אנרגיה סולארית

כתב: תמיר קומיסרוב

אנרגיה סולארית – רקע כללי

קרינה אלקטרומגנטית שמקורה בשמש פוגעת בכדור הארץ ומומרת באמצעות מתקני אנרגיה סולארית לחשמל או לאנרגיה תרמית המשמשות אותנו בביתנו או בבית העסק.

השמש היא סוג של כור גרעיני אשר פולט קרינה בצורת פוטונים המגיעה לכדור הארץ לאחר מסע של כ-150 מיליון קילומטר אשר לוקח דקות ספורות בלבד.

על פי ה-EIA (מנהל המידע לאנרגיה בארצות הברית) בשנה שעברה, אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח סיפקו כ-10% מכלל השימוש באנרגיה בארצות הברית כאשר אנרגיה מתחדשת ככלל היוותה כ-18% מהיקף השימוש הכולל, מקור האחוזים הנותרים נמצא באנרגיה משריפת דלק מאובנים וגז טבעי.

יתרונות האנרגיה הסולארית

דבר המייחד הפקת אנרגיה זו היא העובדה כי היא אינה מגדילה את טביעת הרגל הפחמנית שלנו באטמוספרה ואינה מחריפה את ההתחממות הגלובאלית בניגוד להפקת האנרגיה המסורתית אשר הפקתה מבוססת שריפת דלק מאובנים כדוגמת פחם, גז טבעי או נפט.

ייחודיות נוספת שלה היא שהיא אינסופית (השמש עתידה להתקיים עוד כ-5 מיליארד שנים) בניגוד למקורות הנפט, הגז והפחם של כדור הארץ אשר הולכים ונגמרים עם השנים.

בנוסף, אנרגיה סולארית היא גמישה, ניתן לבנות מתקן קרוב למקום השימוש או מתקן בתצורה מסורתית של תחנת כוח.

אנרגיה סולארית – פוטנציאל שוק

הנתון הבא מסביר בצורה טובה את הפוטנציאל הגלום בתעשייה, עובדתית – בשעה בודדה, פוגעת בכדור הארץ כמות קרינה מן השמש אשר ניתן לחולל ממנה אנרגיה המספיקה לכלל תושבי כדור הארץ לשנה שלמה.
בנוסף, שוק האנרגיה הסולארית בארצות הברית הוערך בשנת 2016 בכ-52 מיליארד דולר וצפוי לגדול לכ-223 מיליארד דולר עד שנת 2026, צמיחה של כ-328% ב-10 שנים.
על פי מגזין Forbes – מקצוע התקנת התשתיות הסולאריות הוא בעל פוטנציאל הצמיחה הגדול ביותר בשנים 2018-2028.
כיום מדינות רבות מקדמות רגולציות אשר מעודדות פיתוח והרחבה בשימוש באנרגיה סולארית בפרט ואנרגיה מתחדשת בכלל, ביניהן גם ישראל אשר לאחרונה יישרה קו עם מדינות מתפתחות אחרות והכריזה ב-2020 על תוכנית הרחבת השימוש באנרגיה מתחדשת אשר מטרתה להגיע למצב בו 30% מהחשמל המיוצר בישראל מגיע מאנרגיה מתחדשת עד שנת 2030.

דגמנו עבורכם שלוש קרנות סל מובילות בסקטור האנרגיה המתחדשת בעולם ולהלן הביצועים –
קרן הסל – QCLN הוסיפה לערכה כ-174% בשנה האחרונה, קרן הסל – PBW צמחה ב-12 החודשים האחרונים בכ-200% ובצמיחה המשמעותית ביותר מבין השלוש מחזיקה קרן הסל – TAN עם תוספת של כ-220% בשנה.

גאווה ישראלית

SolarEdge היא חברת היי-טק ישראלית מובילה בתחום הסולארי אשר עוסקת בייצור ופיתוח מערכות סולאריות ביתיות, תעשייתיות ושדות סולאריים. SolarEdge הוקמה בשנת 2006 כחברת סטארט-אפ וכיום היא חברה ציבורית אשר נסחרת בנאסד”ק בשווי שוק של כ-15.29 מיליארד דולר (נכון ל-אוקטובר 2020) ומונה כ-2,600 עובדים. מערכותיה הותקנו ביותר מ-130 מדינות שמפוזרות על גבי 5 יבשות והיא מחזיקה כיום בטכנולוגיית HD-Wave אשר פותחה על ידה ונחשבת לטכנולוגיה מהמתקדמות בשוק, תפקידה הוא לעלות את אחוזי היעילות של ממיר המתח בצורה משמעותית, ממיר המתח הוא חלק מרכזי במערכת הסולארית אשר תפקידו להמיר אנרגיה חשמלית מצורת זרם ישר למתח חילופין. “ממירי המתח הם רכיב המפתח להאצת סיגול האנרגיה הסולארית, אנו מאמינים כי טכנולוגיית ה-HD-Wave היא אבן דרך משמעותית בפיתוח תעשיית האנרגיה הסולארית” – גיא סלע (מנכ”ל SolarEdge). החברה צומחת בקצב מסחרר והוסיפה לשוויה בשנה האחרונה כ-211%.

העולם החדש

המציאות בה אנו חיים כיום מצריכה מאיתנו כושר הסתגלות מהיר לשינויים המתרחשים בשטח, העולם שלנו משתנה אל נגד עניינו, לטובה ולרעה יחד. מהפכות טכנולוגיות מביאות איתן כלים וטכניקות אשר מייעלות את אורך חיינו ומשפרות את איכותם ואורכם אך מנגד אנו ניצבים מול בעיות אקולוגיות אשר הולכות ומחריפות. האוויר שאנו נושמים, המים שאנו שותים והאדמה ממנה מגיע המזון שלנו הולכים ומזדהמים כתוצאה ממעשי ידינו, בני האדם. לנו המשקיעים ישנו הכוח להשפיע, בכך שנכניס לשיקולי ההשקעה שלנו לא רק את גורמי הרווחיות אלא נבחן בנוסף את האחריות התאגידית ותרומתה הגלובאלית של החברה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רכבי יוקרה
מועדון המיליון של הרכבים: עד כמה פופולאריים היו הרכבים במעל מיליון שקל בשנה האחרונה
אנרגיה
מהפכת אנרגיה בישראל: חברת החשמל ומתחמי הטעינה החדשים
ביטקוין
הצלילה בשוק הקריפטו: מה קורה ואיך כדאי לפעול?
רכב חשמלי
מהפכה חשמלית בכבישי ישראל: רכב מתוצרת SKYWELL הסינית בדרך לארץ
זיהוי פנים
האח הגדול: חברות זיהוי הפנים הסיניות כובשות את המערב