גוגל פרסום או טכנולוגיה

בשנת 1996, עוד בהיותם סטודנטים באוניברסיטת סטנפורד בארה”ב, פיתחו מקימי גוגל, לארי פייג’ וסרגיי ברין, מנוע חיפוש ייחודי שיש לו יתרון ניכר על פני מנועי חיפוש אחרים דוגמת Yahoo ו- Ask. בתחילת הדרך העניקו ממציאיו למנוע החיפוש החדש את השם “BackRub” המרמז על כך שדירוג תוצאות חיפוש במנוע מבוסס על קשרים בין דפי אינטרנט. בהמשך שונה השם ל”גוגל”, שיבוש של המילה “גוגול”, מספר שביטויו בספרות הוא אחד ומאה אפסים אחריו.

גוגל הפך למנוע החיפוש הפופולארי ביותר ברשת וההערכה היא שלמעלה מ- 90% מהחיפושים מבוצעים באמצעותו. ההצלחה הפנומנאלית של מנוע החיפוש אפשרה לחברת גוגל להרחיב פעילותה לשלל תחומים אולם מקור ההכנסה העיקרי נותר תמיד תשלום עבור פרסומות שגוגל מאפשר הצגתן בדפי תוצאות חיפוש ואתרי אינטרנט.

נכון לשנת 2021 שווי השוק של גוגל הוא כטריליון דולרים והחברה פועלת תחת תאגיד אלפאבית אשר הוקם, בשנת 2015, כדי לאגד תחתיו את החברות השונות שגוגל רכשה, הקימה ופיתחה ברבות השנים. אין עוררין על כך שגוגל היא אחת החברות המובילות בתחום האינטרנט, אולם לעיתים נראה שקיים פער בין היקף ומגוון הפעילות של החברה והעובדה שהכנסותיה מקורן כמעט באופן בלעדי מפרסום. פער זה מעורר שאלות כגון האם, בסופו של יום, מדובר בתאגיד טכנולוגי או בפלטפורמה המציעה שירותי פרסום ושיווק.

את רוב שירותיה גוגל מציעה ללא תשלום

גוגל החלה דרכה כמנוע חיפוש ומטרת החברה, כפי שהוגדרה על ידי מקימיה, היא לארגן את המידע המצוי ברשת האינטרנט ולהפוך אותו נגיש לכולם. הצלחתו המטאורית של מנוע החיפוש אפשרה לחברה לפתח מגוון שירותים שאת רובם המוחלט היא מציעה לשימוש ללא תשלום. על הכלים המוכרים ביותר שגוגל מאפשרת בהם שימוש חינמי נמניםGmail (דואר אלקטרוני), Google Maps (אפליקציית ניווט), Google Drive (אחסון קבצים בענן), Google earth (צפייה מקוונת בתמונות לוויין, כמו גם תמונות שצולמו בגובה הקרקע, של אזורים נרחבים בכדור הארץ), יומן גוגל ועוד.

רכישת חברות למטרות פיתוח, קידום וביסוס שליטה במגוון טכנולוגיות

מאז ההקמה, רכשה גוגל  עשרות חברות במטרה לפתח תחומים שונים בהם בחרה לעסוק. כך למשל בשנת 2004 גוגל רכשה את חברת Picasa כדי להשלים פיתוח שירות אלבומי תמונות דיגיטליים (המוצע בחינם), בשנת 2005 גוגל רכשה את חברת הסטרטאפ אנדרואיד כדי לספק מערכת הפעלה חינמית לטלפונים חכמים וטאבלטים, ב- 2006 גוגל רכשה את YouTube, ועוד.
באמצע שנת 2013 גוגל רכשה את חברת Waze הישראלית (תמורת כמיליארד דולרים) כדי להציב את גוגל מפות (Google maps) בראש רשימת אפליקציות הניווט. כידוע, גם השימוש בגוגל מפס אינו כרוך בתשלום. תחומים נוספים בהם ביצעה גוגל רכישות הם עריכה ודחיסת ווידאו, הפיכת סרטונים לאינטראקטיביים, פיתוח מטבעות דיגיטליים, פלטפורמות לביצוע תשלומים באמצעות טלפונים סלולריים ועוד.

פרסום תמיד היווה את מקור ההכנסה העיקרי של גוגל

זמן קצר מאוד לאחר הקמתה החלה גוגל להציע הצגת מודעות טקסט פשוטות בראש עמודי תוצאות החיפוש, אלה היו צעדיה הראשונים של פלטפורמת הפרסום Adwords המאפשרת למפרסמים להציג מודעות לקהל לקוחות פוטנציאליים ולשלם עבור קליקים על המודעה. בהמשך התווספה פלטפורמת AdSense להצגת מודעות בדפי אתרים שבעליהם בחרו לאפשר זאת (בעל האתר מקבל חלק מן התשלום שגוגל גובה מן המפרסמים בגין קליקים על המודעות). גוגל מייצרת הכנסות גם מפרסומות וידאו המוצגות ב – Youtube.

מעניין לציין כי בפברואר 2021 הודיעה גוגל כי תצמצם מאוד ניטור התנהלות גולשים. כך למשל בדפדפן גוגל כרום יחדל לחלוטין, מתחילת 2022, השימוש ב- Cookies (פיסות קוד הנשתלות במכשיר של הגולש ומשמשות לאיסוף מידע המאפשר הצגה ממוקדת של מודעות רלוונטיות). מהלך זה אמנם פוגם ביכולת להציג מודעות לקהל המתאים ביותר אולם הוא נתפס כנחוץ לאור הביקורת הגוברת בקרב קהל הגולשים בנוגע לשמירה על פרטיות.
למרות שהכנסותיה של גוגל מקורן בעיקר מפרסום אין זה נכון לתייג את החברה כפלטפורמת פרסום מקוון. גוגל היא חברה מובילה בשלל תחומים טכנולוגיים הקשורים לרשת האינטרנט, היא משכילה להמשיך לייצר הכנסות מפרסום לצד מגוון גדול של מוצרים ושירותים אותם היא מספקת ללא תשלום.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

בורסה
ירידות שערים בבורסות? יש אלטרנטיבות אחרות
מטבעות קריפטוגרפיים
הבהלה לזהב: כריית מטבעות קריפטוגרפיים
משכנתא
משכנתא לסגירת חובות – לצאת לדרך חדשה
מטוסים חשמליים
שינוי מגמה בעולם השילוח: DHL מתחדשת עם 12 מטוסים חשמליים
ביטקוין
האירוע המשפטי של מפתחי הביטקוין והתביעה על רשלנות שאפשרה גניבת 850,000 ביטקוין