עסקאות בתחום הנדל”ן מתבטאות בסכומי כסף גדולים למדי. גם אם מדובר רק בהרחבת מבנה קיים, אתם עשויים להזדקק להלוואת משכנתא. התיאומים והתכנונים השונים סביב פרויקט כזה, עשויים להיות מורכבים למדי, בוודאי ברכישת נכס. באופן מיוחד, היבט המימון מהווה נקודה קריטית, שבה אי אפשר להתבסס על “יהיה בסדר”, אלא חייבים לדעת שעומד לרשותכם התקציב שיידרש ולא פחות ממנו. כיצד משתלב בכך, “אישור עקרוני למשכנתא”?

ללכת על בטוח

כאשר מחפשים דירה לרכישה ובוחנים אפשרויות שונות, שאלה חשובה מאוד היא כמובן כמה דורשים על הנכס לשם רכישתו. אלא ששאלה נוספת, לא פחות חשובה, היא האם תוכלו להשיג משכנתא מתאימה ובאילו תנאים? כל זאת, יש לברר לפני שמתקדמים עם מוכר הדירה. כלי מרכזי אשר יסייע בכך, הוא מסמך רשמי של בנק למשכנתאות, אשר מאשר שהבנק מוכן עקרונית לתת הלוואת משכנתא למבקש. זהו “אישור עקרוני למשכנתא”. אישור כזה, מתייחס לסכום משכנתא ולתנאים שלה, עבור האדם שמבקש זאת והמטרה הספציפית שבה מדובר. זו עשויה להיות רכישת דירה, רכישת מגרש, הרחבת מבנה קיים או בניית מבנה חדש. בעזרת האישור, תוכלו לדעת למה לצפות, לתכנן את מהלכיכם הלאה טוב יותר ואף להיעזר בו במשא ומתן מול בנקים אחרים למשכנתאות.

אישור עקרוני למשכנתא – כיצד משיגים?

קבלת האישור, דורשת מילוי טופס עם פרטים אישיים ופרטי הנכס וכמובן גובה ההלוואה שמבקשים. לא חייבים בשלב זה להציג מסמכים כלשהם והתהליך מבוצע בחינם. כמו כן, בקשת או קבלת אישור מסוג זה, איננה מחייבת אתכם לקחת את המשכנתא מאותו בנק.

מה כולל אישור עקרוני למשכנתא?

במסגרת אישור כזה, ייכללו

  • הסכום – סכום ההלוואה שמאושר (עקרונית כאמור).
  • תנאי החזר ההלוואה – תקופת החזר, תנאי ההחזר, המסלולים, העמלות.
  • תאריך קובע – ציון תאריך, אשר רק עד אליו המסמך תקף. זו אמורה להיות תקופה של 24 יום לכל הפחות. במשך תקופה זו, הבנק יהיה חייב עקרונית (ראו סייגים שנפרט כאן בהמשך) לתת לכם הלוואה כמפורט במסמך. זאת, גם אם במשך התקופה חלו בבנק שינויים שמשפיעים על תנאי המשכנתא (בעמלות, בריביות וכדומה).
  • דרישות שונות – דרישות שיהיו בהמשך לגבי המשכנתא (כמו ביטוח משכנתא וכן מסמכים שיידרשו בכדי להוכיח את הפרטים שמילא המבקש).
  • פירוט שמאי מקרקעין – שמאים שהבנק עובד איתם למטרת הערכת שווי נכסים.

עוד כמה נקודות חשובות

  • ניתן לפנות לשם כך לכל בנק למשכנתאות שנראה לכם. גם לכמה בנקים במקביל.
  • גם קבלת אישור עקרוני למשכנתא באמצעות האינטרנט או הטלפון עשויה להיות מוצעת על ידי בנק. במקרים כאלה, חשוב לקחת בחשבון שעשויות להיות לכך מגבלות מסוימות.
  • האם ייתכן שהבנק לבסוף לא ייתן לכם משכנתא בתנאים שצוינו במכתב? חשוב לקחת בחשבון שהדבר אפשרי, במידה ומצבכם הכלכלי ישתנה לרעה או שהבנק ימצא, שחלק מהפרטים שמסרתם בבקשה לא מדויקים.
  • האישור לא רלבנטי לגבי מי שמקבלים סיוע ממשרד הבינוי והשיכון לגבי המשכנתא.

חשיבות ההסתייעות בשירותי יועץ משכנתא

יועץ משכנתא מנוסה ואיכותי, יוכל לסייע לכם בכל התלבטות בנושא זה. כמו כן, במילא מומלץ להסתייע במקצוען מסוג זה, כאשר עולה על הפרק לקיחת משכנתא. כדאי לקחת בחשבון, שמצבים

של משא ומתן עם מוכרי נכסים ואינטראקציה עם בנקים למשכנתאות ללקיחת הלוואה, הם תהליכים קריטיים. אלה נקודות מפתח, שבהן כל החלטה ופעולה עשויות להיות בעלות השלכות רבות ומשמעותיות בהמשך. לכן, יש היגיון וכדאיות כלכלית, להשקיע בשירותי ייעוץ טובים.

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוורים ודובים
שוורים ודובים: אנגלה מרקל עוזבת את השלטון לאחר 16 שנה, הכלכלה הרביעית בגודלה בעולם מחכה ליורש
ביטקוין
הצלילה בשוק הקריפטו: מה קורה ואיך כדאי לפעול?
מדפסות תלת מימד
הדור הבא של מדפסות התלת מימד
חברות השילוח
השנה הגדולה של UPS וההשפעה הגדולה של הקניות e commerce
סין
הממשל הסיני מתלבש על מותגי היוקרה: משטרת האופנה בעקבות המותגים המובילים, השלטון רוצה עוד רגולציה והרבה יותר מיסוי