השקעות אלטרנטיביות

מבין ערוצי ההשקעות האלטרנטיביות שפרחו השנה, אפשר למנות את עולם ההשקעות בנדל”ן (גם דרך רכישה ישירה של נכסי נדל”ן מניבים, אבל גם דרך השקעה בקרנות נדל”ן וקרנות ריט, המאפשרות השקעה בסכומים נמוכים ומבלי לאבד את נזילות הכספים), השקעה בשוק הקריפטו, שבימים אלה ניראה כי הוא מאבד גובה – כמו גם השקעה באשראי צרכני. בשנת 2021 נכנסו כעשר חברות חדשות לבורסה הישראלית בתחום אשראי חוץ בנקאי, וגייסו בחישוב מצרפי כמעט 1.5 מיליארדי שקלים. גם משקיעים פרטיים נכנסו לשוק ההלוואות והאשראי הצרכני החוץ בנקאי, דרך פלטפורמות p2p והלוואות “בין אנשים”, כמו בלנדר וטריא.

קרנות השקעה פרטיות השקיעו באשראי צרכני וחוץ בנקאי כערוץ השקעה אלטרנטיבי, וניראה כי הביקושים להלוואות חוץ בנקאיות הן ללא תחתית. בתחילת שנת 2022, פועלות בישראל לא פחות מאשר 129 חברות שהן בעלות רישיון למתן אשראי ללקוחות, והן מנהלות הלוואות בשווי מצרפי של כ – 25 מיליארדי שקלים.

אם שוק האשראי החוץ בנקאי התמקד עד לא מזמן בהלוואות של אלפי שקלים עבור לקוחות “מסוכנים”, שכבר נמצאים במשיכת יתר בחשבון הבנק שלהם אבל הם מעוניינים לממן הוצאה חריגה מבלי להשפיע על האובליגו הבנקאי ובמהירות – היום, שוק האשראי החוץ בנקאי פונה לכל אחד ואחת מאיתנו, עם הלוואות קטנות ומהירות, בממשק צבעוני ונגיש, ובלי להזכיר מעבר למה שנדרש את ההחזרים או הריביות – הגבוהות בממוצע באופן ניכר ביחס לריבית על הלוואות בנקאיות, ואפילו לעיתים גבוהות מהריבית שאנחנו משלמים עבור משיכת יתר.

אפליקציית Yellow, ה”פיצוציה” של חברת הדלק פז, מאפשרת ניהול ארנק דיגיטלי ותשלום מהיר גם עבור רכישת מוצרים וגם עבור תדלוק. כעת, מודיעה החברה, שנחתם הסכם שיתוף פעולה בתחום האשראי החוץ בנקאי בין חברת פז מפעילת ילו לבין חברת האשראי כאל – ובקרוב, לקוחות פז ו – Yellow צפויים להתחדש באפשרות ליטול הלוואה מהירה באפליקציה, גם בסכומים קטנים, ובאופן מיידי אל הארנק הדיגיטלי שלהם.

הארנק הדיגיטלי של פז

אפליקציית Yellow מאפשרת, כאמור, לבקר בתחנות הדלק של פז ולקבל שירותים מטעם החברה, כולל תדלוק הרכב ורכישות בחנות הנוחות של ילו, מבלי להוציא את הארנק. רכישת פז את הרשתות סופריודה ופרשמרקט הרחיבה באופן משמעותי את אפשרויות התשלום באמצעות האפליקציה ואת תדירות השימוש בה.

האפליקציה של ילו נוחה לשימוש ופופולארית במיוחד – מעל מיליון הורדות פעילות נרשמו לאפליקציה עד כה, והמחזור הכספי של האפליקציה עומד כעת על מעל מיליארד שקלים בשנה.

כצעד מתבקש לסקטור אלטרנטיבי שזוכה לביקושים גבוהים ובסימן עליה – פז נכנסת כעת לתחום האשראי החוץ בנקאי, עם הסכם לחמש שנים לטובת מימון ואשראי צרכני חוץ בנקאי בקליק אחד צהוב ומזמין, היישר מהאפליקציה.

פז אינה החברה הצרכנית היחידה שנכנסת לתחום האשראי החוץ בנקאי

כאמור, כעשר חברות אשראי חוץ בנקאי חדשות החלו לפעול במהלך שנת 2021 בישראל, ביניהן חברת מימון ישיר, בלנדר הלוואות חברתיות, גמלא מבית הראל, מכלול מימון, ועוד רבות. אם לפני שנים ספורות בלבד, אשראי חוץ בנקאי סופק על ידי חברות פיננסים בלבד (כמו חברות ביטוח או אשראי) בסכומים של אלפי שקלים – הרי שהכניסה לתחום האשראי החוץ בנקאי על ידי חברות צרכנות, תאפשר פנייה לקהל עצום של מתעניינים והצעת האשראי מתאפשרת כחלק מתהליך הרכישה ולא לאחר פניית הלקוח לחברה ייעודית. האשראי הצרכני המסופק על ידי ילו וחברות צריכה נוספות כמו רמי לוי ושופרסל, מסופק בממשק אטרקטיבי ובקליק אחד – גם בסכומים קטנים ובמהלך הפעלת האפליקציה, כמעט בלי לחשוב.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

P2P
השקעה אלטרנטיבית שכדאי להכיר: מיזם הלוואות חדש של הפועלים ובלנדר
השקעה אלטרנטיבית
הלוואות חברתיות – שיטה פשוטה להשקעה אלטרנטיבית?
שוורים ודובים
שוורים ודובים: מדד הפחד מזנק ב-24%, אירופה שוקעת לתוך משבר אנרגיה כאשר מחיר הגז הטבעי מזנק ב-180%
טסלה בישראל
בקרוב, רכבי טסלה על כביש החוף?
הר הביטוחים משרד האוצר – איך זה יכול לעזור לנו?