דוג'קוין

אילון מאסק נתפש בעיני רבים כאחד המולטי עשירים התמהונים, שקשה להסביר את מעשיהם. אולי זה בגלל שלעיתים קרובות הוא חושב, וגם פועל מחוץ לקופסה, ואולי זה גם מפני שלא תמיד הוא טורח לפרסם את המניעים העומדים מאחורי אותם צעדים לא ברורים שהוא נוקט. כך היה גם בנוגע לחיבתו הידועה של אחד האנשים העשירים בעולם דווקא למטבע הקריפטוגרפי הקרוי דוג’קוין, שמאסק הקפיץ את ערכו לא אחת עם ציוצים מפורטים יותר או פחות, באחד מהם היה כתוב רק שם המטבע – ובכל זאת, הוא הטיס את שווי המטבע מעלה בעשרות אחוזים.

לאחרונה, נתן המולטי מיליארדר הקשה לפיצוח הצצה קצרה מאוד בקשר לסיבות שבגינן הוא תומך נלהב דווקא של הדוג’קוין, מבין אלפי הסוגים השונים של מטבעות קריפטוגרפיים, וזה מה שהוא אמר.

יומיים לפני ערב חג המולד: הדיון המרתק שהתפתח בין דמויות מפתח בשוק הדיגיטל והקריפטו

בערב ה – 23 לדצמבר התפתח בטוויטר דיון סוער הנוגע לחידושים שמביאה עימה טכנולוגיית Web 3, פרוטוקול חדש לרשת האינטרנט שמטרתו להפחית מהריכוזיות שמאפיינת היום את הרשת. בדיון השתתפו כמה מאנשי הטכנולוגיה המשפיעים ביותר, ביניהם ג’ק דורסי (המנכ”ל לשעבר של טוויטר, שעזב את הרשת על מנת להקים רשת חדשה משלו ולאחרונה נחסם מטוויטר בשל התבטאויותיו); בילי מרכוס, שכותב בטוויטר תחת שם העט המאוד לא אנונימי שיבטושי נאקאמוטו והוא הממציא של הדוג’קוין, וכמובן אילון מאסק.

הדיון, שהתחיל סביב הטכנולוגיה המבוזרת של web 3, המשיך בנושאים כמו ריכוזיות, בירוקרטיה ושוק הקריפטו, וכלים שרק מגדילים את ההון אצל העשירים אולם לא באמת פותחים ערוצים ואפשרויות חדשות למשקיעים בסכומים בינוניים.

הממסד, כוח לעשירים, והדרך לצאת מהמבוי הסתום הזה

בילי מרכוס המציא את הדוג’קוין כמעין בדיחה על שוק הקריפטו. הצעיר בן ה – 38 ניסה לייצר פארפראזה מבודחת על השוק המגלגל כיום כשני טריליוני דולרים, כאשר יצר חיקוי שהתברר לא הרבה זמן לאחר מכן כאחד מוצלח במיוחד. היום, שווי השוק של הדוג’קוין עומד על מעל 23 מיליארדי דולרים. מרכוס עצמו מציין בכל הזדמנות כי להערכתו שוק הקריפטו כולו בנוי על מנת להעצים את מי שכבר יש להם כסף. לצד העובדה ששוק הקריפטו ייצר השנה אלפי מיליונרים חדשים מסביב לעולם, כולל לא מעט שצברו הון כתוצאה מהשקעות בדוג’קוין עצמו – מרכוס ציין גם באותו הדיון ב – 23 לדצמבר, כי “כוונתו לבנות דברים, להרוויח כסף ולעשות כיף, הוא רגיל למוסדות התאגידים ולא רואה שם פריצת דרך משמעותית החוצה מהשליטה שלהם, כשהביטקוין רק נותן עוד כוח לעשירים חדשים”.

בתגובה לציוץ הזה הגיב מאסק: “זו הסיבה שאני תומך בדודג’קוין”.

העשיר שיוצא נגד הכוח לעשירים

מאסק תמיד היה שונה בנוף הרשימה הקצרה של מולטי מיליארדרים בעולם. הוא התחיל לבנות את הונו כשייסד את פייפאל ולאחר שצבר מספיק הון החל להמציא מוצרים שלא רבים חשבו שיצליח להשלים את ייצורם. זה התחיל עם הרכב החשמלי הראשון, טסלה כמובן, שמאסק ייסד בשנת 2003, ושהתחילה להימכר רק בעשור האחרון. זה ממשיך עם ספייס X שלו שמטרתה לחקור את מרחבי החלל באופן לא תאגידי ואפילו להקים התיישבות אנושית על מאדים, עם the Boring Company שחופרת מנהרות מתחת לערים גדולות בארה”ב על מנת לשנות את פני התחבורה הציבורית, ועוד המון.

לצד העובדה שמאסק הוא עשיר בערך פי מאה יותר מנשיא ארה”ב לשעבר דונאלד טראמפ, הוא גם מתנסח דרך קבע נגד חשיבה מגבילה, ארגון ממסדי ובעלי הממון. גם התמיכה שלו בדודג’קוין, שהיום משמש דרך מקובלת לקנות רכבי טסלה למשל, נובעת מאותה תפיסה של המטבע הקריפטוגרפי שמטבע אחד שדווקא מאפשר כוח בלתי מוגבל – לכל מי שמעוניין לקבל אותו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תשתיות
סינרג’י קפיטל פרטנרס – קרן השקעות מובילה בתחום התשתיות
סקירת שווקים אלטרנטיבית 18.4.21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
השקעה אלטרנטיבית
מניות חברות הקנאביס מזנקות בעקבות שינוים בחוק
שירות הטכנולוגיה
מהפכה אקדמית בשירות הטכנולוגיה
דייסון
דייסון: אימפריה טכנולוגית