מדד הביומד

שוק ההון מראה סימנים של התאוששות ואפילו עליות שערים, לאחר מעל שלושה חודשים של דשדוש והפסדים. מדד ה – S&P 500 עלה בחודש האחרון בכ – 3.8%, מדד הנסדא”ק עלה בכ – 3% לאחר ירידה של כמעט 10.5% מאז תחילת השנה, וגם מדד תל אביב 125, המדד המרכזי של הבורסה הישראלית, הציג עליית שערים במהלך החודש האחרון של כ – 2.7%. אבל יש מדד אחד ישראלי שקצב עליות השערים שלו גבוה באופן מפתיע. אנחנו מדברים על מדד הביומד של בורסת תל אביב, המדד הרוויח בחודש האחרון מעל 6%, לאחר ירידת שערים של כמעט 35% ב – 12 החודשים האחרונים. האם מדובר בסקטור החם הבא?

אחרי שנים של ירידות שערים – מדד הביומד מוביל

מדד הביומד הישראלי מכיל 41 מניות של חברות ביוטכנולוגיה (אלו מהוות כמעט 50% מכלל המדד), מכשור רפואי, מדעי החיים, פארמה, וקנאביס. הוא הושק בבורסה של תל אביב במרץ 2010, ומאז השקתו הפסיד יותר מ – 81% ממחירו. בחמש השנים האחרונות הפסיד מעל 45% מערכו, ב – 12 החודשים האחרונים הפסיד כמעט 35% ממחירו, ומאז תחילת השנה הפסיד מעל 12% מערכו. בהסתכלות אחורה, ניראה כמעט נאיבי להשקיע במדד שמאז הקמתו לפני כ – 12 שנים, הוא לא מפסיק לרדת – והנה, בחודש האחרון זינק מדד הביומד והשיג הובלה על פני כל המדדים הגדולים של הבורסה בתל אביב. הביצועים של מדד הביומד הישראלי בחודש האחרון היו גבוהים יותר מאלה של הרוב המכריע של המדדים הגדולים בשוק ההון הישראלי: מדד הבנקים שהשיג השנה כמעט 52% תשואה, הפסיד במהלך החודש האחרון 0.65%; מדד תל אביב נדל”ן, המדד של הסקטור שהציג עליות שערים דרמטיות במהלך שנת 2021, עלה בחודש האחרון בכ – 4.3% לאחר עליה שנתית של מעל 50%; מדד תל אביב גלובל בלוטק רשם עליה של קצת יותר מ – 3% בחודש האחרון; מדד תל אביב טכנולוגיות עלה החודש בכ – 3.8% לאחר הפסדים של 8.2% ברבעון האחרון; וכאמור המדד הכללי, הוא מדד תל אביב 125, עלה החודש ב – 3.2%. מדד תל אביב נפט וגז, המדד הבוער של 2022 בארץ ובעולם, הוא היחיד שהציג עליות שערים גבוהות יותר מאלה של מדד הביומד – עלה בכ – 7.7% בחודש האחרון (ובמעל 36% מתחילת השנה).

מדד הביומד עלה בחודש האחרון בכ – 6.13%, עליית שיא למדד המדשדש לאורך כל שנות פעילותו, ועלייה דרמטית ביחס לעליות במדדים ובמוצרי ההשקעה האחרים.

הכוכבים של מדד הביומד שגררו איתם את המדד כלפי מעלה

מי היו מוצרי ההשקעה שהשיגו עליות שערים משמעותיות כל כך ומשכו את המדד כולו כלפי מעלה בחודש האחרון? כאמור, מדד הביומד הישראלי מכיל 41 מניות של חברות ישראליות. שמונה מהן הציגו תשואה דו ספרתית בחודש האחרון, ואלו הן:

  • פרפל ביוטק עלתה החודש בכ – 37.4%
  • פרוטליקס עלתה החודש בכ – 37%
  • פלוריסטם עלתה החודש בכ – 21%
  • אבוג’ן עלתה החודש בכ – 21%
  • בונוס ביוגרופ עלתה החודש בכ – 20.5%
  • קנבוטק עלתה החודש בכ – 20.2%
  • פלסאנמור עלתה החודש בכ – 13%
  • אופקו עלתה החודש בכ – 10%

לעומת הרשימה הארוכה שלעיל, רק חברה אחת הכלולה במדד הפסידה מעל 10% החודש, זו אנדימד שהפסידה 11%.

אילו ביצועים הראו התעודות אשר מחקות את המדד?

תעודות סל הצמודות למדד הביומד הציגו תשואות דומות לאלה של המדד עצמו בחודש האחרון: תעודת הסל קסם תל אביב ביומד עלתה החודש ב – 5.63% לאחר שאיבדה כ – 11.5% מתחילת השנה, ותעודת הסל תכלית סל ביומד השיגה החודש תשואה של כ – 6.1%, לאחר שברבעון האחרון הפסידה כ – 14.7%.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רכבי יוקרה
מועדון המיליון של הרכבים: עד כמה פופולאריים היו הרכבים במעל מיליון שקל בשנה האחרונה
וורן באפט
ההשקעה האלטרנטיבית החדשה של וורן באפט
אמאזון גו
Amazon Go – הסופרמרקט הגדול בעולם
קרפט היינץ
מה הטעם שלכם בעולם ההשקעות?
ביטקוין
האירוע המשפטי של מפתחי הביטקוין והתביעה על רשלנות שאפשרה גניבת 850,000 ביטקוין