טסלה

בדיוק בשבוע בו חברת הרכבים החשמליים טסלה מצליחה לנסוק לשווי שוק של טריליון דולר לאחר עסקת ענק מול חברת השכרת הרכב הרץ, אשר התחייבה לרכוש 100 אלף כלי רכב בשווי של כ-4.2 מיליארד דולר, מגיע הנתון הבא, מכוניות חשמליות נמכרות במדינות אירופה בשיעורים הולכים ועולים, ובמדינות מסוימות נמכרים יותר רכבים חשמליים מאשר דיזל כשהחברות השולטות בצמרת בשלב זה הן פולקסווגן עם שלושה דגמים פופולאריים לרכבים חשמליים, וטסלה עם דגם 3 הישן והמוכר ודגם Y החדש שכבר נמכר באלפים.

רישום מכוניות חדשות הואט שוב באוגוסט 2021, הפעם ב – 18% וזוהי הירידה הדו ספרתית החודשית השנייה ברציפות. על רקע היחלשות זו מכוניות חשמליות, היברידיות פלאג אין וחשמליות מלאות, דווקא רשמו הישג כאשר בפעם הראשונה אי פעם נתח השוק שלהן עלה על נתח השוק של מכוניות המונעות במנוע דיזל. בחודש אוגוסט עלו על כבישי 26 מדינות באירופה כ – 713,700 מכוניות חדשות בלבד, המספר הנמוך ביותר מאז אוגוסט 2014. עם זאת בסך הכול נמכרו בשמונה החודשים הראשונים של שנת 2021 יותר מכוניות מאשר בשמונה החודשים הראשונים אשתקד: כ – 8,100,00 מכוניות לעומת 7,200,000. הסופר מיני דאצ’יה סנדרו, בעלת מנוע בנזין, ממשיכה להיות המכונית הנמכרת ביותר באירופה.

מחסור בשבבים נוסף על השפעות מגפת הקורונה

בחודשים האחרונים מחסור בשבבים היווה קושי משמעותי עבור יצרניות רכב רבות שעדיין מתמודדות עם השפעות משבר הקורונה. בעיות ייצור ועיכובים באספקת מכוניות חדשות פגעו במכירות, חוסר זמינות בסוכנויות הניע צרכנים להעדיף מכוניות משומשות או לדחות את הרכישה. בעוד שבתנאי שוק רגילים צרכנים יכולים לצפות לחכות חודשים ארוכים לרכב מיוחד, פרארי חדשה למשל, הרי שבתנאים שנוצרו המתנה כזו תיתכן גם כאשר מדובר ברכבים רגילים. רכבים חשמליים, רכבים היברידיים או בעלי הנעה חשמלית בלבד, נותרו מנוע צמיחה. הביקוש לרכבים כאלה ממשיך לגדול. באוגוסט 2019 67% מהרכבים שנמכרו באירופה היו בעלי מנועי בנזין, 30 אחוז בעלי מנוע דיזל ורק 3% מהרכבים החדשים שנמכרו היו רכבים חשמליים. באוגוסט 2020 התמונה השתנתה כך שרכבי בנזין היוו 60% מכלל הרכבים החדשים, רכבי דיזל 29% ונתח השוק של רכבים חשמליים טיפס ל – 11%. באוגוסט 2021, 21% מהמכוניות החדשות שנמכרו היו חשמליות, רק 20% היו בעלות מנוע דיזל וה – 59% הנותרות היו בעלות מנוע בנזין. נראה שההעדפה לרכבים חשמליים באה בעיקר על חשבון רכבי הדיזל.

המרוויחות הגדולות הן פולקסווגן וטסלה

בין עשרת הרכבים החשמליים הנמכרים ביותר באירופה לפולקסווגן שלושה דגמים מהם ה ID.3- שתופסת אם המקום הראשון עם כמעט 8,000 יחידות שנמכרו בחודש אוגוסט. לטסלה שני דגמים בין עשר המכוניות החשמליות הנמכרות ביותר: מודל 3 שתופסת את המקום השני עם כ – 7,800 יחידות שנמכרו ומודל Y שרק הושקה וכבר התברגה למקום השביעי המכובד עם כ – 3,500 יחידות שנמכרו באירופה. גם רנו זואי החשמלית היא פופולארית מאוד באירופה, באוגוסט נמכרו ברחבי היבשת כ – 4,000 רכבים כאלה. כך גם המוסטנג מאך-E ממנה נמכרו באירופה כ – 3,600 יחידות באוגוסט.

אחת מכל ארבע מכוניות חדשות היא מכונית חשמלית

כשבוחנים את הנתונים לחודש ספטמבר 2021, כפי שהם מפורסמים על ידי חברת המידע Jato Dynamics, המנתחת את  שווקי הרכב בעולם, מסתבר שאחת מכל ארבע מכוניות חדשות שעלו על הכביש באירופה בחודש זה היו בעלות הנעה חשמלית, בלבד (חשמלית מלאה) או בנוסף למנוע בעירה פנימית – מכונית היברידית. בספטמבר נרשם גידול במכירות רכב ביחס לחודש המקביל אשתקד, כמעט 1.3 מיליון מכוניות חדשות עלו על כבישי אירופה, הביקוש לכלי רכב חשמליים עלה בכמעט 160% ביחס לספטמבר 2020. קבוצת טויוטה אחראית לנתח של 32% ממכירות המכוניות החשמליות, והכוונה למכוניות חשמליות מלאות והיברידיות, באירופה. מכירותיה של פולקסווגן זינקו בתוך שנה אחת ב – 359% בזכות הביקוש לרכבים החשמליים המלאים וההיברידים של הקבוצה הכוללת את רכבי פולקסווגן, אאודי, סקודה וסיאט. מכירותיה של רנו זינקו ב – 211%, גם כאן הרבה בזכות הביקוש לדגמים החשמליים של החברה. נראה כי באירופה מהפכת הרכבים החשמליים כבר מזמן בעיצומה. ישנן מדינות המתקדמות יותר מאחרות, נורבגיה נחשבת למלכת המכוניות החשמליות כאשר ההערכה היא שעד שנת 2025 תפסיק שם לחלוטין מכירת מכוניות בעלות מנועי בעירה פנימית ובמדינה זו תימכרנה אך ורק מכוניות חשמליות.

 

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

המונית המעופפת
המונית המעופפת של ג’ובי
כלכלה
רכבת לילה לקהיר בעושר ובעוני: כלכלת מצרים צומחת ב-5%
קרנות ריט
מה עשו קרנות הריט ב – 2021?
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות – מה זה אומר ואיך מתחילים?
השקעות אלטרנטיביות
ההשקעה האלטרנטיבית של עשירי העולם: מועדון גולף