שוק הקריפטו

שוק הקריפטו שווה בימים אלה כ – 2 טריליוני דולרים והוא במגמת עליה לאחר חודשים של ירידות מחירים. בכל 24 שעות, מבוצעות עסקאות בשוק הקריפטו בסך של מעל 62.7 מיליארדי דולרים, כאשר המטבעות הנפוצים ביותר בעסקאות כאלה הם כמובן ביטקוין, את’ריום ותת’ר. הביטקוין עלה השבוע בכמעט 15%, וזו סיבה נהדרת לחגיגה עבור מי שמחזיקים תיק השקעות בשוק הקריפטו – רק שלאחרונה פורסמה אזהרה לאזרחי אירופה ותושביה בנוגע למסחר בשוק הקריפטו, כאשר נוסח האזהרה מפרט בנוגע לסיכונים למשקיעים בשוק תנודתי זה.

האזהרה פורסמה מטעם מספר גופים פיננסים מובילים באירופה, ויש מי שתוהים, אם אירופה בדרך לגבש תכנית להפחתת האטרקטיביות של השקעות בשוק הקריפטו עבור אזרחי היבשת.

הקריפטו משגשג באירופה

בשבועות האחרונים מתחוללת מלחמה רחבת היקף בין רוסיה לאוקראינה. הפלישה הרוסית לאוקראינה הותירה את המדינה הקטנה נטולת יכולת ממשית להתמודד אל מול האויב החזק ממנה בהרבה, והעולם כולו התייצב לצד אוקראינה נגד רוסיה – בינתיים לא בהצלחה מרובה. הכלי החזק ביותר שהעולם יכול להשתמש בו נגד המדינה שיזמה מלחמה הרסנית הוא כמובן סנקציות כלכליות ואת זה, בחרו כמעט כל מדינות אירופה לבצע, כולל החרמת הרובל הרוסי מהסוויפט, הוא הבנק הבין לאומי המאפשר עסקאות בין מדינות. רק שאז, הפעילה רוסיה את הכוח הלא מבוטל שלה בשוק הקריפטו והחלה משתמשת בעתודות הכספים המקומיים דרך המרה לקריפטו על מנת לעקוף לפחות חלק מהסנקציות שהוטלו עליה. גם באוקראינה מבוצעות המרות של כספים מקומיים למטבעות קריפטו בשל הפיחות הדרמטי במטבע. בשל אירועים אלה – שוק הקריפטו בעולם, ובאירופה בפרט, נמצא בעליה חדה. ככל שערכי המטבעות עולים, משקיעים נוספים ממדינות אחרות באירופה ובעולם נמשכים להחזיק יותר מטבעות ולנהל תיקי השקעות אמיצים יותר בשוק הקריפטו האלטרנטיבי, התנודתי – והלא מפוקח.

מי הרשויות שפרסמו הודעת אזהרה נגד מסחר בקריפטו באירופה?

לפני כשבוע (18.3.22) פורסמה הודעה הקוראת לאזרחי אירופה לשקול שוב את בחירתם להשקיע בשוק הקריפטו, בשל התנודתיות הגבוהה שבו והסיכון להפסיד סכומי כסף ניכרים. על ההודעה חתומים שלושה גופים פיננסיים גדולים באירופה, הן שלושת ה – ESA’s, הרשויות המפקחות של היבשת: רשות הבנקאות האירופאית (EBA), הרשות של אירופה לניהול ניירות ערך (ESMA), והרשות של יבשת אירופה לניהול מוצרי ביטוח ופנסיה (EIOPA). בהודעה שפורסמה נכתב כי שוק הקריפטו הוא שוק תנודתי וכי בתקופה הקרובה חוזות הרשויות הפיננסיות החתומות על הניסוח, כי משקיעים בשוק הקריפטו עלולים להפסיד סכומי כסף ניכרים. עוד, נכתב בהודעה, חשוב לדעת כי משקיעים בקריפטו אינם מוגנים באופן מספק על ידי גופים מוסדיים או בירוקרטיים וכי ישנן פלטפורמות המציעות השקעות בשוק הקריפטו שהן לא פלטפורמות מוסמכות או אמינות. במקרים כאלה, חשוב לדעת כי המשקיעים עלולים לאבד את כל כספם.

ההמלצות של הרשויות המפקחות של אירופה להשקעות בשוק הקריפטו

ההודעה שפורסמה נחתמת במספר המלצות כלליות למי שבוחרים על אף הסיכונים להשקיע בשוק הקריפטו, ביניהן:

  • להשקיע סכומי כסף המיועדים להשקעות ספקולטיביות ואשר המשקיע לוקח בחשבון שהוא עלול להפסיד אותם
  • להשקיע בשוק הקריפטו רק דרך פלטפורמות אמינות ומבוססות
  • להבין היטב את אופן הפעילות של שוק הקריפטו
  • להגן לפי מיטב היכולת על הארנק הדיגיטלי מפני פריצות סייבר

מה דעתו של העולם על האזהרה שפורסמה?

כאמור, שווי השוק של שוק הקריפטו הכולל הולך ועולה בימים אלו, ולמעשה לאחרונה חצה את רף שווי השוק הגבוה משני טריליוני דולרים שוב, לראשונה מזה מעל חצי שנה. נראה שבכל העולם משקיעים “מצביעים ברגליים” ובוחרים בהשקעות בשוק הקריפטו כאפיק השקעות אלטרנטיביות פופולארי. שוק הקריפטו הוא אכן שוק תנודתי והפכפך, וחשוב לקחת זאת בחשבון במהלך ההשקעה, אבל לצד הפוטנציאל להפסד קיים גם פוטנציאל לרווחים גבוהים ומהירים, שאין סיבה לא ליהנות מהם, עבור משקיעים מושכלים, בעלי היכרות עם השוק ומוכנות להתמודד עם התנודתיות הגבוהה והשלכותיה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רכב אוטונומי
הסוף לנהגים בשירות הציבורי? האוטובוס של NAVYA נוסע ברחובות אוקספורד וברלין לאחר הכישלון בפריז
השקעות אלטרנטיביות
2030: איך יראה העולם לאחר ההבטחות הגדולות בנוגע למהפכת האנרגיה?
קרפט היינץ
מה הטעם שלכם בעולם ההשקעות?
פודטק
פלנטיש מדפיסים סטייק סלמון בתלת מימד, ומקווים לעשות לשוק הפודטק את מה שעשתה ביונד מיט
מטאוורס
מטא חוגגת: 300,000 אוואטארים בעולמות הווירטואליים שלה