ביטקוין
ביטקוין

יתרון בולט אחד של עולם ההשקעות האלטרנטיביות, ובכלל זה השקעה במטבעות הדיגיטליים של שוק הקריפטו, הוא חוסר המתאם לתנודתיות של השוק, חוסר מתאם המאפשר להיעזר בהשקעות אלטרנטיביות בתקופות של ירידות שערים בבורסות לניירות ערך. מסתבר שככל שהביטקוין הופך מוסדי יותר, מקובל ופופולרי בתיקי השקעות – המתאם שלו לשוק ההון הולך וגובר. נכון לעת הזו כבר לא נראה שהשקעה בביטקוין יכולה להוות ערוץ אלטרנטיבי לברוח אליו בזמן של ירידות שערים, אי אפשר לסמוך על הביטקוין שלא יתנהג כמו שאר השוק ולהיעזר בו לגידור הפסדים בתיק ההשקעות המסורתי. ייתכן שמטבעות קריפטו קטנים יותר הם עדיין מתאימים לשמש בתפקיד גידור ההפסדים כל עוד הם ממשיכים להתנהל עם פחות מתאם למדדי שוק ההון.

עוד קרן גידור גדולה צפויה להשקיע במטבעות קריפטוגרפים

ישנן שמועות לפיהן ברידג’ווטר, אחת מקרנות הגידור הגדולות בעולם, עתידה להשקיע בקרוב בשוק המטבעות הדיגיטליים. דיווח בעניין פורסם באתר חדשות הקריפטו Coindesk. קרן ברידג’ווטר הוקמה על ידי ריי דליו בשנת 1975 והיא נחשבת לאחת מקרנות הגידור המצליחות ביותר בעולם. בארגון תרבות של אפס סודות וביצוע ניתוח מעמיק של ביצועי העובדים. לפני כשנה מונה ישראלי, ניר בר-דעה, לשמש מנכ”ל בפועל של ברידג’ווטר. מקים ברידג’ווטר ריי דליו, הנחשב גורו של השקעות, נהג להתייחס לביטקוין ומטבעות קריפטוגרפים אחרים בביטול אולם לאחרונה נשמע אומר כי מדובר ב”הזדמנות אמיתית”, הוא אף הודיע שהוא עצמו מחזיק, באופן אישי, ביטקוין.

נציג של ברידג’ווטר הגיב בעניין השמועות על כוונת הקרן להשקיע במטבעות קריפטוגרפים ואמר כי אין בסמכותו לאשש או להפריך את הדברים אולם הוא יכול לומר כי ברידג’ווטר חוקרת באופן פעיל את האפשרות להשקיע בשוק הקריפטו, אם כי עדיין אינה מתכוונת להשקיע במטבעות כאלה בעת הזו. גם אם ההון שתקצה קרן ברידג’ווטר לקריפטו לא יהיה גדול, כניסה של קרן בסדר גודל כזה למגרש הקריפטו היא משמעותית ועשויה להביא עמה התאמה גבוהה יותר לשווקים מוסדיים, דבר שאינו בהכרח חדשות טובות למי שתרים אחר השקעות אלטרנטיביות לעתות משבר (ירידות שערים בבורסות).

יכול בהחלט להיות שקרן הגידור הגדולה תסלול את הדרך של עוד קרנות אל תחום המטבעות הקריפטוגרפים. צפויה גם השפעה פסיכולוגית שכן אנשים יבינו שגם מי שמנהל פנסיות של בעלי מקצוע סולידיים (עובדי ציבור, שכירים בארגונים גדולים) לוקחים ברצינות את תחום המטבעות הקריפטוגרפים.

גוברת ההתאמה בין מדד S&P 500 לביטקוין


בעבר היו מי שחשבו על ביטקוין כעל זהב דיגיטלי, מכשיר השקעה שאליו ניתן יהיה לברוח בעת אינפלציה למשל או אי וודאות אחרת במטבעות הפיאט ובשווקים, אך לאחרונה ביטקוין החל מתנהל כמו מנייה לכל דבר והתנודות שלו נראות בהתאם לתנודות השווקים.

ראיה טובה לכך היא ההתאמה הגוברת בין מדד S&P 500 לביטקוין. מדד התאמה בין מדד ה S&P 500 והביטקוין נע בין 1- ל – 1,  כאשר מתאם נמוך מעיד על תנועות הפוכות למדד ואילו מתאם ישר (1) מעיד על התאמה מושלמת בתנודות. באמצע מרץ 2022 עלה ערך מדד התאמה זה לשיא שלא נראה מאז אוקטובר 2020 – הוא עמד על 0.49, התאמה כה גבוהה בין הביטקוין ל S&P 500 נצפתה רק חמש פעמים בהיסטוריה של המטבע.

נראה שלאירועים גלובליים בבורסות הקונבנציונאליות תהיה השפעה גוברת והולכת על שוק המטבעות הקריפטוגרפים. כניסת גופים מוסדיים, כגון קרן הגידור ברידג’ווטר, מייצרת שוק מטבעות קריפטוגרפים המגיב באופן ישר לשווקים הקלאסיים. מי שרוצה לראות את הביטקוין כמכשיר שעמו ניתן לגדר אינפלציה יאלץ לחפש כלים אחרים באמצעותם ניתן לעשות זאת. ראוי לציין שככל שהדבר נוגע למלחמת רוסיה אוקראינה התנהגות הביטקוין עדיין הייתה כשל השקעה אלטרנטיבית קלאסית, משקיעים משני צדי המלחמה עשו שימוש במטבע כדי לברוח מכלכלות שנכנסו לצלילה בשל הנסיבות הגיאופוליטיות.

רוני מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטוס חשמלי
רוח החדשנות של רולס רויס: מטוס חשמלי ראשון משלים טיסת מבחן בת רבע שעה ומניית החברה מזנקת ב-116%
טויוטה
טויוטה מיראי שוברת שיא גינס: מכונית מימן עם טווחי נסיעה בלתי רגילים
סקירה אלטרנטיבית 28.02
השבוע שהיה: חדשות השווקים האלטרנטיביים
השקעות אלטרנטיביות
המדריך להשקעות אלטרנטיביות: חמישה דברים שאתם חייבים לדעת על קרנות גידור
השקעה במטבעות קריפטו
השקעה במטבעות קריפטו, הגנה מעליה באינפלציה או חשיפה לנכס סיכון?