ביטקוין

הסיבה המרכזית להשקעה באפיקים אלטרנטיביים לצד ההשקעה בתיק השקעות “מסורתי” בשוק ההון, היא כמובן הגידור והנוכחות בשווקים שפועלים לפי כוחות שונים, על מנת שכששוק אחד מראה סימנים כוללים של ירידות שערים – יהיה למשקיע הגיבוי של שוק אחר שאינו מאבד גובה, ומגדר על ההפסד בשוק הראשון. גידור סיכונים הוא אולי החוק הראשון והחשוב בניהול תיקי השקעות, והוא הסיבה לכך שההמצאה של מדדים ומוצרים מחקי מדד היא פופולארית עד כדי כך ששינתה לחלוטין את אסטרטגיות ההשקעה ויצרה סקטור שלם של “משקיעים פסיביים”, הנסמכים על היציבות שמקנה אותו פיזור.

אבל מה קורה כששוק ההשקעות האלטרנטיביות מקבל נגיעה של מיינסטרימיות ומראה, לפתע, על כיווני תנודתיות דומים לאלה של שוק ההון?

אין ספק, שאם שוק הקריפטו ושוק ההון נעים בכיוונים דומים – שוק הקריפטו מאבד את האפקטיביות שלו כהשקעה אלטרנטיבית או כערוץ גידור. לאחרונה, עם הכניסה של הביטקוין, הגדול שבמשפחת אלפי המטבעות הקריפטוגרפיים, אנחנו רואים קווים דומים בין התנודתיות של מחירי הביטקוין, המשפיעה על כל שוק הקריפטו, לבין התנודתיות של המדדים הגדולים בבורסות של ארה”ב. יצאנו לבדוק – ואנחנו כאן עם כל התובנות.

תנודות בביטקוין ובדאו ג’ונס השנה

כאשר אנחנו בוחנים את הגרפים השנתיים של המדדים הגדולים בבורסות העולם, הם די דומים ואין זה פלא. השווקים ומוצרי ההשקעה מושפעים אלה מאלה ומייצרים תנודתיות שיש בה אחידות. היינו יכולים, אם כן, לבחור כל מדד גדול לצורך ההשוואה, ובחרנו להשוות את תנודתיות הביטקוין למדד הדאו ג’ונס האמריקאי, והנה נקודות ציון חשובות בערכי שני מוצרי ההשקעה במהלך השנה האחרונה:

  • בתחילת השנה, הביטקוין עלה באופן כמעט רצוף עד סוף פברואר, והרוויח כ – 95%. הדאו ג’ונס הראה גם הוא עליית מחירים, ועלה ב – 5.75% באותה התקופה.
  • בשבוע האחרון של פברואר הביטקוין איבד כ – 20%, והדאו ג’ונס איבד כ – 3.2%.
  • במרץ עלה ערכו של הביטקוין בכ – 30%, והדאו ג’ונס עלה בכ – 5%.
  • מתחילת מאי ועד ה – 20 ליולי, איבד הביטקוין כמעט 50% מערכו. באותם ימים בדיוק, הדאו ג’ונס דשדש עם סימנים של עליה וסימנים של ירידה לסירוגין, וסיים את התקופה הקצרה הזו עם הפסד של כ – 0.4% מערכו.
  • מה – 20 ליולי ועד ה – 8 לנובמבר הוסיף הביטקוין לערכו כ – 127%. מדד הדאו ג’ונס הוסיף לערכו בתקופה זו כ – 7.8%
  • מה – 8 לנובמבר נמצא הביטקוין בירידה והוא איבד עד כה כ – 28%. מדד הדאו ג’ונס איבד באותה התקופה כ – 2.44%.

מה המשמעות של תנודתיות בכיוונים דומים בעולם הקריפטו ובשוק ההון המסורתי?

כאמור, כששני המוצרים הלקוחים משני עולמות שונים מצביעים על אותה התנודתיות, משקיעים מבינים כי השקעות בשוק הקריפטו לא יהוו גידור מוצלח לתיק ההשקעות שלהם בשוק ההון, או במילים אחרות – סביר שכשאחד מהשווקים יראה סימני ירידה, יראה גם השוק המקביל סימנים של אבדן ערך, מה שפוגע ביעילות הגידור. חשוב לשים לב, שבקרב האפשרויות בשוק הקריפטו המכיל אלפי מטבעות שונים – הביטקוין הוא המטבע הגדול והוותיק מכולם, הוא בעל שווי השוק הגדול ביותר והוא מהווה ערוץ השקעה גם עבור מוסדות, מדינות וגופים פיננסיים, מה שהופך אותו, אולי, לייצור כלאיים שבין מוצרי שוק הקריפטו הלא ממושמע לבין שוק ההון המוסדי. מטבעות אחרים, מוסדיים ומוכרים פחות, עשויים להציע גרפים שפחות עולים בקנה אחד עם גרפי התנודתיות של מדדים ושווקי הון מוסדיים.

אז האם שוק הקריפטו הוא עדיין השקעה אלטרנטיבית מומלצת?

לפחות אחת לשבוע תוכלו לראות מאמרי עומק הנוגעים למטבע קריפטו שערכו קפץ בשל אירוע כזה או אחר או בשל חיבת יתר של המשקיעים לערך המוסף שלו. שוק הקריפטו ייצר מעל 100,000 מיליונרים בעולם – ובשיעור החשוף לסיכונים של תיק ההשקעות שלכם, אין סיבה שלא להיחשף, באופן מושכל ותוך ניהול אקטיבי, גם לתשואות בשוק הקריפטו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מניות הקנאביס נופלות
מניות הקנאביס נופלות, אילו השקעות אלטרנטיביות אחרות כדאי להכיר?
סייבר
הדבר הגדול הבא: סייבר סקיוריטי
פקקים
הישראלים עומדים בפקקים: כיצד אתם יכולים להרוויח מכך?
במטבעות דיגיטליים
השקעה במט”ח או במטבעות דיגיטליים?
השקעה אלטרנטיבית
השקעה בסחורות: מחיר הזהב מזנק ורשות המיסים מוכרת 70 ק”ג שהוחרמו בפשיטות