ביטקוין

בסביבות סוף שנת 2008 הוצג בעולם מטבע חדש, הוא הביטקוין, שהיה כל כך הרבה יותר מאשר רק מטבע. הוא נסחר בתחילת שנת 2009 סביב שער של כ – 1,400 ביטקוין לדולר אחד והעסקה הפיזית הראשונה שבוצעה בביטקוין הייתה רכישה של שני מגשי פיצה, בתמורה ל – 10,000 ביטקוין, שכואב הלב לחשוב כמה הם שווים היום.

היום, בתחילת שנת 2021, הביטקוין נסחר סביב שער של מעל 40,000 דולר למטבע יחיד, כאשר כל שוק המטבעות הקריפטוגרפים מגלגל מעל טריליון דולר. מה זה אומר בנוגע לנוכחות מטבעות קריפטוגרפים בתיק ההשקעות שלנו, או אפילו בנוגע לאחזקה של מטבעות קריפטוגרפים בארנק?

מה קרה עם הביטקוין בעשור האחרון?

כשאנחנו מתבוננים בגרף השערים של הביטקוין בעשור האחרון, אנחנו מגלים שערכו עלה באופן דרמטי: אם את שנת 2017 פתח הביטקוין סביב שער של כ – 17,000 דולרים, היום כשהוא שווה מעל 40,000 דולרים למטבע – הוא הכפיל את ערכו פי 2.3 . רק על מנת לסבר את האוזן: מי שרכש ביטקוין בדולר אחד בשנת 2009, קיבל, סביר להניח, מעל 1,000 מטבעות ביטקוין, ששווים היום, 12 שנים לאחר מכן, 40 מיליון דולר.

האם הביטקוין יחליף את הדולר בעתיד?

המטבעות הקריפטוגרפים הם מטבעות מבוזרים, שאף גורם מרכזי לא מנהל אותם או מרוויח מהם באופן ישיר. לעומת זאת, המטבעות ה”רגילים” שאנחנו מכירים מכונים מטבעות פיאט, והם מנוהלים בכל מדינה על ידי הבנק המרכזי שלה. שוק מטבעות הפיאט הוא שוק יציב יחסית, וגוף מקצועי, נרחב ובירוקרטי דואג לשמור על יציבות מטבעות הפיאט אלה מול אלה. כשמטבע מאבד מערכו (כמו שאנחנו רואים למשל עכשיו עם הדולר האמריקאי), ההשפעות הן מרחיקות לכת. גם המדינה לה שייך המטבע המאבד מערכו ולעיתים קרובות גם מדינות אחרות שהכלכלה שלהן נסמכת על כלכלת המדינה הרלוונטית, פועלים על מנת לשמור על יציבות ערך המטבע, למשל על ידי רכישה או מכיר של מט”ח, שינויים בריבית, סיוע ליבואנים ויצואנים, וכדומה. שוק המטבעות הקריפטוגרפים הוא שוק שאינו מנוהל. אין גוף ששומר על יציבות הערך של המטבעות וערכם משתנה על פי כוחות השוק. חוסר היציבות בערכי המטבע הוא מחד זה שמאפשר השקעה מעניינת עם פוטנציאל לתשואות גבוהות, ומאידך, הוא פשוט לא יכול להחליף את מטבעות הפיאט שעליהם נסמכות כלכלות של מדינות.

השקעה בביטקוין, במבט מקרוב

לצד עליות השערים המדהימות של הביטקוין, חשוב לציין כי עולם הקריפטו בכלל נחשב לעולם תנודתי מאוד, שהמשקיעים בו נהנים מרווחים ב”פיפס”ים (עשירית האחוז) במסחר יומי דינאמי. השינויים המשמעותיים יחסית בשווי המטבע במסחר יומי מאפשרים למשקיעים מנוסים להרוויח תשואות גבוהות בשינויים קטנים ולבצע פעולות מסחר לעיתים קרובות. מי שמחזיק מטבעות של ביטקוין לאורך שנים ללא ספק הרוויח גם הוא, אולם השוק הסוער והתנודתי לבטח הדיר שינה מעיניו.

האופי התנודתי של שוק המטבעות הקריפטוגרפים, בכללם גם הביטקוין, הוא כמעט נובע מהגדרת המטבע. היעדר של רגולציה ומערכת מוסדרת שעוסקת בשמירה על יציבות המטבעות מאפשרת את השוק התנודתי – אבל שווקים תנודתיים כאלה הם לא מתאימים לכל משקיע, וזה עקב האכילס של שוק הקריפטו.

האם כדאי להשקיע בביטקוין, והאם ערכו ימשיך לטפס?

מכל מוצרי ההשקעה בשוק ההון, דווקא שוק מטבעות הקריפטו נחשב לשוק הכי קפריזי, או הכי פחות צפוי. לא ברור מה המוטיבציה לעליות הערך המשמעותיות של המטבע לאורך השנים – וגם קשה לצפות איך יתנהג בהמשך חייו. למעשה, אין שום מנגנון שישמור על הביטקוין, או מיליוני המשקיעים בו ברחבי העולם, מפני התרסקות בערך המטבע והפסדים של מיליארדי שקלים. למעשה, ייתכן שברגע שיתחיל מהלך כזה של ירידות ערך – הוא יזין את עצמו עם משקיעים מבוהלים שיעדיפו למכור את האחזקות שלהם במטבע הקריפטוגרפי ויצרו עודפי היצע וירידות נוספות של ערכים.

לסיכום

השקעה במטבעות קריפטוגרפים יכולה לשמש כרכיב הספקולטיבי בתיק שלכם, אבל חשוב שתדעו שהשקעה בשוק זה היא בלתי צפויה. על מנת להפחית את הסיכון על ההשקעה בשוק הקריפטו, תוכלו לבחור במוצר מבוזר המספק יותר גידור בהשקעה שלכם, כמו למשל קרנות סל על מטבעות הקריפטו הגדולים. בהשקעות תנודתיות חשוב לקבל החלטה בנוגע לסכום שתהיו מוכנים להפסיד, על מנת שלא “לברוח” מההשקעה לאחר הפסד, מה שעלול למנוע מכם ליהנות מעליות הערך האופייניות לאחר ירידות הערך בשוק מטבעות הקריפטו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

זיהוי פנים
האח הגדול: חברות זיהוי הפנים הסיניות כובשות את המערב
רכב חשמלי
סקטור הרכבים החשמליים בסין מציג 100 יצרנים עם צמיחה של 350% ומטרה לכבוש את העולם
השקעות אלטרנטיביות
תיק השקעות אלטרנטיבי: הביטקוין שובר שיאים חדשים עם עלייה של כ-10% בשבוע, ושווי שוק של טריליון דולר
בלוקצ'יין
מאחורי המסחר בנכסים קריפטוגרפיים: הכול על בלוקצ’יין
אפל פיי
הארנק הדיגיטלי של אפל בדרך: האם המהפכה של ענף הבנקאות כבר כאן?