מטבעות קריפטוגרפיים

שוק הקריפטו מגלגל ברחבי העולם כמעט 3 טריליוני דולרים, עם עשרות מיליוני משקיעים במטבעות גדולים וחזקים כמו ביטקוין ואת’ריום, ולצידם אלפי מטבעות קטנים שקמים ונופלים מידי יום וחלקם מציגים תשואות של אלפי אחוזים בזמנים קצרים. לא בכדי, ברחבי העולם “נולדו” בשנים האחרונות כ – 100,000 מיליונרים חדשים המכונים “מיליונרים של קריפטו”.

בישראל, השקעה בשוק הקריפטו היא פחות נפוצה ביחס לעולם. גם הסדרת שיטות המיסוי עבור השקעות כאלה והקושי למשוך ולהפקיד כספים לארנקי קריפטו גרמו לזמן הבשלה ארוך במיוחד עבור משקיעים בשוק הקריפטו. ביחד עם זאת, היום יש מעל 300,000 ארנקי קריפטו פעילים בישראל ולא רק משקיעים פרטיים מחפשים את מטבע הקריפטו הבא שיעניק להם תשואה דו ספרתית בזמן קצר – גם משקיעים מוסדיים מתעניינים בשוק הקריפטו, ומטבע הדברים, הם מתעניינים בעיקר במטבע הוותיק והמוכר ביותר שכבר עושה את צעדיו בשוק המיינסטרים, הוא כמובן הביטקוין.

בית ההשקעות סילבר קסטל עוסק במיוחד בהשקעות דיגיטליות ובשוק הקריפטו למשקיעים מוסדיים ולמשקיעים כשירים, המעוניינים להשקיע סכומים משמעותיים בנכסים דיגיטליים בניהול מקצועי. באוגוסט השנה הנפיק בית ההשקעות אג”ח מגובות בביטקוין למשקיעים מוסדיים, הסכום שגוייס שימש את בית ההשקעות לרכישת מטבעות ביטקוין. בחודשים האחרונים, מאז מאי אשתקד (2021), פועל בית ההשקעות לטובת מיזוג עם חברת ספאק בשם ICP לטובת הנפקה. רק לאחרונה, השלים סילבר קסטל גיוס ממקורות הון פרטיים של 5.4 מיליוני שקלים לטובת אותו המיזוג.

הנפקה באמצעות ספאק – עוד יש דבר כזה?

אין ספק ששנת 2021 היתה שנת הספאקים. הנפקות באמצעות ספאק הם תהליכים מקוצרים להנפקה בורסאית ובהתאם למדד הפחד (וההתלהבות) התנודתי של שנת 2021, הנפקות הספאק של תחילת השנה נהנו משוק בשל ונלהב ומהשקעות בסכומים גבוהים. במחצית השנייה של שנת 2021 ניראה היה שהמצב התהפך: כולנו זוכרים את הפלופ הגדול של הנפקת הספאק של סטארט אפ האינשורטק הישראלי היפו, שם בשלבים מתקדמים יחסית של ההנפקה משכו המשקיעים את כספם והותירו את החברה בשווי שוק של כשליש. הנפקות ספאק רבות נוספות לא הובילו להצלחה הבורסאית המיוחלת, ומשקיעים מחפשים הנפקות מבוססות של חברות שמצב ההון והפעילות העסקית שלהם מצדיקים את הנוכחות הבורסאית שלהן. בכל זאת, סילבר קסטל מתכננים הנפקה באמצעות מיזוג עם חברת הספאק ICB (ישראל סין ביוטכנולוגיה), כאשר הגיוס מההנפקה מיועד לרכישת מטבעות ביטקוין בלבד.

רשות ניירות הערך מבקשת להגביל את החשיפה למטבעות הקריפטו

בנובמבר 21 פורסם סיכום של ביצועי החברות הישראליות שהונפקו באמצעות ספאק במהלך השנה, מנתונים אלה עלה כי החברות הפסידו סכום מצטבר של כ – 8 מיליארדי דולרים במהלך הזמן שחלף מאז ההנפקה. בדצמבר הודיעה Israel Amplify Program Corp כי היא מושכת את האפשרות להנפקת ספאק לפי שווי שוק של 200 מיליוני דולרים על רקע הכישלונות של חברות הספאק לאורך השנה והיחלשות הנטייה של משקיעים להמר על חברות כאלה.

במאי 2021 פרסמה הרשות לניירות ערך שורה של תקנות והגבלים להנפקות ספאק בבורסה בתל אביב, שהן מחמירות יותר מאלה של הבורסות בניו יורק ובנאסד”ק. אלו נועדו בדיוק על מנת למנוע את האפשרות שחברה שאינה יציבה או עמידה מספיק מגיעה להנפקה על ידי מיזוג עם שלד בורסאי וללא היכולת להציג נתוני רווחיות לאורך זמן שיצדיקו את ההנפקה. לצד הקשיים בביצוע הנפקות ספאק, מודיעה הראשות לניירות ערך כי היא מחייבת הגבלה של החשיפה למטבעות קריפטו בבית ההשקעות של עד 25%. הגבלה זו יוצרת באופן טבעי בעיה לבית ההשקעות, שמרבית ההכנסות שלו נובעות מפעילות בשוק הקריפטו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אלטרנטיבית
פלאי הטכנולוגיה: יהלומי דמים ויהלומי מעבדה
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות – מה זה אומר ואיך מתחילים?
שוק ההון
שוורים ודובים: ירידות שערים במדדים המובילים בארה”ב ובאירופה, אפל נפלה ב-3%, קרוגר צללה ב-7.5%
אל סלבדור
עיר ביטקוין באל סלוודור
דירה או נדלן אלטרנטיבי
דירה להשקעה או נדל”ן אלטרנטיבי?