באפט

בתחילת מרץ 2022 עמדו לרשות בית ההשקעות של וורן באפט, מי שכונה לא אחת המשקיע הטוב בהיסטוריה ואשר שוויו נכון להיום נאמד ביותר מ – 126 מיליארדי דולרים, כ – 144 מיליארדי דולרים פנויים שלא הושקעו. ברקשייר האת’וויי, בית ההשקעות של וורן באפט שהוא ארגון נסחר בבורסה של ניו יורק (בסימול BRK.A) מנהל תיק השקעות בשווי של מעל 330 מיליארדי דולרים – ובתיק ההשקעות שלו אפשר למצוא בעיקר מניות של חברות ערך גדולות וותיקות. וורן באפט מנהל השקעות ביחד עם קונצרן הענק ברקשייר האת’וויי מאז שנת 1965, ובמשך מעל 50 שנים הוא צופה ועוקב באדיקות אחר מוצרי השקעה שונים ומשקיע רק במוצרים שהוא מאמין בהם ומכבד את אופי הארגון המייצר אותם.

משקיעים שעוקבים אחר התנועות בשוק ההון ובשווקי השקעות נוספים מכירים ללא ספק את עליית קרנן של ההשקעות האלטרנטיביות בשנים האחרונות, ובפרט מאז פרוץ מגיפת הקורונה. השקעות אלטרנטיביות הן השקעות שלא דרך שוק ההון המוסדי, והן עשויות לכלול השקעות בקריפטו, השקעות ישירות בחברות, השקעות בנדל”ן ועוד. לאור העובדה שרק לפני פחות מחודש הודיע באפט כי הוא לא מצליח למצוא השקעה יעילה למעל 140 מיליארדי דולרים נשאלת השאלה – מדוע וורן באפט לא מגיע לאותה המסקנה שאליה מגיעים משקיעים רבים מסביב לעולם, ומשקיע גם בנכסים אלטרנטיביים?

מה יש בתיק ההשקעות של וורן באפט?

אם אפשר לסכם במשפט אחד את העיקרון הבולט ביותר באסטרטגיית ההשקעה של וורן באפט ושל ברקשייר האת’אווי, נוכל לומר כי באפט משקיע אך ורק בחברות שהוא מעוניין להיות חלק מהפעילות שלהן לטווח ארוך. באפט, שמצליח ללא ספק להכות, לפחות בתקופות, את תשואות המדדים המובילים בארה”ב, הוא ההיפך ממשקיעים יומיים או ממשקיעים ש”מחפשים את המכה” או מוכנים להשקיע לטווח קצר במוצרי השקעה שהם מצפים לעליית מחירים מהירה שלהם: באפט הוא משקיע לטווח ארוך, הוא משקיע רק בחברות שהוא סומך עליהן והשינויים בתיק ההשקעות שלו הם שינויים מינוריים בטווחי זמן קצרים – או במילים אחרות, וורן באפט הוא משקיע פאסיבי.

תיק ההשקעות של ברקשייר האת’אוויי הוא כאמור בשווי של כ – 330 מיליארדי דולרים, והוא מכיל מניות של החברות הבאות:

  • אפל: מעל 47% מתיק ההשקעות של וורן באפט מכיל מניות של הארגון שהוא עצמו כינה במכתבו האחרון למשקיעים “המלכה של שוק ההון” חברת ההייטק אפל. נכון לסוף שנת 2021 שווי המניות שהיו ברשות באפט מהחברה עומד על כ – 157.5 מיליארדי דולרים
  • בנק אוף אמריקה: באפט מחזיק מעל מיליון מניות של ארגון פיננסי זה בשווי של כ – 45 מיליארדי דולרים והשקעה זו מהווה מעל 13.5% מתיק ההשקעות של ברקשייר האת’אוויי
  • אמריקן אקספרס: כ – 7.5% מכלל תיק ההשקעות של באפט מכיל מניות אמריקן אקספרס בשווי של כ – 24.8 מיליארדי דולרים
  • קוקה קולה: באפט מחזיק בכ – 400 מיליון מניות החברה בשווי של כ – 23.6 מיליארדי דולרים. השקעה זו מהווה כ – 7.2% מתיק ההשקעות
  • היינץ (CRAFT HEINZ): באפט מחזיק בכ – 325 מיליון מניות בשווי של כ – 11.7 מיליארדי דולרים ובשיעור של מעל 3.5% מכלל תיק ההשקעות שלו.

למה וורן באפט לא נראה משקיע באפיקים אלטרנטיביים?

באפט ציין בעבר כי הוא מאמין בהשקעה בחברות וותיקות שמייצרות ערך לקהילות הנסמכות עליהן. כשנשאל בעבר מה דעתו, למשל, על השקעה בנדל”ן כאפיק השקעה אלטרנטיבית, הוא ציין שהוא מעדיף להשקיע בקרנות ריט על פני השקעה פיזית בנכסים מניבים. וורן באפט מעולם לא השקיע בקריפטו והוא אף כינה את הביטקוין “רעל עכברים” – אולי בשל הנטייה שלו להעדיף השקעות מסורתיות בחברות וותיקות. ביחד עם זאת, בפברואר השנה (2022) השקיע כמיליארד דולרים בבנק המכונה NuBank – בנק דיגיטלי המתמחה בפעילות בשוק הקריפטו.

ייתכן שהרתיעה של באפט משוק ההשקעות האלטרנטיביות נובעת מהעדפות אישיות – ולכולנו יש כאלה. באפט בן ה – 91 יכול להגיד על עצמו שהוא גילה כבר מזמן את תחום ההתמחות שלו, והוא נשאר במגבלות מה שכבר עובד עבורו. נסכם ונאמר כי דווקא “המיליונרים של המילניום”, המיליונרים הצעירים יותר, מעידים על עצמם כי הם מחזיקים תיק מגוון של השקעות אלטרנטיביות – בניגוד לבחירתו של באפט.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרן השקעות
קרנות אלטרנטיביות – השקעה נבונה ובטוחה!
השקעות
אמבארק : משאית חשמלית ללא נהג
שוק ההון
שוורים ודובים: ירידות שערים במדדים המובילים בארה”ב ובאירופה, אפל נפלה ב-3%, קרוגר צללה ב-7.5%
השקעה בתשתיות
איך נכון להשקיע בקרן תשתיות?
בניית תיק השקעות
העולם מסורתי מול העולם אלטרנטיבי: כך תוכלו לבנות תיק השקעות מאוזן