השקעה באנרגיה ירוקה

אנרגיה ירוקה – מה זה אומר?

למרות אי הוודאות והכאוס שהנחיתה עלינו הקורונה, טוב לדעת שבכל זאת קורים דברים טובים בסביבה. וכשאנחנו מדברים על סביבה, אנו מתכוונים להתפתחויות המבורכות בכל מה שקשור לתחום של אנרגיה ירוקה. ומה זה אומר בדיוק? אז אנרגיה ירוקה (או אנרגיה מתחדשת) היא רתימת מקורות טבעיים  כגון רוח, מים וקרינת השמש וניצולם למגוון יישומים בחיים היום-יום כגון תחבורה, חשמל, חקלאות, ייצור תעשייתי ועוד.

מעל הכול, אנרגיה ירוקה היא סיפור של מודעות; מודעות הולכת ומתרחבת כי אם לא נדאג לשמר ולטפח את המקום היחידי ביקום שאנו יכולים לקרוא לו בית (כדור הארץ כמובן) אז הוא יהפוך למקום שיסכן את הבריאות שלנו ואת זו של ילדנו בעתיד.

אבל חוץ מהאג’נדה הגלובלית של שמירה על איכות הסביבה, אנרגיה ירוקה היא גם סיפור הצלחה כלכלי. ואם להיות מדויקים יותר, אנרגיה ירוקה הפכה לסקטור בפני עצמו אשר סוחף אחריו אלפי משקיעים בישראל (וברחבי העולם) שמזהים את הפוטנציאל וההזדמנות הגדולים הטמונים בהשקעות של אנרגיה ירוקה.

אנרגיה ירוקה – שוק של מיליארדי דולרים!

אז מה “הטריגר” שגורם למשקיעים להיכנס לתחום של אנרגיה ירוקה? בואו נדבר עובדות ומספרים…

אירופה:

אנרגיה ירוקה

כל מדינות האיחוד האירופי הציבו לעצמן יעד לאומי, כי עד לשנת 2030 (בדיוק בעוד עשור מהיום) הן תעבורנה להפקה של עד 32% מתצרוכת החשמל באמצעות אנרגיה ירוקה. ואיפה זה נמצא בשטח? קחו כדוגמה את גרמניה אשר רק בספטמבר אשתקד הכריזה על תוכנית לאומית בעלות של 54 מיליארד יורו שמטרתה היא לצמצם את היקף פליטת הפחמן ב – 55% לפחות!

ארה”ב:

השקעות אנרגיה ירוקה

עד לא מזמן, הביטוי אנרגיה ירוקה לא ממש היה שגור על שפתי ההנהגה ב “ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות”. היום, לעומת זאת, אנו יכולים לספר לכם כי קיימות בארה”ב תוכניות סביבתיות אמביציוזיות שמטרתן היא להפחית את התלות בדלקים ולאמץ אנרגיה ירוקה כדרך חיים. לראיה – האם ידעתם כי 34% מצריכת החשמל של קליפורניה מופקים באמצעות אנרגיה ירוקה? בנוסף, יותר ויותר תחנת כוח ברחבי ארה”ב עוברים הסבה משימוש בדלקים לתפעול שוטף בעזרת אנרגיה ירוקה.

סין:

אנרגיה מתחדשת

“ארץ השמש העולה” היא אחת הדוגמאות הבולטות ביותר אשר ממחישה עד כמה אנרגיה ירוקה הופכת למצרך מספר אחד בעולם. כבר היום סין הספיקה להשקיע למעלה מ – 100 מיליארד דולרים לשם הפקת אנרגיה ירוקה המתבססת על רוח ואור השמש.

עובדה מעניינת:
על פי נתונים של תוכנית הסביבה של האו”ם (ה- UNEP) רק ב – 2018 לבדה, סך ההשקעה הגלובלית בתחום של אנרגיה ירוקה – עמד על 272 מיליארד דולרים! (ולידע כללי – בעשור האחרון ההשקעה הגלובלית באנרגיה ירוקה עבר את חצה את ה – 6.2 טריליון דולרים!)

השקעות אנרגיה ירוקה – מה קורה בישראל?

כאן בארצנו הקטנטונת, קיימת תאוצה משמעותית בפיתוח אנרגיה ירוקה כחול לבן וישנם המון חידושים בעולם הזה החל מייצור אנרגיית מים, ייצור אנרגיית רוח ושימוש הולך וגובר באנרגיה סולארית. למעשה, בעיקר בתחום האחרון, ישראל הולכת ונהפכת למעצמת-על בייצור והתקנת פנלים סולריים המשמשים למגוון רחב של יישומים: ייצור חשמל, תחבורה, תעשייה, מגורים ועוד.

