קריפטו

שוק הקריפטו התחיל בסביבות שנת 2009 עם מטבע חדש, מבוזר, שאף אחד עוד לא ראה כמותו, הוא הביטקוין, השווה היום קרוב ל – 35,000 דולרים למטבע, רק פחות מחודשיים לאחר שהיה מחירו מעל 60,000 דולרים למטבע. לאחר שהביטקוין הפך הצלחה מסחררת, הוקמו עוד ועוד מטבעות קריפטוגרפים, מרביתם על אותו מנגנון אבטחה שבו משתמש הביטקוין, הוא הבלוקצ’יין שנכתב בקוד פתוח.

נכון לסוף שנת 2020, ניתן היה למנות 5,392 מטבעות קריפטוגרפים שונים בשוק המטבעות הדיגיטליים. על רובם לא שמעתם וגם לא תשמעו, הם נחנכו במחירים נמוכים עד כדי גיחוך וככל הנראה שם הם יישארו עד שיסיימו את חייהם. אבל יש כאלה שהפתיעו, ודווקא הפכו מבוקשים במיוחד.

אחד המטבעות המעניינים המסתמנים כהצלחה מסחררת הוא גם אחד המטבעות החדשים בשוק הקריפטו. קוראים לו אינטרנט קומפיוטר (Internet Computer או בקצרה ICP), והוא הגיע לשיא במחירו של 506 דולרים למטבע, ממש ביום שבו הושק. בימים הראשונים לאחר השקתו, היה שווי השוק של המטבע החדש בלבד קרוב ל – 45 מיליארדי דולרים ואם אפשר להגיד על הסכום הדמיוני הזה רק דבר אחד, נאמר כי ברור מיד שמדובר בשוק תזזיתי למדי.

איך נולד האינטרנט קומפיוטר?

בעולם של קוד פתוח, קל ואולי אפילו קל מידי להתבסס על קטעי קוד שכבר הוכיחו את עצמם ולשחרר גרסאות שונות של מוצרים דומים. אנחנו רואים את זה למשל בתחום סמארטפונים של אנדרואיד, שכולם מבוססים על מערכת ההפעלה מבית גוגל, שנכתבה בקוד פתוח ומאפשרת ליצרניות המכשירים להוסיף מעל תשתית ההפעלה מאפיינים ואפליקציות משלה; אנחנו רואים את זה גם בתחום המטבעות הקריפטוגרפים, שרובם המכריע משתמש במנגנון האבטחה המכונה בלוקצ’יין, והשמור כל פעולה שהתרחשה אי פעם בכל מטבע מאז שהוא נכרה.

האינטרנט קומפיוטר הומצא ועלה לאוויר ממש לאחרונה – בעשירי למאי 2021. מטרתו הייחודית הוא לאפשר למשתמשים וצורכי תוכן להשתחרר מהתלות שנוצרה בענקיות הרשת המנהלות מוצרי תוכן, כמו למשל אמזון או פייסבוק, ולאפשר למפתחים להשתמש בשירותי ענן ללא תיווך ועמלות.

השימוש באינטרנט קומפיוטר לא נולד ביחד עם המטבע החדש. השימוש בחוזים חכמים כבר הוצג עם האתריום, שאיפשר למשל רכישות של NFTs – חוזים ייחודיים לממכר חד ערכי של יצירות אומנות, כך שכל NFT, בניגוד למטבעות, קיים רק פעם אחת ויחידה ונמכר באופן אישי.

אינטרנט קומיופטר מיתג את עצמו למפתחים, אנשי דיגיטל ואנשי רשת, ומכאן צמח הייחוד שלו, וביחד עם זאת קל לראות שלא מדובר בייחוד טכני אלא בבידול שיווקי.

הצלחה מטאורית בן לילה – ומה עכשיו?

האינטרנט קומפיוטר הושק ב – 10.5 השנה, ומיד, כבר באותו היום, מחירו עלה מעל ה – 500 דולרים למטבע. יום אחר כך, ב – 11 למאי, כבר צנח המחיר עד כ – 280 דולרים למטבע ולאחר מכן עלה שוב ל – 478 דולרים למטבע, באותו היום. באותו היום, שווי השוק של המטבע נאמד בכ – 45 מיליארדי דולרים והוא החזיק במקום השמיני והמכובד ברשימת עשרת מטבעות הקריפטו הגדולים בעולם. מאותו היום, ה – 11 למאי, ערך המטבע נמצא בירידה, וכעת הוא נסחר סביב מחיר של 110 דולרים למטבע.

השקעה בקריפטו היא השקעה תנודתית

נסיים בסיפור קטן ומעורר השראה. מעשה בנער צעיר בשם אריק פינמן, שהשקיע 1,000 דולרים בביטקוין בשנת 2011. הוא היה אז, אגב, בן 12. היום, אריק הוא בן 22, הביטקוין שרכש לפי שער של 12$ למטבע, שווים היום כמעט 3 מיליוני דולרים. אריק הוא מה שמכונה “מיליונר קריפטו”, והוא לא היחיד. משקיעים רבים בקריפטו דווקא איבדו סכומים גבוהים, ועל אף הרומנטיות שבסיפור של אריק, נזכיר כי מי שמתכוון להשתמש דווקא בשוק הקריפטו להשקעות אלטרנטיביות, חייב לקחת בחשבון שהוא עלול גם לנחול הפסדים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות בדיור מוגן
השקעות בדיור מוגן השלב הבא באבולוציה של השקעות הנדל”ן!
קנביס
חברות מובילות בתחום הקנאביס בארץ ובעולם
שוק ההון
שוורים ודובים: הסינים מאמינים בקרן הגידור של בלאקרוק, ירידות שערים מסביב לעולם
השקעה אלטרנטיבית 2021
תחזית: 2021 הולכת להיות שנה של השקעות אלטרנטיבית
לשכור או לקנות דירה
לשכור או לקנות דירה – השוואה