ביונד מיט

רקע – תעשיית הבשר והאתגרים הגדולים

הטמעה מואצת של תהליכים טכנולוגיים בענף המזון הובילה לשינוי משמעותי בהרגלי הצרכן, וזאת כתוצאה מפיתוח של מזון איכותי. חברות המתמחות בתחום הפודטק מחוללות מהפכה של ממש ובהתאם לכך משנות את חוקי המשחק – עד לכדי הפחתה ממשית בצריכת הבשר. האם זה הסוף? לא בדיוק.

תעשיית הבשר נחשבת לאחת מתעשיות המזון היציבות, אולם בשנים האחרונות ניתן להבחין כיצד התעשייה הזו מתחילה להבין כי היא מצויה בעיצומה של מלחמה מול כוחות שוק חדשים וחזקים – חברות הפודטק.

מדובר בחברות המתמחות בהטמעה של טכנולוגיה מתקדמת לצורך שיפור איכות המזון, החל מאופן הגידול ועד לאריזה. מדובר בחברות שצומחות בקצב מהיר ומהוות כוח שוק בולט במיוחד, זאת לצד מגמה של קבוצות טבעוניות שמקדמות את נושא הפחתת צריכת הבשר, מה שגורר לא מעט ביקורת כלפי התעשייה הן בעקבות תהליכי השינוע והן בשל איכות הבשר. עם זאת, צריך לקחת בחשבון כי תעשיית הבשר מתמודדת עם קשיים גם מבחינת אספקת המזון. בשנת 2050 אוכלוסיית העולם צפויה להגיע ל 9.5 מיליארד בני אדם, וכבר עכשיו ניתן לראות כיצד הביקושים הגבוהים מקשים על חברות המזון והבשר בפרט לספק את התוצרת בצורה מלאה. נוסף לכך, ההתחממות הגלובלית משפיעה גם היא על התעשייה בשל מיעוט של שטחי מרעה, ובהתאם לכך גם דילול מסיבי של אוכלוסיית בעלי החיים. בדיוק על האתגרים הלו עונה תעשיית הפודטק שנחשבת לאחת מהתעשיות המסקרנות בתחום של השקעות אלטרנטיביות, כפי שנציג כעת.

מה הופך את תעשיית הפודטק למרתקת בעבור ציבור המשקיעים?

הירידה בצריכת הבשר מתבטאת גם כאן בישראל, בייחוד לאור היוזמה של חברת הכנסת מיקי חיימוביץ עם מיזם שני ללא בשר. גם חברות מזון מהיר כמו מקדונלס החלו לבחון את שוק תחליפי הבשר, מתוך הבנה כי הרגלי הצרכן משתנים וגם חובבי בשר מעדיפים לצרוך בשר איכותי שנעשה בתנאי מעבדה, במקום בשר מעובד. מאחר ומדובר בתעשייה חדשנית שרק הולכת ומתפתחת, ניתן להבחין בשחקניות ותיקות כמו גם סטרטאפים אשר מציעים לרשתות המזון המהיר כמו גם לצרכן מגוון רחב של מזון בריא אותו גם משנעים בצורה שאינה פוגמת באיכותו. עם זאת, הדעות עדיין חלוקות לגבי הטעם, ולכן מדובר באתגר הבולט של התעשייה בכל הקשור לשימוש בבשר. מאחר ומדובר בתהליך שמתבצע תוך כדי תנועה, ניתן בהחלט לצפות להתפתחויות נוספות בתחום לצד ניצול הזדמנויות המתבטא כבר עכשיו. תקופת הקורונה הובילה לא מעט אנשים לחשיבה מחודשת לגבי הרגלי התזונה שלהם, ובעקבות כך זינקו מניות חברות הפודטק בבורסה. למעשה, עד לשנת 2019 הענף שילש את היקף גיוס הכספים לסכום של 135 מיליון דולר, כאשר חלק מהחברות הללו הן חברות כחול לבן שמצליחות לחולל תנודות גם כאן בבורסה בישראל.

שוק תחליפי הבשר – בפעם הראשונה גם בבורסה בישראל

חברת savoreat הישראלית הונפקה בנובמבר 2020 בבורסת תל אביב, והיא נחשבת לחברת הפודטק הראשונה אי פעם שמצליחה לבצע גיוס של 13 מיליון דולר דרך משקיעים. החברה מתמחה בייצור של תחליפי בשר ממקורות צמחיים, דרך שימוש בטכנולוגיה חדשנית המבוססת על רובוטים. מדובר רק בסנונית ראשונה לקראת מגמה שהולכת לצבור תאוצה, ובעבור משקיעים חכמים שמעוניינים לגוון את תיק ההשקעות, היכולת להשקיע דווקא בתחום הזה יכול להוות הזדמנות יוצאת דופן לקראת עידן שבו צריכת הבשר תרד או לחילופין בזכות אותן חברות יצליחו לפתח תחליפים כמו גם ייצור מזון מזין, איכותי ובעל פוטנציאל אדיר לעתיד העולם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות בפודטק
סוד החיים ועץ התפוח, מה נאכל כאן בעוד שלושה עשורים?
השקעות אלטרנטיביות
אסטרטגיות אלטרנטיביות להשקעה
השקעה בנדלן
נדל”ן מסחרי אאוט: הכירו את טרנד ההשקעה החדש בסקטור הנדל”ן
קריפטו
מאניה דפרסיה בשוק הקריפטו?
מחסנים לוגיסטים
נדל”ן אחר: למה המחסנים הלוגיסטיים כל כך לוהטים?