מנהל כספים

מנהל כספים בארגון הוא איש מקצוע מוסמך האחראי על ניהול, בקרה ופיקוח של המערכת הכספית והחשבונאית בארגון או בעסק מסוים. מנהלי כספים מחזיקים בתפקידי מפתח חשובים כמו הנהלת חשבונות, חשבות שכר, דיווחים פיננסיים להנהלה ולבעלי המניות בארגון, דיווחים כספיים לרשויות, לבנקים, לבורסה ועוד. בחברות קטנות יחסית מנהל הכספים הוא החשב של החברה ובארגונים הגדולים יש מחלקת כספים ובה מספר מנהלים.

מידע כללי על תפקידו ותחומי אחריותו של מנהל כספים בארגון

מנהל כספים מפקח על כל הפעילות הפיננסית בארגון, בעסק או בחברה, הוא חייב להיות איש מקצוע מוסמך ובעל ראייה מקיפה כדי לדייק בעבודתו ועל מנת להתמודד עם תנאי חוסר ודאות ומשברים בעסק. מנהלי כספים משתמשים בכלים כלכליים ופיננסיים מתחומים שונים, הם מיומנים בהערכת שווי של חברות, בהפקת דוחות כספיים ופיננסיים ובייצוג הארגון מול גורמים שונים כמו בנקים, רשות המסים ועוד.

למנהל הכספים בארגון יש תפקיד חשוב מאחר והוא אחראי בין היתר להצעיד את העסק להצלחה ולהישגים, גם בשוק ההון. בנוסף עליו לייעץ למקבלי ההחלטות בארגון במגוון נושאים כלכליים ופיננסיים, לרבות עסקאות מורכבות כמו מיזוג ורכישת חברות אחרות, הנפקות בבורסה וכו’.

איזה מסלול לימודים מכשיר מנהלי כספים?

כדי לעבוד כמנהלי כספים בעסקים ובארגונים יש ללמוד את התחום ולעבור הכשרה מקצועית. יש כמה מסלולי לימוד להכשרת מנהלי כספים וחשבים, האפשרויות הן ללמוד קורס מנהל כספים (CFO), הקורס מיועד בעיקר לבעלי תואר ראשון בתחומים כמו כלכלה, מנהל עסקים, חשבונאות, תעשייה וניהול. כמו כן, הקורס מיועד לרואי חשבון מוסמכים ולעורכי דין בעלי רקע וידע בתחומי כספים וחשבות.

אפשרות נוספת היא ללמוד הנדסאי תעשייה וניהול, בוגרי המגמה יכולים להשתלב כמנהלי כספים בעסקים בינוניים וגדולים, ובארגונים בינלאומיים, יש שפע עבודה במגזר הציבורי והעסקי. לימודי הנדסאי תעשייה וניהול נמשכים כשנתיים בלבד, במהלך הלימודים בוחרים התמחות, וכדי לקבל הכשרה המתאימה למנהל כספים עדיף להתמקד בהתמחות של ניהול מערכות טכנולוגיות.

כמו כן, בוגרי מסלולי לימוד כמו מנהל עסקים, כלכלה או חשבונאות (בוגרים מוסמכים מאוניברסיטאות וממכללות אקדמיות מובילות) יכולים להשתלב בארגונים השונים כמנהלי כספים, עם אופק לקידום לתפקיד בכיר יותר כמו סמנכ”ל כספים בארגון.

חשוב לציין כי ניתן לעבוד כמנהלי כספים לאחר לימודים אקדמיים במכללות ובאוניברסיטאות השונות, אך כדי לחסוך זמן ולהשתלב בעבודה במהירות המסלול היעיל ביותר הוא הנדסאי תעשייה וניהול, אחרת צריך להשלים את הלימודים לתואר ראשון בתחום רלוונטי לעולם הפיננסיים והכלכלה, ולאחר קבלת התואר יש ללמוד קורס מקצועי להכשרת מנהלי כספים.

למי מתאים להיות מנהל כספים?

כדי לעבוד כמנהל כספים נדרשות תכונות מסוימות כמו ראייה רחבה, יכולת לקבל החלטות, כישורים פיננסיים, אמביציה ורקע טכנולוגי. המקצוע מתאים בעיקר לחשבים, מנהלי חשבונות, כלכלנים, רואי חשבון, יועצי מס ועובדים בכירים העוסקים בתחומי כספים, פיננסים וחשבות שכר.

בעבר הלא רחוק הדרישה ממנהלי כספים הייתה ראייה יחסית שמרנית וכישורים מקצועיים בתחום הפיננסים. כיום, המעסיקים מחפשים מנהלי כספים יצירתיים ובעלי מעוף וראייה רחבה, כולל יכולות ייחודיות כמו חשיבה מחוץ לקופסה וראיית עסקית עדכנית ומעמיקה. בהייטק מחפשים מנהלי כספים עם חשיבה מקורית, מעבר לכישורים המקצועיים, והדרישה ממנהלי הכספים היא להפגין יוזמות חדשות ולהיות יצירתי בעבודה.

אילו נושאי לימוד חשובים לתחום?

כדי להיות מנהל כספים נדרשת השכלה רחבה, לכן חשוב ללמוד תחומים ונושאים כמו דוחות פיננסיים, חשבונאות, ניהול סיכונים ומצבי משבר, השקעות בשוק ההון, חשבות שכר, התנהגות ארגונית, מערכות מידע, ניהול לוגיסטי, קורסים בתחום התעשייה והניהול, רכש וקניינות ועוד.

טסלה
המהפכה האירופאית ונקודת המפנה: אחת מכל ארבע מכוניות חדשות היא מכונית חשמלית
מייקרוסופט
האם מייקרוסופט צומחת בזכות הענן?
שוק ההון
שוורים ודובים: עליות שערים באסיה, המדדים המובילים בסין מתאוששים עליבאבא עולה ב-1.5% בהונג קונג
השקעות
האם זה הפרויקט הסודי של אפל?
שוק ההון
שוורים ודובים: ירידות שערים במדדים המובילים בארה”ב ובאירופה, אפל נפלה ב-3%, קרוגר צללה ב-7.5%