מטבעות קריפטוגרפיים

בעוד בכל העולם הבנקים המרכזיים מדברים על העלאות ריבית המשק לבלימת עליית המחירים – בתורכיה, הנשיא ארדואן מנסה דווקא להוריד את הריבית שוב ושוב, וכאשר נגידי הבנקים המרכזיים אינם נשמעים להוראותיו – הוא פשוט מחליף אותם. התוצאה היא צלילה של הלירה התורכית ב – 47% בשנה האחרונה, ושחיקה בלתי אפשרית של כספי האזרח התורכי אשר לצד עליות מחירים גבוהות – הופכות את החיים בתורכיה לבלתי אפשריים. תגובת התורכים לנפילה בשווי הלירה: הם קונים ביטקוין. על אף האיסור מטעם הממשלה לסחור או להחזיק במטבעות קריפטוגרפיים, הרחובות הראשיים של איסטנבול התמלאו בסוחרים בשוק הקריפטו המציעים לתורכים למהר ולהחליף את הכספים המקומיים שלהם במטבעות קריפטו, כאשר המטבעות הקריפטוגרפיים החביבים על התורכים הם ביטקוין ואתריום, הם שני המטבעות הקריפטוגרפיים הגדולים בעולם מבחינת שווי שוק, ומטבעות יציבים הצמודים לערכם של מטבעות אחרים, בדרך כלל הדולר האמריקאי או האירו.

אם כן, בתורכיה מציע שוק הקריפטו גידור מצויין מפני האינפלציה השוחקת את הכספים המקומיים בשיעורים של עשרות אחוזים בשנה. מה עושה שוק הקריפטו בהקשר לאינפלציה בשווקים המערביים, והאם האינפלציה משפיעה על שוק הקריפטו?

שוק ההשקעות האלטרנטיביות תמיד היווה אפיק לגידור תיק ההשקעות בשוק ההון המסורתי

בשעה שהאינפלציה דוהרת ללא מעצורים באירופה ובארה”ב, כשבישראל מודיעות עוד ועוד יבואניות גדולות על גל התייקרויות, מחיר הדלק עלה למחיר שיא שלא נראה כמותו בשבע השנים האחרונות ואפילו רשויות מייקרות את המיסים שאנחנו נדרשים לשלם – שוק ההון המסורתי מתכתב עם “מחיר הכסף”, האינפלציה והשינויים בביקושים, אבל שוק הקריפטו מציע מקום מפלט, שבו החוקים של הכסף פחות פועלים.

כך, לפחות על פניו, מצופה ששוק הקריפטו יציע גידור איכותי לא רק לתיק ההשקעות המנוהל של המשקיע אלא גם להתייקרות בסל המוצרים לצריכה שכל בית אב יושפע ממנה.

שוק הקריפטו אינו מושפע מלחצים אינפלציוניים. הוא לא מושפע מהעלייה במחירי הדיור או מקשיי התובלה המוסיפה למחירי כל המוצרים שיש לשנע אותם ממקום למקום. הלחצים הנובעים ממחיר הכסף במטבעות פיאט – פשוט לא משפיעים עליו, ועל כן, הוא מהווה הרבה יותר מאשר רק אלטרנטיבה לגידור ההשקעות, הוא מאפשר למי שהשכר שלהם נשחק באופן דרמטי, לשמור על ערך הכסף ואפילו להרוויח, לפעמים תשואה של אלפי אחוזים – אם רק הוא מהמר על המטבע הנכון.

האם כל המטבעות הקריפטוגרפיים מנותקים לחלוטין מלחצי האינפלציה?

בעוד שוק הקריפטו, לפחות לכאורה, הוא מנותק לחלוטין מעולם הפיננסיים, החלטות הריבית, עליות המחירים והאינפלציה – הרי שהלכה למעשה זה לא בדיוק המצב בכל מטבע קריפטוגרפי שנבחר להתבונן בו. ראשית נזכיר את עולם המטבעות הקריפטוגרפיים היציבים – אלו הם מטבעות קריפטוגרפיים שערכם שומר באמצעות שליטה על מנגנוני הביקוש וההיצע על מחיר מקורב למחיר המטבע שאליו הם צמודים. משכך, עליות או ירידות בערכו של מטבע הבסיס ישפיעו בהכרח גם על מחיר המטבע הקריפטוגרפי היציב.

עוד, חשוב להזכיר את הכניסה למיינסטרים של הביטקוין, המטבע הקרפיטוגרפי הוותיק ביותר, כמו גם זה בעל שווי השוק הגדול ביותר – נכון להיום, שווי השוק של הביטקוין עומד על כ – 824 מיליארדי דולרים. בשנים האחרונות אנחנו רואים איך מבין 17,500 המטבעות הקריפטוגרפיים הקיימים, זה דווקא הביטקוין שצועד בביטחה אל עבר המיינסטרים, עם כניסה לבתי השקעות ברחבי העולם, הטמעה של תשלומים בביטקוין במדינות ובמועצות שונות, ואפילו תשלום שכר בביטקוין – לראש העיר של ניו יורק. בשל הכניסה של הביטקוין למיינסטרים – הוא מושפע יותר מכוחות השוק המסורתי ומהווה ערוץ גידור פחות יעיל. אולי זו הסיבה לכך שהמטבע שנושף בעורפו של הביטקוין, האתריום עם שווי שוק כולל של כ – 370 מיליארדי דולרים, מטבע שעדיין לא הפך למיינסטרים – מציע אלטרנטיבה טובה יותר לגידור שאינו קשור כלל להשפעת הכוחות האינפלציוניים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אלטרנטיבית
האם הטכנולוגיה של פיליפ מוריס תשנה את תעשיית הטבק?
כלכלה
רכבת לילה לקהיר בעושר ובעוני: כלכלת מצרים צומחת ב-5%
מוצרים מובנים
הגנה על הכסף שלנו באמצעות מוצרים מובנים
השקעות אלטרנטיביות אדישות לשוק
מדוע השקעות אלטרנטיביות נותרות אדישות למשברים בשוק ההון?
משקיעים כשירים 2022: כל המידע, ההזדמנויות והאפשרויות