קחו כדוגמה את אחת הענקיות המובילות בענף – חברת “אנלייט” אשר עומדת לבצע השקעה רצינית בתחום אנרגיית הרוח באזור סקנדינאביה לצד רכישה בסך 250 מיליון שקלים של זכויות בקרן אנרגיה מובילה בישראל העוסקת בקידום פרויקטים של חוות אנרגיה סולאריות. ומה חושב על כך השוק? משקיעים יודעי דבר בבורסה, יוכלו לספר לכם בהתרגשות (רבה!) על היקף המסחר המפתיע בניירות ערך של אנרגיה ירוקה וכי מדובר בהזדמנויות עם פוטנציאל מינוף גבוה

הכול טוב ויפה, רק שסיסמאות הן דבר אחד ומעשים בשטח הם דבר אחר. לכן, כדי לסבר לכם בעיניים את הפוטנציאל האמיתי של השקעות אנרגיה ירוקה – שווה להתייחס אל ההכרזה של שר האנרגיה, מר יובל שטייניץ, שיצא בקול תרועה גדול כשהכריז: “עד לשנת 2030, אחוז ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות יעמוד על היקף של 30% מן הצריכה…”

בנוסף, שטייניץ דיבר על חיבורה של אילת לגז טבעי ועל הקמת חווה סולארית חדשה בעיר דימונה.

תחשבו שאם היום, ב-2020, ישראל כבר מייצרת 5% מהחשמל באמצעות אנרגיה ירוקה, אז לאן היא תגיע בתוך עשור? האם יכול להיות שהממשלה תשבור את השיא שהיא קבעה לעצמה? כמילות השיר של אייל גולן, “ימים יגידו…”

עד אז, בואו נחזור אל העובדות בשטח ונדבר על מגמות מפתיעות ומסקרנות בשוק ההשקעות של אנרגיה ירוקה בישראל. אז קודם כל, ישנם לא מעט גופים מוסדיים (סוכנויות ביטוח ובתי השקעות) המזהים את הפוטנציאל בהשקעות אנרגיה ירוקה הבוחרים להשקיע בהן את ההון שלהם. בנוסף, נכון להיום, גם משקיע פרטי יכול להיכנס לשוק האנרגיה המתחדשת דרך קרנות העוסקות בדיוק בתחום הזה (כאן תוכלו ללמוד לעומק על הקרנות הללו). אז למה לא לגוון את תיק ההשקעות שלכם ב”מניות ידידותיות לסביבה”?

ואם כבר ב”ידידותיות” עסקינן, חשוב להדגיש כי השקעות אנרגיה ירוקה מהוות אלטרנטיבה להשקעות בשוק ההון – אשר בגדול נחשבות להרבה פחות סולידיות כיוון שהן מתאפיינות בתנודתיות גבוהה בשווקים. ואכן, אנרגיה ירוקה היא “כוכב עולה” אשר צובר תאוצה בישראל (ובכל רחבי העולם) ולא הגיוני שהשימוש באנרגיה מתחדשת שעושה טוב לסביבה ובסופו של דבר לכלכלה – הוא משהו שמישהו יהיה מוכן לוותר עליו. בהקשר זה, נוסיף, כי בשנים האחרונות נחתמים הסכמים בין חברת החשמל לישראל לבין יצרניות אנרגיה ירוקה מקומיות (בעיקר בתחום האנרגיה הסולארית) מתוך כוונה לקדם ולייעל את השימוש באנרגיה – הן ברמה הכלכלית והן ברמה הסביבתית. בנוסף, אל החגיגה הזו מצטרפים גם הבנקים הגדולים בישראל – אשר מציעים פתרונות מימון ליזמים ולמשקיעים כאחד.

אז מה היה לנו? למדנו שאנרגיה ירוקה היא סיפור של מודעות אשר בסופו של דבר מתורגם למנוע צמיחה כפול: סביבתי וכלכלי. בהקשר לאחרון, נוסיף, כי השקעות בתחום של אנרגיה ירוקה יכולות להשתלב עם השקעות הון “מסורתיות” (השקעות במניות, תעודות סל, איגרות חוב, חוזים, אופציות ועוד) כאשר פיזור מגוון על פני מספר אפיקי ההשקעה – הוא הדרך הטובה ביותר להפחית את רמת הסיכון על הכסף.

מתעניינים בהשקעות אנרגיה ירוקה? רוצים ליהנות מניתוח מקצועי של השוואה בין הצעות השקעה שונות? השאירו פרטים ואנו נשמח לקשר אתכם אל גופים פיננסיים מובילים אשר יחשפו אתכם להזדמנויות מיוחדות בתחום האנרגיה המתחדשת.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות באנרגיה ירוקה ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר. 

השקעות אלטרנטיביות
ההשפעות של ההתחממות הגלובלית על תיק ההשקעות
מלחמה וירטואלית
השקעה אלטרנטיבית ומלחמה וירטואלית XBOX vs PlayStation
מימון נדלן ונדלן סוציאלי
מה האלטרנטיבה – מימון נדל”ן למגורים או נדל”ן סוציאלי?
אוניבריסטה
חושבים ששכר הלימוד בארץ יקר? תואר בחצי מיליון ₪ באוניברסיטאות המובילות בעולם
טכנולוגיה
טכנולוגיה נגד נוסטלגיה: מהפכת הצעצועים לילדים