בועת אגרות החוב

הבורסות בארה”ב ממשיכות לצבור גובה, המדדים המובילים שוברים שיאים, ובעוד בדרך כלל המתאם הוא הפוך בין כמות העסקאות בשוק ההון לבין מדדי האג”ח, אנחנו דווקא רואים גם את שוק האג”ח האמריקאי ממשיך ועולה. מי שמרים גבה לאור הנתונים האלה, שנשמעים חשודים מאוד, צודק כפי הנראה. קשה לדעת מה יילד יום אבל דבר אחד אפשר בוודאות לדעת: לאור החוב הלאומי האמריקאי שכבר עבר את גובה התוצר הלאומי, החוב התאגידי בארה”ב שעבר את קו ה – 10 טריליוני דולרים, מבצע החיסונים שמתנהל בעצלתיים והתנודתיות הגבוהה בשווקים באופן כללי, זה לא הזמן לסמוך על עליות השערים המשוגעות בשוק האג”ח האמריקאי, בוודאי שלא להשקעות לטווח ארוך. מה קורה עם אגרות החוב האמריקאיות, מדוע הן ממשיכות לעלות ומה התחזיות למשקיעים?

ניראה שאגרות החוב האמריקאיות נמצאות בבועה משל עצמן

הכלכלה האמריקאית מונעת, כפי הנראה, משני כוחות עוצמתיים מאוד כרגע. מצד אחד אנחנו רואים פחד, ומהצד השני אנחנו מזהים ללא ספק תאוות בצע של משקיעים לייצר תשואות פרועות בהשקעות במה שנחשב אולי למוצרים סולידיים, לטווח קצר. התוצאה היא שוק תנודתי להחריד, שלא ברור איך הוא מצליח להמשיך ולעלות, כאשר אפילו האג”ח, הנחשבות מוצרים סולידיים להשקעה לטווח ארוך, מייצרות תשואות של 2% ויותר בהשקעות לטווח קצר.

במרץ השנה (2021) הנפיק משרד האוצר האמריקאי אג”ח בסכום כולל של כ – 38 מיליארדי דולרים. ההנפקה זכתה להצלחה ולביקושים גבוהים ונסגרה בריבית של 1.53%, עם ביקוש גבוה מההיצע פי 2.5 בערך, שרק 43% ממנו הגיע ממשקיעים מבית, וכל השאר ממשקיעים זרים. יום לאחר מכן התקיימה הנפקה נוספת שגם היא זכתה להצלחה מסחררת.

מאיפה מגיעה אותה אופטימיות של משקיעים, ואיך התשואות של אג”ח ממשלתי בארה”ב ממשיכות לעלות? התשובה נעוצה, לפחות בחלקה, באופטימיות שמייצרות הודעות כמו חבילת הסיוע העצומה של ביידן שכבר אושרה בסנאט וצפויה לצאת לדרך בקרוב, כמו גם ההודעה של נשיא ארה”ב כי עד תחילת מאי יהיה חיסון לכל אמריקאי (כאשר כיום מתקשים האמריקאים להתחסן, עם כמות קטנה מידי של חיסונים במדינה והיצע קטן משמעותית מהביקוש). האופטימיות של משקיעים נשענת על התחושה שכולנו חיכינו לה, שיש אור בקצה המנהרה, שמשבר הקורונה הופך בשליטה, בצעדים איטיים אך בטוחים, ושבקרוב כולנו נוכל להוריד מסיכות ו/או לחזור לבלות מחוץ לבתים בתחושת ביטחון.

הורדת דירוג לאג”ח של חברות אמריקאיות

עוד החודש, הודיעה חברת מדירוג הישראלית כי תפרסם ירידה בדירוג האג”ח של חברות אמריקאיות שמשתמשות בשוק הישראלי לגיוס הון. זאת, על רקע ההודעה של רשות ניירות הערך הוראה חדשה שמתייחסת בחשדנות לאגרות חוב של חברות שאין להן זיקה לישראל. בינתיים, חברות אמריקאיות מנפיקות אג”ח בשוק הישראלי לגיוס הון, למשל: רק השבוע הודיעה חברת אקסטל האמריקאית על יציאה להנפקה נוספת של אג”ח בבורסה בתל אביב, לגיוס 150 מיליוני שקלים.

תיקון הוא עניין של זמן

בשוק ברמת התעוררות כמו זו שאנחנו רואים בימים אלה בשוק האמריקאי – אינפלציה היא הרי רק עניין של זמן. ביחד עם זאת, על אף תכנית הסיוע שתזרים גם לשוק העסקי וגם למשקי האב סכומים גבוהים של כסף שאפשר לבזבז או להשקיע- ההנחה היא שלא ניראה אינפלציה בשוק האמריקאי בקרוב. עליית המחירים נכון לעכשיו היא נמוכה ביחס לאינפלציית הליבה של אשתקד בארה”ב, ועוד לא ברור איך ישתמשו האמריקאים בתוספת לכסף הפנוי שלהם – אם יצרכו אותו בבינג’ חגיגי, או שמא ילמדו מניסיון ויחסכו אותו, למקרה שעוד יבואו ימים פחות קלים. בשוק הישראלי, לעומת זאת, ניראה שאנחנו בהחלט בדרך לאינפלציה, זאת אחרי עשור של דשדוש של המחירים והריביות במקום. ההנחה שעוד ניראה אינפלציה בישראל מתחזקת כשאנחנו רואים את ביקושי היתר לאג”ח צמודות למדד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
לאחר האיסור על הון עצמי לרכישת דירה מהלוואות רגילות השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן הופכות לאטרקטיביות יותר
רכב חשמלי
ניסאן: השינוי שעוברת הנסיכה מיפן
סקירת שוק
סקירת שווקים אלטרנטיבית –מדינות העולם נגד הקריפטו, הביטקוין מזנק ב-22% בשבוע
מסחר בקריפטו
מסחר בקריפטו: איך תעשו את זה בצורה החכמה ביותר?
עולם משכנתאות דיגיטלי
עולם משכנתאות דיגיטלי