ברקשייר האת׳ויי
ברקשייר האת׳ויי

חברת ברקשייר האת’ווי, שבבעלותו של האורקל מאומהה, הוא המשקיע האגדי וורן באפט, אמנם מתנהלת על פי אחת מהאסטרטגיות הבולטות של באפט להשקעות, המופיעות גם בספרי ההדרכה שלו, והיא – “תמיד יש להשקיע בחברות שאתם רואים את עצמכם הבעלים הגאים שלהן גם בעוד חמישים שנה”. אבל ביחד עם זאת, קל לראות – לפחות בתקופה האחרונה – כי בעוד הנהלת החברה דבקה בנוסחאות השקעה מנצחות, הן רחוקות מאד מלהדגים תיק השקעות פסיבי וללא תנועות. 

ברבעון הראשון של 2022 ברקשייר האת’ווי, תחת שרביטו של באפט, הגדילה את נתח אחזקותיה בחברת האנרגיה שברון (Chevron) ב – 316% ובמקביל רכשה נתח גדול מחברת אוקסידנטל פטרוליום (Occidental Petroleum) בהימור שמחירי הנפט יישארו גבוהים. הן שברון והן אוקסידנטל מדורגות כעת בין 10 האחזקות המובילות של ברקשייר האת’ווי לפי ערך המניות. 

ברקשייר הוסיפה גם לאחזקות המובילות שלה עוד מניות של אפל ברבעון הראשון של 2022 וכן רכשה לראשונה מניות של פרמאונט גלובל (Paramount Global) ושל HP, כל זאת ניתן ללמוד מהדו”חות שהגישה ברקשייר האת’ווי ב – 16 במאי. שירות הסטרימינג הקטן אך הצומח פרמאונט + (Paramount+) הוא מתחרה לנטפליקס ולדיסני+. 

ברקשייר האת’וויי מכרה מניות של חברות תרופות אבל קנתה שוב מניות של מרק (Merck)

בעוד שברקשייר האת’ווי בעיקר רכשה מניות ברבעון הראשון של 2022 היא גם מכרה אחזקות, בעיקר את אלה של חברות תרופות. עם זאת, בית ההשקעות המצליח שב ורכש מניות בחברת התרופות מרק (Merck) לאחר שמכרה את המניות של יצרנית התרופה לסרטן Keytruda ברבעון השלישי של שנת 2021.
ברבעון האחרון ברקשייר האת’וויי שמרה על יציבות בכמה מהאחזקות הגדולות והארוכות ביותר שלה. אלה כוללות את בנק אוף אמריקה (Bank Of America), היינץ (Heinz) כמו גם קוקה קולה ואמריקן אקספרס (American Express).
מניות שמחזיקה ברקשייר האת’ווי כגון Merck ו – Occidental Petroleum, נמצאות לפעמים ברשימות המגזין היוקרתי IBD (Investor’s Business Daily), IBD 50 של מניות הצמיחה המובילות, וב – IBD Leaderboard. 

עשרת האחזקות הגדולות ביותר של ברקשייר האת’ווי

לפי דו”חות סוף הרבעון שהגישה ברקשייר האת’ווי במאי, אלה עשרת אחזקותיה הגדולות ביותר שלה: 

  • בנק אוף אמריקה (Bank Of America) עם 1.01 מיליארד מניות 
  • אפל (Apple) עם 890.9 מיליון מניות
  • קוקה קולה (KO) עם 400 מיליון מניות
  • קרפט היינץ (Kraft Heinz) עם 325.6 מיליון מניות
  • אוקסידנטל פטרוליום (Occidental Petroleum) עם 226.1 מיליון מניות
  • שברון (Chevron) עם 159.2 מיליון מניות
  • אמריקן אקספרס (American Express) עם 151.6 מיליון מניות
  • U.S. Bancorp (USB) עם 126.4 מיליון מניות
  • HP עם 121 מיליון מניות
  • NU Holdings עם 107.1 מיליון מניות

אסטרטגיית ההשקעה של ברקשייר האת’ווי

באפט ידוע כמשקיע של קנייה ואחזקה, משקיע הנאחז במניות במשך שנים ואפילו עשרות שנים, אולם לאחרונה יש לציין כי קיימת תחלופה גדולה בתיק ההשקעות של ברקשייר האת’ווי. בשנת 2021 ברקשייר האת’ווי מכרה את כל אחזקותיה בחברות התרופות ביוג’ן (Biogen), מרק (Merck), טבע פרמצבטיקה, ואורגנון (Orhanon) זמן לא רב לאחר שרכשה מניות בחברות התרופות הללו. ברבעון הראשון של 2022 מכרה ברקשייר את כל אחזקותיה בחברות AbbVie ובריסטול מאיירס סקוויב (Bristol Myers Squibb) לאחר שרכשה אותן בפעם הראשונה ברבעון השלישי של 2020.

בשנת 2020 ברקשייר רכשה ואז מכרה במהירות מניות של חברת פייזר (Pfizer) ובריק גולד (Barrick Gold). היא גם מכרה את כל אחזקותיה בחברת קוסטקו (Costco) כמו גם את כל מניות חברות התעופה שלה, זאת על רקע השפעת נגיף הקורונה על נסיעות אוויריות.

כל המהלכים הנ”ל הגיעו לאחר שברקשייר האת’וויי מכרה את כל אחזקותיה ביצרנית קיר הגבס USG ב – 2019, את כל אחזקותיה ב –  IBM ב – 2018 ואת כל אחזקותיה בג’נרל אלקטריק ב – 2017.
המניות המובילות שבאפט נוטה להשקיע בהן הן מניות מחלקות דיבידנדים. כך למשל מניות קוקה קולה שבאפט התחיל לרכוש בשנת 1987 ואפשר חילקה דיבידנדים במשך 60 שנים ברציפות.
בין השנים 1965 ל-2021 תיק ההשקעות של ברקשייר האת’ווי רשם רווח שנתי ממוצע של 20.1%, כמעט כפול מזה של מדד S&P 500. 

אור שושן

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אלטרנטיבית
ניהול השקעות אלטרנטיביות – מי מנהל? באיזו צורה ומה השוני בין ניהול השקעות בורסאי
ההשקעה הירוקה של הסעודים
ההשקעה הירוקה של הסעודים
מסחר בקריפטו
זירות מסחר בקריפטו: איפה ניתן לסחור, ואיך עובדת השיטה של בורסות הקריפטו
עוברים לקנות באינטרנט
עוברים לקנות באינטרנט
טסלה
זה עוד לא היה לנו: הדרייב אין המפתיע של טסלה