בלינק צ'רג'ינג

על החוף הרגוע של מיאמי, מהחופים היפים והנחשבים בעולם, מתחת לצילם של כמה עצי דקל ולצד הבניינים הנמוכים והצבעוניים, נחבאת חברה לא גדולה להטענת רכבים חשמליים. החברה מנהלת מספר תחנות הטענה לרכבים חשמליים וחלק מהם בבעלותה. יש הרבה בסיפור של בלינק שעשוי להפתיע, אולם מצב המניות שלה בימים אלה הוא, ללא ספק, המפתיע מכולם. מי את, בלינק צ’רג’ינג, ומה סוד הקסם שלך?

2006 – חברה קטנה מוקמת, אבל עוד לא ידוע במה תעסוק

בלינק צ’רג’ינג הוקמה בשנת 2006 כחברת קש, ובהמשך דרכה התמחתה בייעוץ אישי בנושאי סטיילינג וטיפוח. באותה שנה ניסתה החברה לבצע הנפקה ראשונה ושלחה דו”חות לרשות האמריקאית לניירות ערך – אולם הליך זה לא הסתיים בהצלחה. שלוש שנים לאחר מכן מוזגה החברה עם חברה אחרת והחלה להיסחר בבורסה. בנוגע לאותה עסקת מיזוג, התקיימה חקירת הונאה נגד מנכ”ל ויו”ר החברה מייקל פארקס בנוגע למסחר בניירות ערך עם מידע פנימי.

החברה פעילה, כאמור, כבר 11 שנים ומתוכן כשמונה שנים בתחום אחזקת נקודות הטענה לרכבים חשמליים. בכל 11 שנות הפעילות של החברה, היא לא הייתה רווחית. הכנסות החברה נמוכות גם ביחס להכנסות של חברות דומות בתחום ובכל מקרה, אין ספק שתחום עיסוק זה נמצא בחיתוליו וכי עד שלא יהפכו הרכבים החשמליים פופולאריים, ואולי בארצות הברית של אמריקה יהנו גם הרכבים החשמליים (כמו גם החברות שמתחזקות נקודות טעינה עבורם) מסיוע מדיני כמו הפחתה במיסוי – לא ניראה שהתחום יפרוש כנפיים.

מניית בלינק צ’רג’ינג

כאמור, בלינג צ’רג’ינג ביצעה מיזוג בשנת 2009 שאיפשר לה להיחסר בבורסה האמריקאית לניירות ערך. הנה מה שקרה עם מניות החברה מאז:

בתחילת שנות הפעילות של החברה, מניית בלינק צ’רג’ינג נסחרה סביב ערך של 2,000 דולרים. החל מיולי 2010 – מחיר המניה החל לצנוח, באוגוסט 2011 נסחרה המניה סביב ערך של 70 דולרים, באוגוסט 2014 נסחרה המניה סביב שער של 25 דולרים, בינואר 2017 נסחרה המניה סביב שער של כ – 10 דולרים, והיא המשיכה לרדת ככה שבשנת 2020 נסחרה המניה סביב שער של 23 דולרים בלבד.

ואז, הגיע יוני 2020.

שוק ההון מתאושש מאז מרץ, משקיעים חשים את שריר האומץ וההרפתקנות שלהם קורא להם לצאת להרפתקה, ומסיבה לא ברורה – משקיעים מתחילים לרכוש את מניית בלינק צ’רג’ינג בכמויות בלתי צפויות.

כך, בתחילת יוני נסחרה המניה סביב שער של 2 דולרים; בסוף השנה נסחרה המניה סביב שער של כ – 40 דולרים, והיום היא נסחרת סביב שער של 51.5 דולרים.

איך אפשר להסביר תופעות כאלה?

במהלך שנת 2020 ראינו מספר תופעות בשוק ההון שקשה להסביר אותן בכלי ההשקעה המסורתיים. ניראה שקהל חדש של משקיעים צעירים מנסה לכתוב את הכללים מחדש, ולנער את האבק מעל אותן בירוקרטיות מתישות שקבעו וותיקי הבורסה והמשקיעים המסורתיים (שהם בדרך כלל מבוגרים מהמשקיעים הצעירים לפחות פי שלושה).

אם כן, התשובה היא פשוטה: אי אפשר להסביר תופעות כאלה. פרט לשם קליט, אין שום דבר בפעילות של בלינק צ’רג’ינג שיסביר את ההתנפלות על מניות החברה. אם נבדוק את אחד המדדים המקובלים לבחינת הריאליות של נפחי המסחר במניות החברה, נגלה כי מדד נפח הפעילות ביחס לכמות המכירות של החברה הוא גבוה מאוד (481) – מה שאומר, שווי שוק שאינו עולה בקנה אחד, ביחס לנכסים ולרווחים שהחברה יודעת לייצר.

אחד המקרים היותר גרועים עבור פוזיציית שורט

בלינק צ’רג’ינג היתה דווקא מניה שאפשר לסמוך עליה – שתרד. על כן, המשקיעים המסורתיים החזיקו בה בפוזיציית שורט, כלומר, בהחזקה שמאפשרת רווח על ירידה במחיר ולא על עלייה בו. כמו במקרה של מניות גיימסטופ, הבחירות הבלתי מוסברות של קהל המשקיעים הקפריזי יותר הביאו להפסדים למשקיעים שהחזיקו במנייה בפוזיציית שורט. האם אפשר היה לצפות את התהליך? כנראה שלא, מכיוון שכאמור, אין מדדים המבוססים על פעילות החברה, פרט לעובדה הקשורה באופן קלוש להעדפות המשקיעים, שהחברה עוסקת בתחום הפופולארי של אנרגיה ירוקה – שהחברה תעורר כל כך הרבה עניין בקרב משקיעים, ודווקא עכשיו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מייקרוסופט
האם מייקרוסופט צומחת בזכות הענן?
השקעות בדיור סוציאלי
השקעות בדיור סוציאלי – מה זה אומר?
מה יש בתיק ההשקעות של ברקשייר האת׳ויי?
טעויות בהשקעות נדלן
5 טעויות נפוצות בהשקעות בתחום הנדל”ן בארץ
etoro
רובין הוד הישראלית? ETORO כובשת את העולם בסערה