בעלי מקצועות חופשיים, עלולים למצוא את עצמם בסיטואציה מאוד בעייתית, בה אחד הלקוחות שלהם מגיש נגד תביעה בגין  נזק שנגרם לו בעקבות התנהלות רשלנית מצידם. תביעה שכזו יכולה לפגוע בהם מבחינה כלכלית באופן שיהיה להם מאוד קשה להתאושש מכך, הן באופן אישי והן באופן מקצועי.

הפתרון שמוצע להם בשביל להתמודד עם סיטואציה זו, היא רכישת ביטוח אחריות מקצועית. ביטוח אשר נועד למנוע מהם לשאת בעלויות של הנזק לבד, אלא תוך השתתפות של חברת הביטוח, בהתאם לתנאי הפוליסה כמובן.

דוגמא טובה לחשיבות של ביטוח אחריות מקצועית אפשר למצוא במקרה של מאמני כושר. בין אם מדובר במאמני כושר עצמאיים, פרטיים, ובין אם מדובר במאמני כושר שעובדים כשכירים במרכזי ספורט או מקומות אחרים, שם הם אמורים ליהנות מביטוח שהמקום מספק להם.

עם אילו סיכונים מתמודדים מאמני כושר?

מאמני כושר, ובכלל בעלי מקצועות חופשיים בכל תחום שהוא, יכולים למצוא את עצמם מתמודדים עם תביעות בגין טענה לרשלנות ונזיקין מצד לקוחות שלהם. למשל, אם מאמן כושר עובד עם מתאמן ונגרם לו נזק פיזי, בטענה שהוא לא סיפק לו תוכנית אימון מתאימה עבורו או בטענה שהוא לא עבד איתו בצורה נכונה על תרגילים כאלה ואחרים, הציוד שהוא סיפק לו לא היה מתאים עבורו או מכל סיבה אחרת.

על פי דיני נזקין, על המתאמן להוכיח שנגרם לו נזק כתוצאה מהתנהלות רשלנית של בעל המקצוע, קרי מאמן הכושר. במקרה כזה, אם המתאמן יגיש נגדו תביעה ובית המשפט יקבע לטובתו, אזי שהמאמן יצטרך לשאת בעול ההוצאות. על פניו, יכולים להיות כאן שני מצבים: ראשית, לקוחות יכולים לתבוע ללא הפסקה את המאמנים שלהם, שנית, המאמנים יצטרכו לשאת לבד בכל עול ההוצאות, מה שיגרום להם לנזק כלכלי עצום. מעצם העובדה שהם אחראים לגרימת הנזק והם נושאים באחריות לרשלנות, עליהם תחול חובת התשלום שתיגרם למתאמן.

ביטוח אחריות מקצועית למאמני כושר, בדומה לפוליסות ביטוח אחריות מקצועית בתחומים אחרים, אמור להגן על המאמן בכל מה שקשור להיבט של השתתפות בהוצאות. זאת על פי תנאי הפוליסה. אם ייקבע שעליו לשלם פיצויים, חברת הביטוח תישא בהוצאות על פי גובה הסכום שנקבע בפוליסה. חשוב להדגיש, כל מי שרוכש פוליסה יצטרך להחליט, באיזה סכום הוא מוכן לבטח את עצמו, על פי המחזור שלו והסיכונים שהוא לוקח על עצמו. בהתאם לגובה הפוליסה, הוא יצטרך לשאת בגובה הפרמיה הרלוונטית.

מדוע חשוב להתייחס לתקופת התיישנות בפוליסה?

אחד ההיבטים החשובים בפוליסת ביטוח אחריות מקצועית בכלל ובפרט בביטוח אחריות מקצועית למאמני כושר, היא תקופת התיישנות. הכוונה היא, אם נניח מגישים נגד מאמן כושר תביעה בגין מקרה בעבר, לפני תקופת הפוליסה, הרי שהיא אמורה לכסות את התביעה. זאת למרות שבעבר היתה לו פוליסה אחרת.

הסיבה שיש לשים דגש נקודה זו באופן ספציפי היא, הרבה פעמים לקוחות, בפרט מתאמנים, מתמודדים עם נזקים לא באופן מיידי, אלא הם מתגלים אחרי שנים, בין אם זה מבחינה פיזית או אחרת. לכן חשוב שחברת הביטוח תהיה מוכנה לכסות את עלויות הפיצוי, במידה ויהיה צורך לשלם אותן, למרות שבעל הביטוח לא החזיק באותה תקופה פוליסה מטעמה. כיסוי זה נקרא “כיסוי רטרואטיבי”.

חשיבות הרחבה ביטוח צד ג’

ביטוח אחריות מקצועית בבסיסו, מתייחס לנזק שנגרם בצורה ישירה עקב רשלנות של המאמן כלפי המתאמן. אך קיימת אפשרות נוספת והיא, שייגרם נזק לגורם שאיננו מעורב באימון בצורה ישירה, לא בכוונה, נזק פתאומי ולא צפוי, שעלול להביא לכדי תביעה כנגד המאמן, והוא יישא באחריות על כך. מדובר באחריות כלפי צד ג’.

למשל, נניח והמאמן עובד עם מתאמן מסוים ומשאיר ציוד על הרצפה, גורם חיצוני שלא קשור לאימון נופל עליו ונפצע. במקרה כזה, בהחלט ייתכן שהוא יתבע את המאמן וידרוש פיצוי. חלק זה יכוסה על ידי חברת הביטוח אך ורק אם קיימת הרחבה של ביטוח צד ג’. לכן חשוב מאוד לרכוש אותה מראש.

לסיכום, כל בעל מקצוע, בפרט מאמן כושר, צריך לבטח את עצמו בביטוח אחריות מקצועית, כך יוכל לישון טוב בלילה שאם חס וחלילה הוא ייתבע על ידי לקוח מסוים, יהיה מי שיעזור לו לשאת בעלויות הפיצויים השונות. כל מאמן כושר חייב לקחת בחשבון שתמיד קיים סיכון למקרה כזה ועליו להתכונן לכך.

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מרצדס בנץ
החשש הגדול של טסלה: מרצדס בנץ בדרך לכבוש את ממלכת הרכב החשמלי?
השקעות אלטרנטיביות
כלל ביטוח משקיעה 665 מיליוני שקלים בפרויקט מגורים בשכירות לטווח ארוך
המונית המעופפת
המונית המעופפת של ג’ובי
פטרית כמהין
האם זאת אחת ההשקעות האלטרנטיביות המסקרנות ביותר של 2021?
השקעה אלטרנטיבית
העולם עובר מאנרגיה מסורתית לאנרגיה מתחדשת