אנרגיה סולארית

ועידת האקלים שהתקיימה בגלזגו לאחרונה והסתיימה בקול ענות חלושה, לא הפיגה שום חששות ולא הניסה פרטים חדשים שעוד לא ידענו בנוגע לחשיבות הבחירות האקולוגיות והפחתת הפליטה של גזי חממה או בנוגע להשלכות של ההתחממות הגלובאלית על העולם שאנחנו משאירים לילדים שלנו. מדינות רבות כבר התחייבו ליעדים שאפתניים למדי בנוגע להפסקת הפליטה של גזי חממה עוד לפני ועידת האקלים של גלזגו, וגם אם במהלך הוועדה, שהשתתפו בה נציגים של יותר מ – 200 מדינות, כאשר 30 מהן כבר התחייבו להפסיק לחלוטין את פליטת הפחמן הדו חמצני לאוויר עד שנת 2030.

גם ארה”ב התחייבה להפסיק את פליטת הפחמן – ויזמים מהירי מחשבה זיהו את ההזדמנות להשקיע במה שברור שיהיה הצורך של מדינה שמתכוונת להחליף את כלל המערכות המוזנות על דלקים פוסילים, בתעשייה, בכבישים ובבתים – למערכות ירוקות המשתמשות באנרגיה שמיוצרת ממקורות לא מתכלים.

בין השאר, אפשר לציין את חברת אשטרום הישראלית שקפצה על ההזדמנות, ומצויה בשלבים מתקדמים של השקעה בלא מעט פרויקטים של ייצור חשמל סולארי בארה”ב.

אשטרום – מקבוצות הבנייה הגדולות בישראל

קבוצת אשטרום בנייה היא מהקונצרנים הגדולים בישראל לבינוי וייזום פרויקטים בתחומי הנדל”ן. החברה מנהלת לא פחות מאשר 20 חברות בנות – כולם בתחומי הבנייה בארץ. היא נוסדה בשנת 1963 ובשנת 2020 עמדו רווחי החברה הכוללים על סך של כ – 4.6 מיליארדי דולרים.

מאז תחילת המחצית השניה של 2021, ניראה כי חברת אשטרום מטפחת אפיק פעילות חדש – השקעה בפרויקטים של אנרגיה ירוקה, וסולארית בפרט, בארצות הברית. בנובמבר השנה דווח על השלמת רכישה של ארבעה פרוייקטי ענק שונים לייצור אנרגיה סולארית בארה”ב, פרויקטים אלה צפויים לייצר היקף מצטבר של כ – 1,100 מגה וואט חשמל. כ – 80% מהחשמל שייוצר, ייוצר בטקסס הנחשבת כיום בירת הפרויקטים לייצור חשמל סולארי – עם שפע של שמש ואדמה פנויה, ומדיניות מיסוי מזמינה לעסקים חדשים בתחום.

בנוסף לאלה, פורסם כי החברה חתמה על הסכם ביחד עם חברת קלנוב אנרגיה, על הסכם בלעדיות בשיתוף חברה יזמית גדולה בארה”ב. על פי ההסכם שנחתם, החברה הקבלנית מחויבת להציע לאשטרום ולשותפתה כל פרויקט בינוי בתחום האנרגיה הירוקה בטרם תחפש ארגונים אחרים שיוכלו לבצע את הבנייה. היקף ההשקעה: כ – 1.1 מיליארדי דולרים.

לצד הפרויקטים המרובים לייצור חשמל סולארי בארה”ב, אשטרום השלימה החודש גם עסקת רכישה של חברה המייצרת טורבינות להפקת חשמל מהרוח. היקפי ייצור החשמל בפרויקט זה צפויים לעמוד על כ – 250 מגה וואט, וגם בפולין צפויה חברת אשטרום להמשיך בהשקעות הירוקות.

מה קורה עם מניית אשטרום והאם זה הזמן להשקיע?

ניראה שבאופן עקרוני מניית אשטרום עושה חייל, ובפרט מאז שנת 2019. לאורך כל שנת 2019 ועד מרץ 2020, עלתה מניית החברה באופן רצוף. במרץ 2020 איבדה מניית החברה מעל 35% מערכה, כמו מרבית החברות הנסחרות בבורסות ברחבי העולם. לאחר תום המפולת, בסביבות ה – 20 למרץ, זינקה מניית החברה בכ – 82% והגיעה כמעט למחיר השיא שלה לפני ימי הקורונה.

בחמש השנים האחרונות, השיגה מניית אשטרום למשקיעים בה תשואה מדהימה של 728%. בשנה האחרונה, תשואת המנייה עומדת על כ – 62%, מאי ועד אוגוסט השנה איבדה המניה כ – 16.3% ממחירה אולם מאז היא נמצאת בסימן עליה ומאז אוגוסט עלה מחיר המניה במעל 20%. כדאי לציין כי מניית אשטרום נמצאת כעת בסימן המשך עליית המחיר – בפרט לאור הרכישות האחרונות, ועם זאת, היא נמצאת כעת במחיר שיא למניה של כל הזמנים, ולמעשה מאז סוף שנת 2020 מחירי המניה עולים מעבר לשיא המחירים של המניה אי פעם, בינואר – פברואר 2020.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

הפניקס
תיק ההשקעות האלטרנטיבי של הפניקס
סקירה אלטרנטיבית 4.4.21
השבוע שהיה: סקירת שווקים אלטרנטיבית
קאנביס
איך להשקיע בקנאביס?
דירה או חווה סולארית
ראש בראש (אלטרנטיבי) דירה להשקעה או השקעה בחווה סולארית
החשיבות של ביטוח אחריות מקצועית לתחום הכושר