אמאזון באירופה

דמיינו לעצמכם חוויית קנייה אחרת: אתם נכנסים לחנות הנוחות האהובה עליכם, ומדובר ברשת ענקית עם מגוון עצום של מוצרים במחירים נוחים. אתם סורקים את הסמארטפון שלכם בכניסה לחנות, ואז מעמיסים על עגלת הקניות שלכם את כל מה שאתם צריכים או רוצים. בסיום הטיול בין מדפי המוצרים והבחירה של המוצרים שלכם, אתם אורזים את המוצרים שלכם ויוצאים – בלי לעבור בקופה ובלי לסרוק את המוצרים שנטלתם. החשבונית – תגיע אליכם במייל.

איך זה קורה? אמזון כבר מזמן שם. רשת חנויות הנוחות “אמזון גו” היא בעלת 27 סניפים בארה”ב, וממש לאחרונה נפתח הסניף הראשון הפועל בטכנולוגיה דומה – בשם “אמזון פרש”, במערב לונדון. הכל על חוויית הרכישה של המאה ה – 21, לפניכם.

מפתה, יעיל ונוח

בתחילת שנת 2018 נפתחה חנות הנוחות הראשונה של חברת הבת מבית ענקית המסחר המקוון, אמזון גו. החנות נפתחה במרכז השופינג הגדול ביותר בעיר סיאטל וושינגטון, על פני כ – 180 מטרים רבועים של מדפים עמוסי כל טוב, מערכת חכמה ומבוקרת של מצלמות וחיישנים אפשרו ללקוחות חוויית קניה חדשה – (כמעט) ללא תשלום.

היום, רק שלוש שנים לאחר מכן, חווית הקניות בחנויות אמזון גו השתנתה והשתפרה. אם בתחילת הדרך חנויות הנוחות של אמזון היו כמעט ריקות מלקוחות ועמוסות בעובדים שיכולים לעזור לכל משתמש להתמצא באפליקציה – היום, על פי סקרים מבית אמזון, לקוחות נכנסים ויוצאים מחנויות עם זמן ביקור ממוצע שעומד על פחות מעשר דקות (!). תהליך האיתור, האיסוף והתשלום עבור מוצרים שנבחרו הוא יעיל וכמעט נטול תקלות לחלוטין, האפליקציה (שיש לסרוק בכניסה לחנות ובלעדיה לא ניתן לבצע רכישה) עובדת ללא תקלות ובמהירות, והעובדים של אמזון נמצאים באזור רק על מנת להמשיך ולהעמיס מוצרים על המדפים, וכמעט שלא נדרשים לסייע ללקוחות הנכנסים ויוצאים בתוך זמן קצר.

על אף שמדובר, ברוב המכריע של המקרים, בחנויות ענק בשטחים של מאות מטרים רבועים – מעל מדפי החנות אפשר למצוא הרבה יותר מאשר רק מוצרים שתוכלו למצוא בסופר, והרבה מהמוצרים המתקשרים למלאי המפנק של חנויות הנוחות: מאכלים מוכנים, שתייה חמה, אזור בריאות עם תוצרת אורגנית, נטולת גלוטן או לקטוז ועוד המון – כל אלה ממתינים ללקוחות שרק יושיטו יד ויקחו אותם, לא צריך לדאוג לתשלום או להתעכב בגינו.

אמזון פרש – חדש ונהדר

כיום, רשת חנויות אמזון גו כוללת כמעט 30 סניפים שונים בכל רחבי ארה”ב, והצפי הוא לפתיחה של מאות חנויות דומות בעשור הקרוב. במרץ השנה (2021) נפתחה חנות ללא קופות מחוץ לארה”ב – היא נקראת אמזון פרש, והיא ממוקמת בלונדון, באזור מרכזי במערב העיר, וחולשת על 230 מטרים רבועים של שטח מסחר.

הביקורות מהללות מקיר לקיר. בעוד בארה”ב תחילת הדרך של החנויות ללא קופות מבית אמזון עברו תהליך של התבגרות, ייעול ושיפורים – ניראה שהפורמט מגיע ללונדון בשל, מפנק ויעיל. בחנות ניתן למצוא מאות מוצרים במיתוג עצמי, מוצרים ממותגים שונים, ובנוסף, החנות מאפשרת איסוף והחזרה של מוצרים שנרכשו בחנות המקוונת של אמזון.

העתיד של אמזון

מעבר לפתיחת מאות סניפים נוספים של אמזון גו או אמזון פרש בארה”ב, באירופה, ובמדינות נוספות בעולם – אמזון מציעה למכירה את טכנולוגיית ה Till-Less (ללא קופאים) לחנויות נוחות וסופרמרקטים מסביב לעולם. בנוסף לטכנולוגיה של אמזון, שכבר הוכיחה את עצמה, חברות נוספות כבר עובדות על פיתוח מערכות מתחרות. אחת בולטת היא חברת טריגו הישראלית, שכבר חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם טסקו האמריקאית. בעולם מהיר ואחרי שנה של ריחוק חברתי, היתרונות הגדולים של חנות ללא קופאים רק הולכים והופכים ברורים יותר.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
ההשפעה האלטרנטיבית של אירוח האולימפיאדה
טסלה מודחת
מניית טסלה הודחה ממדד S&P 500 ESG – מה אילון מאסק חושב על זה?
שוק ההון
שוורים ודובים: עליות שערים באסיה, המדדים המובילים בסין מתאוששים עליבאבא עולה ב-1.5% בהונג קונג
הייחוד של פוליסת חיסכון
חשיפה לנכסים לא סחירים – על הייחוד של פוליסת חיסכון
סטארבקס
מהפכת הקפה של סטארבקס ( SBUX )