מטאוורס

הפעילות הגוברת סביב עולמות וירטואליים המכונים מטווארס צברה תאוצה עקב מגפת הקורונה והרחבת האפשרויות להיפגש ולעבוד מרחוק. המיתוג מחדש של פייסבוק כ”Meta” מעורר עניין רב, בהרצאה בכנס Meta Connect 2021 מארק צוקרברג הודה כי תהיה לנו מלתחה של בגדים וירטואליים לאירועים שונים במטאוורס. ממש כפי שאנו נוהגים לרכוש בגדים מבד ללבוש ביום יום נראה כי מי שפועלים במטווארס יצטרכו להשקיע ממיטב כספם כדי לתחזק מראה ומלתחה, באמצעות רכישה של פרטי לבוש ואקססוריז וירטואליים – שבחלק מן המקרים, מגיעים לצד תגי מחיר לא מבוטלים.

מגפת הקורונה גם גרמה לביטולן של תצוגות אופנה רבות ומעצבים היו צריכים להפגין יצירתיות באופן בו הציגו את בגדיהם. חברת היוקרה האמריקנית Hanifa העלתה תצוגה דיגיטלית שנמנעה מדוגמניות אנושיות לטובת דמויות חסרות ראש ומרחפות לובשות עיבוד בתלת ממד של בגדים חדשים, בעוד המעצבים הסיניים Zhi, Andrea Jiapei Li ו – RodericWng הציגו קולקציות במהלך שבוע האופנה בשנחאי באמצעות חלון ראווה וירטואלי. כבר כיום נמכרים בגדי מעצבים וירטואליים המשמשים את בעליהם במטווארס, כך למשל בפלטפורמת המשחק רובלוקס (Roblox) גוצ’י, לואי ויטון, וברברי השיקו מוצרים מעוצבים הנמכרים אך ורק בחנויות העולם הווירטואלי של המשחק.

שמלה ב – 10,000 דולרים

אופנת מטאוורס עלתה לראשונה לכותרות ברחבי העולם במאי 2019. סטארט-אפ האופנה ההולנדי The Fabricant (המתמחה גם כיום באופנה דיגיטלית וירטואלית) הציע במכירה פומבית את אחת השמלות הוירטואליות שלו ומכר אותה לריצ’רד מא, מנכ”ל חברת האבטחה Quantstamp מסן פרנסיסקו, תמורת 9,500 דולר. תמונת השמלה הוצגה על גבי תמונה של אשתו מאי-רן ושותפה בחשבון המדיה החברתית שלה.

כיום ביגוד וירטואלי הוא תעשייה בפני עצמה, זאת לאחר שילוב metaverse ו – NFT (מטבע דיגיטלי המיוחס למוצר מסוים). יש כבר מספר חברות אופנת מטא כמו The Fabricant הנ”ל, יצרנית נעלי ספורט וירטואליות ופריטי אספנות RTFKT, ספקית חווית קניות DRESSX ועוד. באוקטובר 2021, RTFKT שיתפה פעולה עם מעצב האופנה ג’ף סטייפל כדי לייצר כ – 800 נעלי ספורט וירטואליות, כל זוג נמכר עבור כ – 20,000 דולר.
גם בתי אופנה יוקרתיים מצטרפים לטרנד אופנת המטא, כך למשל דולצ’ה וגבאנה, גוצ’י והוגו בוס. בסוף ספטמבר 2021, על פי הדיווחים, דולצ’ה וגבאנה מכרו את קולקציית ה – NFT הדיגיטלית בת תשעה חלקים שלה, לצד מספרי פרטי אופנה פיזית, במכירה פומבית תמורת שווי ערך של כמעט 5.7 מיליון דולר.

השקעה בפרסונה הדיגיטלית שלנו

גורם מרכזי מאחורי הביקוש המתעורר לאופנה דיגיטלית הוא שינוי באופן שבו אנו רואים ערך. עבור הדור הצעיר, האישיות הדיגיטלית של האדם חשובה לא פחות מהפרסונה הפיזית שלו. עם התקדמות טכנולוגיית metaverse, התרחבה גם יכולת ההסתגלות של ביגוד דיגיטלי, בשנת 2019, כאשר מא רכש את השמלה הווירטואלית עבור אשתו, עיבוד המוצר לתמונה היה המדיה היחידה שבה הקונה יכול היה להשתמש במוצר. כיום, ישנם שירותי AR (מציאות מדומה) המאפשרים למשתמשים לבצע “התאמה וירטואלית” של בגדים דיגיטליים על אווטרים. בפלטפורמות מעין אלה ניתן ממש להביט סביב על הבגד כשהוא מונח על דמות האווטאר המטווארסית שלנו.

פריטי אופנה דיגיטליים רבים הופכים גם ל – NFTs. אם אתה רואה את פריט הלבוש הדיגיטלי שלך כבעל ערך גבוה, אתה יכול למכור אותו מחדש במחיר גבוה יותר ממה ששילמת עבורו מכיוון שאתה יכול להוכיח את הבעלות שלך עליו בזכות ייחוס המטבע הדיגיטלי ליצירה המסוימת.

ככל שתחום האופנה במטווארס מתפתח מסתמן שישנן שלוש דרכים להשתמש בבגדים דיגיטליים: ללבוש אותם בעצמך באמצעות AR (מציאות רבודה), להלביש את האווטרים שלך ולהטביע אותם כ-NFTs במטרה לסחור בהם – האפשרות האחרונה כבר ראתה פריחה במרחב האמנות הדיגיטלית ואין כל סיבה שתהליך דומה לא יתרחש בכל הקשור לאופנה ייחודית ופרטי ביגוד מעוצבים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רכבים חשמליים
מה עשו המניות הרכבים החשמליים בתקופה האחרונה
השקעות אלטרנטיביות
המלחמה הטכנולוגית הגדולה: נוקיה מול אפל והשיעור החשוב במנהל עסקים
השקעה אלטרנטיבית
חברות התשתיות האלטרנטיביות חוזרות לזרוח
רכב חשמלי
סוס חשמלי: המוסטנג של פורד חוזרת בגרסה החשמלית?
שמן הקנאביס בסל התרופות
שמן הקאנביס בסל התרופות הישראלי?