NFT

בשנת 2015 הושק חידוש בשוק הקריפטו, שצפוי היה לשנות את הדרך שבה אנחנו סוחרים באומנות (וגם את הסכומים שאנחנו מוכנים לשלם עבורן, כפי הנראה). הפיתוח של הבלוקצ’יין של מטבע האתריום, היום המטבע בעל שווי השוק השני רק לביטקוין, אפשר חוזים חכמים ומהירים, ופתח את השער לשוק חדש של מוצרים המקושרים למטבעות קריפטוגרפיים. אלו הם האסימונים חסרי התחליף, או באנגלית Non Fungable Tokens, בקיצור NFTs.

בערך באותה השנה נמכרה יצירת ה – NFT הראשונה, והיא נמכרה תמורת לא פחות מאשר 1.4 מיליוני דולרים. זמן לא רב לאחר מכן, בשנת 2018, מכר יוצר ששם העט שלו הוא XCopy יצירה דיגיטלית בשם Right Click and Save a Guy (בתרגום חופשי: קליק ימני בשביל להציל את הבחור) תמורת 1,600 מטבעות של אתריום, שבחישוב פשוט שווים היום כמעט חמישה מיליוני דולרים.

ב – 2021 בוצעה אולי המכירה המדוברת ביותר ב – NFT, זו המכירה של יצירת האומנות EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS של האומן Beeple, תמורת סכום שהוא עצמו לא האמין שיגייס: 69.3 מיליוני דולרים.

מה זה NFT ואיפה נרכוש אחד?

NFT, כאמור, אסימון חסר תחליף, הוא מטבע קריפטוגרפי (בדרך כלל מסוג את’ריום) המקושר ליצירת אומנות. מה שחשוב להבין בנוגע לאסימוני NFT הוא שבניגוד למטבעות קריפטוגרפיים או אחרים, בהם אנחנו אדישים בין החזקת מטבע כזה או אחר באותו הערך – באסימונים חסרי תחליף כל מטבע מקושר ליצירת אומנות חד פעמית ואין שניים זהים. לא ניתן להחליף NFT אחד באחר תוך הנחה שהם בעלי אותו הערך.

NFTs נמכרים בזירות מסחר ייעודיות רבות, כמו למשל OpenSea, Axie, NBA, Rerible, Foundation, Mintable ועוד רבות. לאחרונה שמענו שפלטפורמות חברתיות כמו טוויטר ואפילו פייסבוק עומלות על פיתוח אפליקציות שיאפשרו הטמעה של שוק ה – NFT הישר אל תוך הפלטפורמה החברתית כך שאפשר יהיה לרכוש ולמכור NFTs מתוך חשבונות המשתמש.

הקשר בין NFTs והמטאוורס

עולמות וירטואליים של מציאות חלופית או מציאות רבודה שמתווספת למציאות הפיזית, תופסים תאוצה בשנה האחרונה. העולמות הוירטואלים מציעים למעשה קיום מקביל, בעולם שבו החוקים והאפשרויות להצלחה הם שונים מאלה הפיזיים. בעולמות כאלה, לעיתים קרובות הרכישה של מוצרים לאוואטארים מבוצעים באמצעות NFTs. למשל, חברת אדידס ומותגי אופנה נוספים השיקו ליינים של עיצובי בגדים ואביזרים לאוואטארים של עולמות המטאוורס ברכישה באמצעות NFTs. חשוב במיוחד להזכיר את טרנד רכישות הנדל”ן בעולמות המטאוורס בתמורה ל – NFT’s, יש מי שהוציאו מיליוני דולרים על חלקות שטח וירטואליים בעולמות המטאוורס במיקומים מסקרנים במיוחד, ואנחנו שואלים: האם ערך הנדל”ן במטאוורס יעלה גם הוא?

איך מייצרים אותם?

תהליך הייצור של אסימון חסר תחליף עוסקת ב”קשירת” יצירת אומנות דיגיטלית או זכויות יוצרים למטבע אחד ויחיד חסר תחליף. את המטבע ניתן למכור או לקנות בעיקר בזירות המסחר המתמחות (אם כי תיאורטית ניתן גם להחליף בעלות של אסימון חסר תחליף באופן פרטי וללא מעורבות של פלטפורמת מסחר). היום, תהליך הייצור של NFT הפך להיות פשוט מאוד ואם יש לכם יצירה דיגיטלים שזכויות היוצרים שלה בבעלותכם, תוכלו ממש בתהליך ידידותי וקצר לייצר מטבע NFT המקושר ליצירה ומאפשר לכם למכור אותה בפלטפורמה דרכה יצרתם את האסימון.

חשוב לדעת כי עולם האסימונים חסרי התחליף מכיל שיעורים מפתיעים של זיופים והונאות. יש מי שמעלים יצירות דיגיטליות למכירה כאשר אין בידיהם את זכויות היוצרים שלהן, כך שהם מעלים מוצר שאין לו ערך למכירה. מי שרוכשים NFT, כדאי שיוודאו כי הם רוכשים בפלטפורמה אמינה, מוצר שיש לו ערך ממוכר וותיק שאפשר לסמוך עליו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה בנדל"ן
לידיעת המחפשים השקעה אלטרנטיבית בנדל”ן: אלו התחזיות לנדל”ן הישראלי ב 2022
קרן גידור
קרן גידור: הזדמנות מצוינת למשקיעים – מדריך מפורט למשקיעים
אנרגיה ירוקה
OpenShift – פלטפורמה חדשה מבית אמזון שתעזור לחברות אנרגיה לבחור ירוק
תעשייה ביטחונית
האם מדובר באחת התעשיות הצומחות ביותר בישראל?
ניו יורק
האם ראש עיריית ניו יורק מקבל משכורת בביטקוין?