מטבעות קריפטו

באופן תיאורטי אפשר להניח שלמטבעות קריפטו ולמצב האינפלציה מערכת יחסית קרובה – כשהאינפלציה עולה הקריפטו אמור היה להתחמם תוך שהוא מספק הגנה פוטנציאלית לכוח הקנייה ולערכו של הכסף שלנו (אחרי הכל, האינפלציה משפיעה על ערך הכסף הפיזי, שוחקת אותו, ומעלה, שוב באופן תיאורטי, את האטרקטיביות של המתחרים שלו).

והנה הגיעה תקופה בה אפשר לבחון את התיאוריה הזו במבחן המציאות, האינפלציה עלתה בקצב מהיר והיא עדיין מטפסת (בארה”ב למשל בקצב המהיר ביותר מזה עשרות שנים) אבל, למרבה ההפתעה, שוק הקריפטו נותר תנודתי כך שהקשר בין השניים, לפחות בתקופה האחרונה – הוא לא מובהק כמו שאולי חשבנו שיהיה.

תופעה זו גרמה למספר אנליסטים בכירים לחשוב שוב על תפקידם של מטבעות קריפטוגרפים בעולם עם אינפלציה גבוהה מתמשכת.

בשוק ההון כמו בשוק ההון: תיאוריה לחוד וביצועים בפועל לחוד

אוהדים רבים של שוק הקריפטו חושבים על המטבעות הקריפטוגרפים כעל תחליף אפשרי לדולר האמריקאי בפרט, למטבעות הפיאט בכלל. במובנים מסוימים זהו אכן המצב. אמנם, לא כל בית קפה מקבל ביטקוין או את’ריום אבל הקריפטו גדל גם כאמצעי תשלום פיזי (ולא רק, כפי שאולי התרגלנו לחשוב עד השנים האחרונות, בעיקר כ”משחק לחובבי הגאדג’טים” או כערוץ אלטרנטיבי למשקיעים חובבי סיכון) ונראה שמספר העסקים שמסכימים לקבל תשלום במטבעות קריפטוגרפים מובילים, הולך וגדל.

אם אינפלציה שוחקת את ערכו של הדולר, ההיגיון מוביל אותנו למחשבה שאנשים יחפשו נכסים שיוכלו לצמוח באופן עקבי מעליית המחירים. יש משקיעים שמעדיפים לרכוש זהב, סחורות וסוגי נכסים אחרים שערכם יגדל לעומת המטבעות שנפגעים מדהירת האינפלציה, ויש מי שבוחרים להשקיע בשוק הקריפטו כדרך להתגונן מהאינפלציה ולשמור על ערך הכסף.

אבל, לצד ההגדרה של שוק הקריפטו כערוץ גידור מפני שחיקה שמגיעה עם האינפלציה – יש גם שאלה בנוגע לאטרקטיביות של שוק הקריפטו דווקא בעיתות כאלה: במהלך החודשים האחרונים למדנו שתנודות גדולות בערכם של מטבעות קריפטוגרפים מובילים הפכו אותם לבלתי אמינים כאמצעי לשמירת ערך בתקופה של אינפלציה. כך למשל ערכו של הביטקוין ירד משמעותית בשנת 2021 במקביל למחירים לצרכן שטיפסו, המטבע הציג ירידה נוספת בערכו בסוף 2021, ירידה שנמשכה אל תוך 2022. ירידות ערך אלה מעידות גם שהביטקוין אינו אמין עד כדי כך שניתן להחשיב אותו כמטבע מתאים לשימוש יומיומי. כאשר ערכו של מטבע נע בטווחים של 10% ויותר בתוך כמה ימים, קשה לראות איך הוא יכול לשמש אמצעי פיננסי יציב לביצוע עסקאות ותשלומים.

האם תקופת האינפלציה הפעם תהיה שונה?

ההתמודדות הזו עם אינפלציה נראית שונה מהתמודדויות היסטוריות. חלק ניכר מהאינפלציה נגרם מהשלכות מגפת הקורונה (עליית מחירי הסחורות למשל ושיבושים בשרשראות האספקה ובכוח העבודה). אסטרטגיות גידור מול האינפלציה לא עבדו טוב הפעם.

בניגוד למקרים אחרים של עליית מחירים, האינפלציה הפעם לא הפחיתה בהרבה את הצמיחה מה שמועיל לדולר האמריקני וכך ייתכן שעם היציבות שלו תידבק בו ביתר שאת תדמית של שומר ערך טוב לעומת השקעות גידור שלו, כולל מטבעות קריפטוגרפים.

האם ניתן לבנות על מטבעות קריפטוגרפים?

חלק מהמשקיעים כבר משתמשים בביטקוין ובמטבעות קריפטוגרפים אחרים כהגנה מפני אינפלציה. זה עשוי להתגלות כמהלך נבון – אבל לפחות לעת עתה, לא מדובר בהשערה מהודקת שבטוח שתתממש. זאת מסיבות רבות, ביניהן הגיל הצעיר של שוק הקריפטו וחוסר הניסיון בתחזיות בנוגע להתנהגות המטבעות הקריפטוגרפים, הסיכון הכרוך בהשקעה במטבע קריפטוגרפי בשוק תנודתי במיוחד, והקושי להשוות את המטבעות של שוק הקריפטו עם ניירות ערך ומוצרי השקעה אחרים.

במילים פשוטות – העבר של קריפטו הוא קצר מכדי שנוכל לחזות את הביצועים העתידיים שלו בתקופה של אינפלציה. לעת עתה מטבעות קריפטוגרפים נותרים הזדמנויות השקעה בלתי צפויה.

אין ספק שלטכנולוגיה הבסיסית של בלוקצ’יין, המאמתת עסקאות קריפטו, יש פוטנציאל לשנות את העסקאות הפיננסיות היומיומיות שלנו ומעבר לכך. אבל, האם בכוחה לספק גידור טוב מפני אינפלציה? שאלה זו נותרת, לעת עתה, ללא מענה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה בקריפטו
השקעה בקריפטו בלי ארנק דיגיטלי, בירוקרטיה ושערי המרה? בית השקעות חדש עם הצעה אטרקטיבית למחפשים השקעות אלטרנטיביות בקריפטו
נסיעות שיתופיות
הפתרון לפקקים: נסיעות שיתופיות?
פאנלים סולאריים
הרכישה הגדולה ביותר עד כה של פאנלים סולאריים על ידי חברה ישראלית
השקעות באנרגיה מתחדשת
מכונת הזמן הפיננסית – השקעות באנרגיה מסורתית מול השקעות באנרגיה מתחדשת
רכב חשמלי
האם בקרוב נראה רכב חשמלי מתוצרת ישראל?