל?

ניראה שקרנות ריט בארץ, בארה”ב ובמדינות רבות באירופה עשו חייל לאורך שנת 2021, ומתחילות את שנת 2022 ברגל ימין. שתי קרנות הנדל”ן הגדולות בישראל, הן קרן ריט 1 וקרן סלע נדל”ן המנהלות 5.9 מיליארדי שקלים ו – 3.8 מיליארדי שקלים בהתאמה, הן קרנות נסחרות שניתן להשקיע בהן גם דרך רכישת מניות שלהן, ושתיהן השיגו תשואה של עשרות אחוזים במהלך שנת 2021: ריט1 כ – 51.2% וסלע נדל”ן כ – 60.5%. מאז תחילת השנה, שתי הקרנות השיגו תשואה של כמעט 2%.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרן החלל
קאת’י ווד וקרן החלל של ARK
סקירה אלטרנטיבית 4.4.21
השבוע שהיה: סקירת שווקים אלטרנטיבית
השקעות באנרגיה מתחדשת
מכונת הזמן הפיננסית – השקעות באנרגיה מסורתית מול השקעות באנרגיה מתחדשת
טכנולוגיה
החקלאות לומדת לאמץ סביבה טכנולוגית מתקדמת
השקעות
ההצגה של AMC חייבת להימשך