מטבעות קריפטו

הפתעה בנוגע למיסוד המסחר הבורסאי ושוק הקריפטו מגיעה מכיוון מפתיע: גיברלטר, אחת המדינות הקטנות בעולם, ש – 80% מהבורסה שלה נרכשו בדצמבר 2021 על ידי חברה פרטית, עשויה להפוך להיות הבורסה הראשונה בעולם המשלבת מסחר בשוק ההון עם מסחר במטבעות קריפטו.

הבורסה של גיברלטר: סיפור קטן של הצלחה

הבורסה של גיברלטר נוסדה שנת 2014 ונפתחה לפעילות מלאה רק במהלך שנת 2015. שווי השוק של הבורסה בגיברלטר כ – 2.2 מיליארדי דולרים: לשם ההשוואה, שווי השוק של הבורסה בלונדון כ – 52 מיליארדי דולרים, והבורסה שלנו בתל אביב שווה כ – 216 מיליארדי דולרים.
הבורסה בגיברלטר מעסיקה כ – 58 עובדים ונסחרות בה בסך הכל כ – 62,000 מוצרי השקעה שונים.

עם מדינה בשטח של פחות משבעה קמ”ר (שוב, לשם ההשוואה, תל אביב משתרעת על שטח של 52 קמ”ר) וכ – 33,000 תושבים בלבד, אין פלא שהבורסה של גיברלטר היא בורסה קטנה כל כך, מיעוט הפעילות ההורסה, הפתוחה כמובן גם להשקעות וגם להנפקות בשווקים בין לאומיים, פתח חלון של אפשרות עבור חברת הקריפטו ואלריום (Valereum) לרכוש 80% מהבורסה של גיברלטר מידי הרשויות במדינה, ולהפוך את הבורסה לראשונה בעולם המאפשרת מסחר בשוק ההון המקומי לצד מסחר בשוק הקריפטו.

הנתונים של גיברלטר מצומצמים, אבל הנתונים של שוק הקריפטו נדיבים במיוחד

בעוד כאמור שווי השוק של הבורסה של גיברלטר הוא רק כאחוז אחד ביחס לשווי השוק של ישראל – שווי השוק הכולל של מטבעות הקריפטו, שעומד היום על כ – 2.5 טריליוני דולרים, הוא גבוה יותר מזה של תל אביב, לונדון וגיברלטר גם יחד.

ואלריום היא בורסת קריפטו שמגיעה מלונדון, והיא אחת מ – 14 חברות קריפטו שפעילותן כבר אושרה בגבולות מדינת גיברלטר. הרכישה של ואלריום את בורסת גיברלטר עושה הדים בקרב שווקי ההון בעולם, הן מצד התומכים בצעד והמברכים על אפשרות לסחור במניות ומוצרים מסורתיים להשקעה בשוק ההון לצד מטבעות קריפטו תחת רגולציה, והן מצד מתנגדים שקוראים להחרים את הבורסה של גיברלטר וחוששים שמדינת האי הקטנה תהפוך גן עדן לפושעים, למלביני הון ולפעילות לא חוקית בהשקעות.

האם הרכישה של ואלריום את הבורסה של גיברלטר מייצרת הזדמנויות השקעה?

הרכישה מטעם בורסת הקריפטו הלונדונית של 80% מהבורסה של גיברלטר מהווה רק צעד ראשון בהטמעת מטבעות קריפטו בבורסה המסורתית של גיברלטר לצד ההשקעות במוצרים המוכרים של ניהול תיק ההשקעות. השילוב בין השקעות מסורתיות להשקעה אלטרנטיבית מהבולטות בעולם בשנים האחרונות היא ללא ספק מסקרנת, ואם להסיק משילוב שוק הקריפטו בשוק המסורתי בהיסטוריה של שוק ההון בשנים האחרונות, אין ספק שהבורסה של גיברלטר תמשוך יותר עניין בשנים הקרובות לאחר השלמת המהלך, ולעומת זאת המטבעות הגדולים בשוק הקריפטו יהנו מגל חדש של משקיעים שצעדים לכיוון ייצוב ומסורתיות של השוק התנודתי מגבירים את אמונם באפשרויות ההשקעה ופוטנציאל הרווחים בשוק הקריפטו – בעיקר, כאמור, במטבעות הגדולים והוותיקים שבו. ההטמעה של קריפטו בבורסה של גיברלטר מהדקת את הקושי בין שני גופים שמשקיעים מסורתיים עשויים להרים גבה בנוגע אליהם, עם חוסר הניהול של שוק הקריפטו וההיסטוריה רוויית העלמות המס, הלבנות ההון והשימוש כמקלט מס לבעלי הון רבים של גיברלטר. האם המהלך הוא יותר שיווקי ופחות בעל השפעה במיסוד של שוק הקריפטו? האם המעבר של בורסת גיברלטר למסחר במוצרי השקעה בשוק ההון לצד מטבעות קריפטו ישפיע באופן דרמטי על שווי השוק של הבורסה? והאם הגיע הזמן לבחון אפשרויות השקעה במניות של חברות שנסחרות בגיברלטר (רמז: כנראה שעדיין לא), את כל זאת, נותר לגלות בעתיד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוק הקריפטו
שוק הקריפטו: המטבעות הגדולים בירידה, מה צפוי לקרות הלאה?
ביטקוין
המתאם המפתיע בין הביטקוין ושוק ההון המסורתי
רכב חשמלי
אאודי רושמת ניצחון על טסלה
השקעות אלטרנטיביות
תשקיעו כמו הגדולים ביותר, תשקיעו אלטרנטיבי
NIO
NIO – חוזרת לדהור על הכביש