ביידו

גוגל הוא מנוע החיפוש הפופולארי ביותר בעולם ולמעלה מ – 80% מכלל השאילתות ברשת מבוצעות באמצעותו. אולם, בשתי מדינות מנוע חיפוש מקומי משאיר את גוגל מאחור, Yandex הרוסי שמכה את גוגל ללא עזרה מן הממשל ו – Baidu הסיני שנהנה מהחרמת גוגל על ידי הממשלה בבייג’ין.

Baidu הוא אכן מנוע חיפוש רב עוצמה אבל בעשור האחרון הפכה החברה למובילה בתחומי IT נוספים כמו גם בתחום האינטליגנציה המלאכותית (AI), ייצור צ’יפים, פיתוח מכוניות אוטונומיות ועוד.
חברת החזקות הרשומה באיי קיימן היא המאגדת תחתיה בעלות בקבוצת Baidu הנסחרת בנאסד”ק (NASDAQ : BIDU) מאז אוגוסט 2005. נכון לתחילת שנת 2021 מועסקים בחברה כ – 50,000 עובדים ושווי השוק שלה נאמד בכ – 80 מיליארד דולרים.

הוקמה על בסיס אלגוריתם חיפוש מתקדם

ישנם קווי דמיון רבים בין גוגל ל – Baidu, שתי ענקיות הטכנולוגיה החלו דרכן כמנוע חיפוש שפותח על ידי שני שותפים ובבסיסו אלגוריתם משוכלל שדירג דפי אינטרנט לפי קישורים ביניהם. למעשה, רובין לי, שהקים את Baidu בשנת 2000 עם שותפו Erix Xu, פיתח אלגוריתם מבוסס קישוריות שנתיים לפני שמקימי גוגל, לארי פייג’ וסרגיי ברין, עשו זאת עבור מנוע החיפוש שלהם.

Baidu הקדימה את גוגל גם בהטמעת מנגנון למכירת מקומות בתוצאות החיפוש למפרסמים המשלמים עבור החשיפה לפי מספר הקליקים שהם מקבלים בזכותה. מודל זה התרחב גם לפרסומות בתוך אתרים ועד היום מקור ההכנסה העיקרי של Baidu הוא תשלום עבור קליקים על מודעות בדף תוצאות החיפוש ובאתרי אינטרנט המאפשרים הצגת מודעות מטעם Baidu.
מעניין לדעת שיש דמיון גם בפירוש שמותיהם של שני מנועי החיפוש, “גוגל” הוא עיוות שמו של המספר “גוגול”, אחד ומאה אפסים אחריו, המילה Baidu פירושה אינספור פעמים.

ייצור צ’יפים המיועדים לאפליקציות אינטליגנציה מלאכותית

אחד התחומים בהם Baidu נחשבת חברה מובילה הוא אינטליגנציה מלאכותית. כבר באמצע העשור הקודם החלה Baidu להשקיע בפיתוח אפליקציות AI וביניהן עוזר אישי וירטואלי (דומה ל”אלקסה” של אמזון למשל). אפליקציות AI דורשות כושר עיבוד נתונים גדול במיוחד ולכן כדי להתקדם יש לפתח ולייצר שבבים (צ’יפים) המיועדים במיוחד לשמש אפליקציות כגון אלה. Baidu משקיעים מזה למעלה מעשר שנים באינטליגנציה מלאכותית על כל גווניה, כולל מיזמי קוד פתוח ומפעלי ייצור צ’יפים הפועלים כיחידה עצמאית המכונה Kunlun. במרץ 2021 הכריזה Baidu על גיוס 2 מיליארד דולרים ממשקיע חיצוני עבור Kunlun.

פרויקט אפולו לרכבים אוטונומיים

אחד היישומים המרכזיים של אפליקציות אינטליגנציה מלאכותית הוא עבור נהג אוטומטי ברכב אוטונומי. כבר בשנת 2015 הודיעה Baidu שבכוונתה להיכנס לתחום פיתוח וייצור רכבים אוטונומיים. בשנת 2017 הקימה החברה את יחידת הנהיגה האוטונומית שלה המכונה “אפולו” ולאחר שנה כבר הציגה דגם ראשון של רכב בעל יכולת מתקדמת לנהיגה עצמאית.

אחד היעדים של Baidu הוא לשלוט על שוק עתידי של מוניות ואוטובוסים ללא נהג ורכבי תובלה אוטונומיים. בשנת 2020 החלה החברה להפעיל בבייג’ין שירות מוניות שהרכבים בו נוהגים את עצמם אך מאוישים בכל זאת בנהג שתפקידו לקחת פיקוד בעת הצורך.

תחומים נוספים בהם Baidu משקיעה הם מחשוב ענן וסטרימינג. החברה השלימה רכישות של חברות גדולות ומבוססות בתחומים אלה, דוגמת ג’וי הסינית (שירות ווידאו סטרימינג בשידור חי)  תמורת 3.6 מיליארד.

הפוטנציאל להפקת רווחים בתחומי האינטליגנציה המלאכותית והרכבים האוטונומיים הוא עצום אולם תחלופנה שנים בטרם ההשקעות שמבצעת Baidu יניבו פירות בדמות הכנסות בסדר גודל של אלה עליהן פעילותה מתבססת למן הקמת החברה ועד היום, רתימת כוחו של מנוע החיפוש שלה למכירת שירותי שיווק וגביית תשלום ממפרסמים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטבעות קריפטוגרפיים
ירידות המחירים של שוק הקריפטו לא מפסיקות – מי המפסיד הגדול?
אפל פיי
אפל פיי מתחרה בבנקים
רולקס
הזמן להשקיע באפיקים אלטרנטיביים: מחירי שעוני רולקס לאספנים מזנקים כתוצאה ממחסור
ג’נריישן קפיטל – מה ניתן ללמוד על השקעות אלטרנטיביות מהתיק של הקרן הסחירה
השקעות אלטרנטיביות בתיק הנכסים
איך משלבים השקעות אלטרנטיביות בתיק הנכסים המסורתי?