על אף הניסיון לעודד שימוש בתחבורה ציבורית או בכלי רכב דו גלגליים, תמצאו לא מעט משפחות בישראל המחזיקות יותר מרכב אחד בבית. אם אתם בעלי רכב בעצמכם, אתם בוודאי יודעים שהחזקתו כוללת אי אילו הוצאות – דלק, ניקיון, טסט, טיפולים במוסך וכן, גם ביטוח.

כל ההוצאות הללו מטפסות כשאותו משק בית מחזיק ביותר ממכונית אחת, ובכתבה זו נתייחס להוצאה הספציפית על ביטוח הרכב – האם לעובדה שבאותו בית יש יותר מרכב אחד יש השפעה על עלות הביטוח?

ביטוח רכב – מה הוא כולל?

תחילה נזכיר כי ישנם כמה סוגים של ביטוח רכב. הראשון הוא ביטוח חובה, שכשמו כן הוא – בגדר חובה. כל כלי רכב ממונע נדרש בביטוח זה, שמכסה נזקי גוף העלולים להיגרם למי שנוהג ברכב, נוסעים נוספים שהיו בו או עוברי אורח שנפגעו מהרכב כתוצאה מתאונה. סוג ביטוח נוסף, שאינו חובה, הוא ביטוח מקיף הכולל גם ביטוח צד ג’, שמכסה נזקי רכוש שייגרמו לרכב שלכם או לרכב שפגעתם בו.

מה ההשפעה על הביטוח כשיש מספר רכבים למשפחה?

אוטומטית – אין השפעה, אך רצוי שתציינו כי יש לכם יותר מכלי רכב אחד בבואכם לרכוש ביטוח רכב. הסיבה העיקרית לכך היא מידת השימוש בכל אחת מהמכוניות, שכן סביר שבאחת מהן מבצעים נסיעות ארוכות יותר, ובשנייה – קצרות וקרובות לבית.

רכב אחד, למשל, יכול לשמש לנסיעות למשפחה, טיולים בסופי שבוע וכדומה, בעוד הרכב השני משמש נסיעה לעבודה, פיזור הילדים במסגרות (הקרובות לבית) וכיוצא בזאת.

כאשר יש פחות שימוש באחת מהמכוניות, חשוב שחברת הביטוח תדע זאת, מאחר ופחות נסיעות משמע  פחות זמן על הכביש ופחות סיכוי לגרימת נזקים ותאונות, מה שעשוי בהחלט לעמוד לטובתכם בעלות הביטוח שתשלמו עליו. לכן, ציינו בפני חברת הביטוח את עניין הרכב הראשי והמשני.

האם יש מקרים בהם עלות הביטוח עלולה דווקא לעלות כשמדובר ברכב נוסף בבית?

כן. למשל, כאשר אחד מהנהגים הוא נהג חדש, ואז הביטוח עבורו מתייקר משמעותית, בעיקר בשל העובדה שחוסר ניסיונו על הכביש מעמיד אותו בדרגת סיכון גבוהה לתאונות ונזקים ומכאן עלות הביטוח הגבוהה (ביחס לנהגים וותיקים ללא עבר של תאונות). מה כדאי לעשות במקרה זה? לבטח רק רכב אחד בביטוח רכב שיכלול את הנהג הצעיר, בעוד ברכב השני ינהגו רק המבוגרים בעלי הוותק על הכביש.

לסיכום, האם חובה לבטח את כל כלי הרכב בבית באותה חברת ביטוח?

לא, אך בהחלט כדאי לעשות בדיקה ולהיווכח שהביטוח לשני הרכבים באותה חברה עשויה להשתלם. חברות הביטוח, לרוב, יתחשבו במי שיסגור יותר מביטוח רכב אחד דרכן, בעיקר כשמדובר בנהגים עם “עבר ביטוחי נקי”, ללא תביעות, תאונות ונזקים. בנוסף, חשוב לציין כי אם תבחרו לבטח את כל המכוניות בבית תחת אותה קורת גג תחסכו התעסקות בירוקרטית רבה.

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ספייס איקס
מאסק מתכנן לבנות התיישבות על המאדים
מטבעות קריפטו
בורסת הקריפטו הראשונה בעולם – יוצאת לדרך
נדלן
יציבות מובטחת או בועה מתנפחת: שוק הנדל”ן בישראל
המונית המעופפת
המונית המעופפת של ג’ובי
רכב אטונומי
גן עדן או גיהינום: רכבים אוטונומיים עם שליטה בענן