פאנלים סולאריים

בעוד חברות הקלינטק בישראל מדשדשות, וניראה כי טכנולוגיות אקולוגיות וירוקות לשמירה על בקרת אקלים לא קיבלו כאן בארץ את הדחיפה המתבקשת, בעיקר מגורמים ממשלתיים, לטובת השקעה בתשתיות – במדינות אחרות בעולם זה כבר מזמן לא ככה. באפריל אשתקד (2021) ערך ג’ו ביידן נשיא ארה”ב את וועידת האקלים האמריקאית הראשונה, בהשתתפות קצת פחות מ – 50 מנהיגים ממדינות ברחבי העולם. גם ישראל השתתפה בוועידה אולם לא הציגה יעדים ארוכי טווח. ארצות הברית התחייבה להגיע לאפס פליטת פחמן עד שנת 2050, כמו גם 120 מדינות נוספות. כך יוצא, שבעולם טכנולוגיות אקולוגיות כמו למשל טכנולוגיות לייצור אנרגיה ממקורות שאינם מתכלים כמו שמש או רוח, זוכים להרבה יותר אהדה מהשוק בכלל ותמיכה מגורמים ממשלתיים.

נכון להיום, כמעט 70% מכלל הפרויקטים לייצור חשמל ממקורות שאינם מתכלים ממוקמים בארה”ב. שטח המדינה העצום והאזורים שטופי השמש, התמיכה הנלהבת של הממשל בראשות ג’ו ביידן ומדיניות מיסוי תומכת, שלחו את חברות האנרגיה הגדולות של ישראל להשקיע מיליארדים כמו גם להקים מערכים של אלפי מגה וואטים לייצור חשמל מהשמש.

בתחילת השנה (ינואר 2022) דווח על עיסקת הרכש הגדולה ביותר אי פעם שביצעה חברה ישראלית. חברת אנרג’יקס, שמעל 87% מכלל הפרויקטים שלה בארה”ב, רכשה פאנלים סולאריים מיצרנית הפאנלית האמריקאית הגדולה פירסט סולאר בסכום של כחצי מיליארד דולרים. הפאנלים הסולאריים החדשים, בהיקף ייצור חשמל של כשני טרה וואט (25% מכלל היקף הייצור של אנרג’יקס עד כה) ישמשו להקמת פרוייקט נוסף של ייצור חשמל מהשמש בארה”ב.

שש חברות ישראליות, פעילות ענפה בארה”ב

הפורטפוליו של חברות האנרגיה הישראליות המובילות, כמו אנרג’יקס, אנלייט, דוראל, נופר אנרג’י, סולגרין ו – OPC, נשען באופן ניכר על פרויקטים אמריקאים לייצור חשמל מהשמש – ולא בכדי. בעוד כאן גם לקוחות פרטיים המבקשים להקים מערך לשימוש אישי של ייצור חשמל סולארי נתקלים במורכבויות בירוקרטיות, בארה”ב מערכים כאלה זוכים לתמיכה וסבסוד. אין זה מפתיע, אם כן, שאנרג’יקס למשל מנהלת כ – 88% מהפרויקטים שלה בארה”ב, אנלייט מנהלת כ – 71% מהפרויקטים שלה בארה”ב, ואילו OPC מנהלת 100% מהפרויקטים שלה בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. לכל אחת מששת החברות פרויקטים באמריקה, עם ייצור כולל של למעלה מ – 54,000 מגה וואט של חשמל בפרויקטים קיימים בארה”ב ועוד כ – 37,600 מגה וואט של חשמל בפרויקטים המתוכננים בארה”ב בעתיד הקרוב.

עסקת הפנלים הגדולה ביותר שביצעה חברה ישראלית

כאמור, בתחילת החודש הודיעה אנרג’יקס על רכישת פאנלים סולאריים מהיצרנית האמריקאית First Solar בהיקף של כחצי מיליארד דולרים. מחיר זה משקף מחיר לייצור מגה וואט בודד של כ – 25 סנט, זאת לאחר עליית מחירים של כ – 20% במהלך שנת 2021 בשוק הפאנלים הסולאריים. הרכישה הנוכחית תכפיל את מספר הפאנלים הסולאריים של אנרג’יקס מבית First Solar ותוסיף, כאמור כשני ג’יגה וואט של יכולת ייצור חשמל לחברה, בפרויקטים מתוכננים בעיקר בארה”ב.

מניית אנרג’יקס – לא ממריאה

לצד העלייה המשמעותית בייצור וההסכם חסר התקדים, המנייה של חברת אנרג’יקס עדיין מציגה הפסדים, כמו מרבית המניות של החברות הישראליות בתחום ייצור האנרגיה ממקורות מתכלים: אנרג’יקס הפסידה במהלך 12 החודשים האחרונים כ – 10% מערכה ובחודש האחרון כ – 1.5% ממחיר המניה שלה. בדומה, סולגרין הפסידה במהלך 12 החודשים האחרונים מעל 20% מערכה, נופר אנרגיה הפסידה במהלך 12 החודשים האחרונים מעל 7% מערכה, ורק אנלייט אנרגיה מציגה שורת סיכום ירוקה לשנה האחרונה, עם רווח של 8.74% למניה בשנה האחרונה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

טסלה
הבשורה האקולוגית של רכבים חשמליים מוטלת בספק
איך משקיעים בדיור סוציאלי
איך משקיעים בדיור סוציאלי?
מה קורה ב- Coinbase?
קורונה
קורונה תוצרת מקסיקו, קורונה תוצרת סין
פינוי בינוי
פינוי בינוי הולנדי: בית מגורים בהולנד הודפס במדפסת תלת ממד