קריפטו

לפני כשבועיים (יוני 2021) פרסמה הסלבריטאית קים קרדשיאן סטורי שניראה שונה מאוד בנוף הפרסומים השגרתיים של הכוכבנית. מדובר היה בפוסט שמעודד השקעה במטבע קריפטוגרפי בשם את’ריום מקס, שבעת הפרסום היה שווה בערך מאית סנט אמריקאי. הפרסום, שעל פי הערכות שלשל לכיסיה של הקרדשיאנית בין רבע לחצי מיליון דולר, לא עזר מאוד לשווי המטבע, וזו הייתה דרך קשה לגלות שיש הבדל, בין שיווק מטבע קריפטוגרפי דרך ציוץ של קרדשיאן לבין פעולה זהה, עם ציוץ של אילון מאסק.

התנודתיות האופיינית לשוק מטבעות הקריפטו, ההשפעה העצומה על ערך המטבעות של הרשתות החברתיות, ידוענים ומובילי דעת קהל, וחוסר הביטחון המאפיין את שוק הקריפטו, היו אולי אלה שגרמו לרשות המפקחת על השירותים הפיננסים בבריטניה להודיע בסוף החודש שעבר את ההודעה הבאה: בייננס, בורסת הקריפטו הגדולה בעולם, אינה מורשה עוד להציע את שירותי פלטפורמת המסחר בקריפטו לאזרחי בריטניה.

אותה הרשות הודיעה כי היא דורשת מהפלטפורמה להוסיף את הכיתוב המודיע כי לאתר אין אישור מטעם הרשויות בבריטניה לבצע כל פעילות פיננסית הדורשת פיקוח בגבולות המדינה. נאסר על הפלטפורמה לאפשר פעולות מסחר במטבעות קריפטו דרכה ובנוסף, עליה לשמור תיעוד של כל פעילות מטעם אזרחים בריטים (גם מחוץ לגבולות המדינה) ולהגיש אותו לרשות הבריטית עד לאמצע החודש.

מדוע בריטניה אוסרת על מסחר בקריפטו דרך בייננס?

ה – FCA (Finance Conduct Authority), היא הרשות המפקחת על השירותים הפיננסיים של בריטניה,  סיפקה הסברים לאיסור החדש על מסחר בקריפטו דרך פלטפורמת בייננס, אולם לאחרונה הקשיחה עמדות בנוגע למסחר בקריפטו ואיסור הלבנת הון. הרשות הודיעה כי היא מחייבת את כל הפלטפורמות בתהליך רישום מסודר בטרם תאשר רשמית מסחר במטבעות קריפטוגרפים דרכן, אולם עד כה רק מיעוט של הפלטפורמות המציעות מסחר בקריפטו בבריטניה אכן ביצעו את תהליך הרישום. הפופולאריות העולה של השקעות במטבעות קריפטו, בבריטניה כמו בשאר העולם, ככל הנראה פוגשת את הרשויות במקום פחות נוח, והחשש העיקרי הוא הלבנת הון דרך מטבעות קריפטו. במרבית המדינות, בניגוד להשקעות מסורתיות, תחום ההשקעות האלטרנטיביות באמצעות מטבעות קריפטו הוא תחום אפור מבחינת הפיקוח, והוא מאפשר שפע של פרצות להלבנת הון. כך, ניתן תיאורטית להלבין הון באמצעות קבלת תשלומים במטבעות קריפטו, מארנק לארנק ללא תשלומי מס – ולאחר מכן להפוך את ההון הקריפטוגרפי למכונית טסלה חדשה.

לא רק בריטניה מחריפה עמדות מול שוק הקריפטו

כולנו שמענו על ההחמרה בעמדות הממשל הסיני ביחס לכרייה ומסחר בקריפטו בחודשים האחרונים. האיסורים וההגבלות על שוק הקריפטו גרמו, ואולי אפילו החלו, את ירידות השערות בשוק הקריפטו בחודשים האחרונים. סין, שהייתה אחראית לכ – 60% מכלל הכרייה של מטבעות קריפטוגרפים בעולם, הטילה מגבלות שגרמו למרבית הכורים להגר החוצה מן המדינה ולהפעיל את תהליכי הכרייה במדינות מזמינות יותר. סין אסרה על שימוש בחשמל מטעם המדינה בתהליכי הכרייה של מטבעות קריפטוגרפים והתחילה הליכי מעצר מול אלפי כורים שהמשיכו בפעולות כרייה לא חוקיים של המטבעות. במקרים רבים מדובר היה בחברים בארגוני פשע, שהשתמשו במטבעות קריפטו להלבנת כספים.

ביטקוין: המטבע הרשמי באתרי ההימורים

הקושי המרכזי של מדינות ביחס לשימוש במטבעות קריפטו הוא, כאמור, העלמת הכנסות והלבנת כספים. משכך, כ – 20% מאתרי ההימורים הגדולים בעולם מאפשרים תשלום בביטקוין, מה שאומר שמי שמרוויחים סכומים גדולים, יכולים ליהנות מתשלום ללא מס (אלא אם הם בוחרים בדרך החוקית ומדווחים על ההכנסה). יכולות המעקב של הרשויות אחר פעולות המבוצעות בבלוקצ’יין נמוכות (אחרי הכל, זו הייתה מטרת שוק הקריפטו מלכתחילה), ועל כן מדינות מתקשות לתת יד למה שעשוי להיות הדבר הבא בהתפתחות הפיננסית של העולם, הוא שוק המטבעות הדיגיטליים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

כלכלת סקנדינביה
מה אפשר ללמוד מהכלכלה היציבה והפורחת של ארצות סקנדינביה?
אנרגיה ירוקה
מי הן עשרת חברות האנרגיה הירוקה הגדולות בעולם?
ניתוח קטרקט
איך תוכלו להחלים מניתוח קטרקט במהרה?
משכנתא
משכנתא לסגירת חובות – לצאת לדרך חדשה
שוק הנדל"ן בארץ
שוק הנדל”ן בארץ – לאן?