ארהב מול סין

המדיניות של נשיא ארה”ב ג’ו ביידן – האם הוא יצליח לקדם את היוזמה החדשה?

מאז נכנס לתפקידו לפני כ 100 ימים, פועל נשיא ארה”ב ג’ו ביידן לטובת קידום יוזמות שונות, כאשר אחת היוזמות הבולטות והמסקרנות ביותר הוא שיתוף פעולה אותו יוזם הנשיא אל מול בעלות הברית הודו ויפן כמו גם אירופה לטובת תמיכה בפרויקטים בתחום התשתיות העולמי. אין מדובר בגחמה אלא באסטרטגיה ברורה של ביידן לגבי תפקידה של ארה”ב כמעצמה עולמית בתחום, וזאת לאור שהכתר נלקח ממנה ע”י סין. סין כידוע מבצעת פרויקטים בתחומי התשתית בסדרי גודל עצומים, לא רק בסין עצמה אלא ברחבי העולם ובוודאי כאן בישראל. סין השיקה בשנת 2013 פרויקט דגל בשם “יוזמת החגורה” שהפך עם השנים לכלי אסטרטגי ראשון במעלה. במסגרת היוזמה, הצליחה סין להוציא לפועל פרויקטים בתחום התשתית כחלק מהבנה של מקבלי ההחלטות לכך כי תחום התשתיות צריך להיות בראש סדר העדיפויות של סין כחלק ממנועי צמיחה כלכלים, וכפי שהסתבר בהמשך היוזמה של הסינים הצליחה ובענק – מעל ל 150 מדינות תמכו בתוכנית, כולל כאן בישראל. היוזמה החדשה של נשיא ארה”ב נועדה להחזיר את ארה”ב לגדלותה, אולם האם מדובר במהלך נכון אך מאוחר מדי?

הכישלון של ארה”ב מול סין

למרות תוכניות רבות אשר הושקו באירופה בתחום התשתיות, אף מדינה לא הצליחה להוות תחרות ליוזמה המוצלחת של סין שהייתה מהראשונות להבין את החשיבות של השקעה בתשתיות בינלאומיות, בניגוד לעמדה של ארה”ב שלא השכילה להציב את הענף בראש סדר העדיפויות. מאחר וגם אירופה וגם ארה”ב מעוניינות להפחית את התלות בסין, ניתן בהחלט לומר כי העלאת הנושא במסגרת הועידה באופן בלתי צפוי ע”י ביידן מהווה אולי סממן לאסטרטגיה החדשה של נשיא ארה”ב אשר דוחף למצב את ארה”ב כאימפריה – גם במחיר של השפעה על יחסי הכוחות בין שתי המעצמות. למרות שרבים סבורים כי המהלך של ארה”ב מתבצע מאוחר מדי, אחרים טוענים כי דווקא בזכות הדחיפות ניתן בהחלט לצפות למינוף של ענף התשתיות העולמי ובהתאם לכך גם יצירת תחרות אמיתית אל מול המעצמה הסינית.

יוזמה בעלת פוטנציאל – אך גם עם לא מעט קשיים בדרך

תחום התשתיות נחשב לאחד השווקים החמים בעולם של השקעות אלטרנטיביות, וזאת בשל היותו ענף שמגלגל מיליארדים ומציע בעבור המגזר הפרטי תשואות נאות בטווח הרחוק. בהתאם לכך היוזמה של ביידן נוגעת לעידוד משקיעים מהמגזר הפרטי, מתוך מטרה להפחית את התלות בסין אך גם לעודד את היוזמות בתחום. בעבור המשקיעים, מדובר בהחלט בהזדמנות נהדרת לנצל את ההטבות כמו גם לעקוב אחר יחסי הכוחות בין שתי המעצמות שבאמצעותן ניתן להוביל את תיק ההשקעות שלכם לעבר תשואות גבוהות אך גם יכולת לקחת חלק במאבק שבו אין מפסידים אלא רק מרווחים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מה זה כריית קריפטו ואיך אתם יכולים להתחיל לעשות את זה?
שוק המטח
השקעה אלטרנטיבית: המדריך למשקיע המתחיל בשוק הפורקס, השוק הגדול בעולם
טסלה מודחת
מניית טסלה הודחה ממדד S&P 500 ESG – מה אילון מאסק חושב על זה?
קרפט היינץ
מה הטעם שלכם בעולם ההשקעות?
דטה
עולם הדאטה סנטר: מדוע חברות ישראליות ומשקיעים פרטיים משקיעים בתחום זה?