ביומד

תעשיית הביומד עוסקת בתחומי מדעי החיים, הרפואה, התרופות והמכשור הרפואי. במובן זה גם חברות קנאביס רפואי הינן חברות ביומד. שנת 2021 הביאה עמה חידושים רבים בתחום הביומד אשר הפכו אפשריים בזכות מלאכתן של חברות ביומד מובילות. גם דרכי ההתמודדות עם נגיף הקורונה Covid-19 (כמו חיסוני mRNA ותרופות למיניהן) הן תוצאה של מאמצי חברות הביומד המובילות בארץ ובעולם.

בתחום הביומד בארץ ובעולם שנת 2021 החלה בצורה מבטיחה עם עליות שערים במניות של חברות מבוססות רבות המשויכות לסקטור. עם זאת, בסופו של דבר לא הייתה זו שנה מוצלחת לחברות הביומד הנסחרות בנאסד”ק כמו גם אלה הנסחרות בתל אביב. מסיבה זו משקיעים מרגישים חשש אל מול העומד להתרחש בהמשך שנת 2022 ומחכים להחלטות הרות גורל הקשורות לאישור ולתמחור תרופות ותהליכים רפואיים הנמצאים בשלבי פיתוח מתקדמים. חברות שונות, מהן כאלה הנחשבות מובילות בתחום, עומדות בפני מכשולים שיכולים לשבור אותן אך גם, במידה ויתמודדו עימם בהצלחה, לאפשר להן לפרוץ קדימה.

הנדסה גנטית לטיפול מותאם בסרטן

תחום חשוב בביומד בתקופה זו הוא תחום הטיפול בסרטן באמצעים המותאמים גנטית לכל מטופל מסוים. חברת Strata Oncology היא אחת החברות המובילות בתחום זה בעולם. בשנת 2021 השיקה Strata באופן מסחרי את מבחן הגנים StrataNGS 429 המציג פרופילים של גידולים כדי להתאים לחולי סרטן את הטיפולים היעילים ביותר. ההליך של Strata יכול ליצור פרופיל של גידולים מדגימת רקמה דקה, נחוצה כמות פי 10 יותר קטנה של רקמה מאשר בבדיקות פרופיל גנום קונבנציונאליות שנעשות כיום לגידולים. חברות Pfizer Ventures, Merck Global Health, ו – Innovation Fund הצטרפו ביולי 2021 למימון סדרה C בסך כ – 90 מיליון דולרים.

סינתזה כימית של DNA

חברת DNA Script שמשרדיה בפריז מפתחת אלטרנטיבה מדויקת ויעילה יותר לסינתזה כימית מסורתית של DNA. ההליך החדשני מכונה Enzymatic DNA Synthesis או EDS בקיצור.
ההליך החדש מאפשר יצירת גדילים ארוכים יותר של DNA מאשר שניתן היה בשיטות הקיימות כיום. במקביל השיקה החברה מדפסת Syntax System המאפשרת למדענים להדפיס את ה – DNA הנחוץ להם לפי דרישה. DNA Script היא חלק מקבוצת חברות אשר נבחרו על ידי ארגון IARPA (Intelligence Advanced Research Projects Activity) לפיתוח מערכת מבוססת DNA לאחסון נתונים. החברה גם משתפת פעולה עם Moderna ו – GE Research כדי לפתח חיסונים לפי דרישה לאיומים ביולוגיים.

אבחון מהיר

באמצעות פלטפורמת לייזר ומיקרו נוזלים מערכת הבדיקה מבוססת המחסניות של LightDeck מאפשרת בדיקת דגימות וקבלת תוצאות כמעט בכל מקום בתוך דקות ועם דיוק באיכות מעבדה. בשנת 2021 החברה קיבלה 35.1 מיליון דולרים ממשרד ההגנה הבריאות האמריקני כדי להגביר את ייצור בדיקות האנטיגן והנוגדנים ל – Covid-19 מ – 50,000 בדיקות לחודש למיליון בדיקות לחודש עד ספטמבר 2022.

איך נראית התנודתיות במדדי הביומד?

מדד ת”א ביומד מאופיין בתנודתיות בחצי השנה האחרונה כאשר המגמה הכללית היא של ירידה. ייתכן שבחודש האחרון אנו רואים התייצבות אולם ימים יגידו אם המגמה תתהפך. מדד S&P Biotechnology Select Industry Index רשם אף הוא ירידות שערים בחודשים האחרונים של שנת 2021 והחודשים הראשונים של שנת 2022. מאז אמצע חודש ינואר המדד מתייצב וערכו נע סביב 7,000 נקודות, ירידה דרמטית מהשיא של כל הזמנים שרשם המדד בפברואר 2021, עם כמעט 13,000 נקודות.

על חברות הביומד הישראליות המובילות נמנות חברות כגון אפוסנס העוסקת בפיתוח מוצרים ביו-טכנולוגיים המתוכננים לקישור לממברנות ביולוגיות כבסיס לפיתוח מגוון תרופות, כולל כאלה לטיפול באמצעות גנים. חברת בריינסווי (TLV: BWAY) עוסקת במחקר, פיתוח ושיווק של מערכת לטיפול לא פולשני בהפרעות נפוצות בתפקודי המוח. מניית בריינסווי מוסיפה לערכה מאז תחילת חודש מרץ 2022. מניית ביוליין(TLV: BLRX) (חברה העוסקת בפיתוח מגוון תרופות) מאבדת מערכה באופן קבוע מאז אפריל 2021.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מתקפת סייבר
מתקפת הסייבר שהחמאס מבצע נגד ישראל
רכב חשמלי
כמה מס תשלמו על הרכב החשמלי הבא שלכם?
השקעה בנדל"ן
לידיעת המחפשים השקעה אלטרנטיבית בנדל”ן: אלו התחזיות לנדל”ן הישראלי ב 2022
התשתיות החדשות
האם התשתיות החדשות יצילו את הכלכלה?
RIVIAN
חברת הרכב החשמלית RIVIAN בדרך לבורסה?