משכנתא

כשאנחנו ניגשים לבנק לקחת משכנתא, הלוואה לצורך רכישת נכס עלינו לזכור דבר מאוד חשוב, הבנק משקיע בנו ובנכס אותו אנחנו מבקשים לקנות באמצעות ההלוואה שהוא נותן לנו. הוא מעוניין להגן על ההשקעה שלו ולא למצוא את עצמו במצב בו הוא נותן לנו כסף ואנחנו לא נוכל להחזיר אותו ביום מן הימים או להבדיל, ערך הנכס ירד מסיבות מסוימות, ואז ערך ההשקעה של הבנק יהיה נמוך יותר.

לכן, כשאנחנו לוקחים משכנתא עלינו לקחת בחשבון שהבנק ידרוש מאיתנו לרכוש ביטוח משכנתא. ביטוח אשר בעקרון נועד להגן על ההשקעה של הבנק, ונועד להבטיח שאכן הוא יקבל את כספו בחזרה, אם חס וחלילה לא נוכל בתנאי ההחזר מסיבות מסוימות. יחד עם זאת, כפי שנוכל לראות בהמשך המאמר, עצם זה שהבנק מחייב אותנו לרכוש ביטוח משכנתא, לא מחייב אותנו לעשות זאת דרכו, אלא אנחנו יכולים לעשות דרך חברת ביטוח באמצעות סוכן הביטוח.

מה זה ביטוח משכנתא?

ביטוח משכנתא כולל שני חלקים עיקריים. ביטוח חיים למשכנתא וביטוח מבנה למשכנתא. בשביל להבין מדוע הביטוח כולל את שני החלקים, צריך להבין יותר לעומק את הרעיון של ביטוח זה ומדוע הבנק דורש מכל לווה שהיא מעניקה לו משכנתא, לרכוש ביטוח זה.

המשמעות של ביטוח משכנתא בגדול הוא, אם אנחנו לא נוכל להחזיר את ההלוואה שקיבלנו, אזי שהבנק יוכל לקבל את ההחזר דרך הביטוח או לחילופין, אם ייגרם נזק למבנה כתוצאה מאסון טבע או סיבות אחרות, הרי שהבנק מבוטח, והוא לא ייפגע מכך. כמובן שהביטוח יהיה פעיל כל עוד אנחנו משלמים משכנתא. ברגע שנסיים, אז אין לנו צורך עוד בסוג ביטוח כזה ובוודאי לא ב”שותפות” עם הבנק בפוליסה.

ביטוח חיים למשכנתא, נועד עבור מצבים בהם הלווה הולך לעולמו. בכל אחד מהמצבים, בשביל לא להגיע למצב שהבנק לא יקבל את החזר משכנתא, הרי שדרך הפוליסה הוא אמור לקבל את מה שמגיע לו.

ביטוח מבנה למשכנתא, כאמור, הוא החלק שמתייחס לכך שאם חס וחלילה נגרם נזק למבנה והערך שלו נפגע באופן משמעותי. מדובר על מקרים כגון שריפה, אסון טבע, שיטפונות, תאונה ועוד. במצבים כאלו, הבנק ייהנה מהחזרי הביטוח וכך הוא לא יאבד מהערך ההלוואה.

באופן טבעי, כשרוכשים פוליסת ביטוח בכלל ובפרט ביטוח משכנתא, יש צורך להתייחס לנקודות מסוימות בהתאם לתנאים ולמצב של המבוטח. למשל, אנחנו יכולים למצוא התייחסות ברורה עבור ביטוח משכנתא לחולים. למשל, חולי סרטן, חולים במחלות לב, סכרת ומחלות קשות אחרות. הפוליסה אמורה להיות מותאמת ליכולות ולצרכים של המבוטח, על מנת להבטיח שאכן הם יוכלו לעמוד בתנאי הפוליסה וכן שהבנק יוכל לקבל את מה שמגיע לו, בהתאם למצבם של המבוטחים.

כאן המקום לציין, ייתכן מאוד שהבנק יקשה על אנשים חולים לקבל משכנתא, מאחר ויכולת ההחזר שלהם תהיה נמוכה יותר. תנאי הפוליסה במצב זה יהיו יותר קשיחים מאשר במצבים רגילים, זה נובע מכך שהבנק או חברת הביטוח, לוקחים סיכון גבוה יותר, לא רק במתן הלוואה אלא גם בכל מה שקשור למכירת ביטוח לאדם חולה.

איפה נכון לקנות ביטוח משכנתא?

כאמור, הבנק אומנם מחייב אותנו לרכוש ביטוח משכנתא אך זה לא אומר שאנחנו צריכים לעשות זאת דרכו, אף על פי שהוא מציע לנו. להיפך. עדיף לנו לרכוש את הפוליסה דרך סוכנות ביטוח ולא דרך הבנק.

יש לכך שתי סיבות עיקריות:

ראשית, דרך סוכנות ביטוח נוכל ליהנות מתנאים הרבה יותר טובים, למשל כיסוי ביטוח צד ג’, כיסויים אחרים שהבנק לא מוכר מאחר וזה לא רלוונטי מבחינתו, וכן אנחנו יכולים למצוא הרבה יותר מאפיינים שקשורים לצרכים שלנו כמבוטחים, ולא רק מה שהבנק צריך.

שנית, דרך סוכנות הביטוח נוכל ליהנות ממחירים הרבה יותר אטרקטיביים. הבנק ירצה למכור לנו פוליסה יקרה ולא משתלמת. לעומת זאת, סוכן הביטוח יחפש עבורנו פוליסה משתלמת עבורנו מבחינה כלכלית.

מדוע חשוב לעבוד עם סוכנות ביטוח אמינה

כל תהליך של רכישת פוליסת ביטוח חייבת להתבצע מול סוכנות וסוכן ביטוח אמין ומקצועי. בפרט זה נכון כשמדובר על פוליסת ביטוח משכנתא, אשר יש לה השפעות והשלכות ארוכות טווח, לא רק על המבוטח אלא גם על בני משפחתו, למשל במקרה של מוות או מחלה.

לכן חשוב לעבוד עם סוכן ביטוח מקצועי, אמין, מסודר, אשר מתמחה בתחום ויכול לספק את כל המידע הרלוונטי בנושא וכמובן להציג בפנינו את ההצעות הטובות ביותר בשוק.

מוגש בחסות – אנגלמן ובניו סוכנות לביטוח המתמחה בעולם ביטוח המשכנתא.

ביטקוין
איך קורה שתנודות הביטקוין ניראות מתואמות כל כך עם תנודות שוק ההון המסורתי
קרנות נדלן
יתרונות השקעה בקרן נדל”ן ביחס לנדל”ן ישיר
למבורגיני על המים
חזון גרמני וסגנון איטלקי: האם למבורגיני לומדת לנסוע על המים?
החידוש של העולם האלטרנטיבי
למה לא גם וגם? החידוש של עולם ההשקעות האלטרנטיבי כבר כאן
תעופה
מסע בין כוכבים וכרטיס לחלל החל מ-450 אלף דולר