גוגל רוסיה בצרות
גוגל רוסיה בצרות

חברת הבת של גוגל הממוקמת במוסקבה מגישה בקשה לפשיטת רגל, כך לפי פרסומים של גוגל. נכסיה של גוגל ברוסיה נתפסו על יד המדינה במסגרת צעדי תגובה לסנקציות שהטיל המערב על רוסיה בעקבות פלישתה לאוקראינה. לפי דוברי גוגל תפיסה זו של נכסי החברה הפכה את ניהול עסקיה ברוסיה בלתי אפשרי, גוגל העבירה את רוב עובדיה במדינה אל מחוצה לה. עוד הודיעה גוגל ששירות החיפוש ופלטפורמת הסרטונים יוטיוב (YouTube) ברוסיה ימשיכו לעבוד אולם מכירת המודעות הפסיקה. 

רוסיה הקפיאה את חשבונות הבנק של גוגל, מה שמונע מענקית הדיגיטל לשלם לעובדים מקומיים

הגשת הבקשה לפשיטת רגל היא ההתפתחות האחרונה בחילופי מהלומות סוערים בין ענקית הטכנולוגיה מעמק הסיליקון לבין ממשלת רוסיה.
תפיסת חשבון הבנק של גוגל ברוסיה הפכה את המשרד של גוגל במדינה בלתי ניתן לניהול, עיקר הבעיה היא המשך העסקת עובדים מקומיים וביצוע תשלומי משכורות ותשלומים לספקים, כך לפי דוברת גוגל ג’ולי טרלו מקאליסטר. 

גוגל הפסיקה למכור שירותי פרסום ומחשוב ענן ברוסיה כבר בחודש מרץ, כחלק מגל מהלכים של חברות אמריקניות שנסוגו מפעילות עסקית במדינה בשבועות שלאחר פלישת רוסיה לאוקראינה. גוגל ממשיכה להפעיל את שירותי Gmail, YouTube, Google Maps ושירות החיפוש במדינה – זאת, מכיוון שחלק נכבד מן האוכלוסייה ברוסיה משתמשת בשירותים אלה וסומכת על המשכיותם. 

מהלומת נגד: גוגל מעבירה עובדים אל מחוץ למדינה

גוגל העבירה עובדים רוסים שהביעו נכונות להישאר לעבוד בחברה אל מחוץ לרוסיה – כך פורסם מפי דוברת גוגל רוסיה מקאליסטר. עיתון הוול סטריט ג’ורנל דיווח לראשה על תכניות אלה כבר באמצע חודש מאי – כעת, הן יוצאות אל הפועל. 

רוסיה משתמשת מזה שנים בצנזורה ובתעמולה כדי לעצב את דעת הקהל, גישה כזו היא מנוגדת לעקרון חופש הביטוי העומד בבסיס פלטפורמות כגון יוטיוב ורשתות חברתיות דוגמת פייסבוק וטוויטר אשר פעלו באופן חופשי גם ברוסיה במשך שנים ואפשרו לציבור הרחב לחלוק דעות פוליטיות באופן שאינו נתון תחת השפעת השלטון. בשנת 2021 רוסיה העבירה חוק המחייב חברות טכנולוגיה להעסיק עובדים מקומיים, מהלך זה נתפס כדרך עקיפה להגביר את הבקרה של הממשלה על פעילותן. 

המתח מול הממשלה הרוסית החל עוד לפני הפלישה לאוקראינה

עוד לפני הפלישה לאוקראינה רוסיה כבר הפעילה כוח נגד גוגל עד כדי כך שסוכנים נשלחו לביתם של בכירים בחברה כחלק ממאמצי הממשלה לגרום למחיקה של אפליקציה המנוהלת על ידי מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני מחנות האפליקציות של גוגל, כך דיווח עיתון הוושינגטון פוסט עוד בחודש מרץ השנה. מעניין לציין כי החברה נכנעה ללחצים והסירה את האפליקציה המדוברת.
בחודש דצמבר 2021 רוסיה קנסה את חברת גוגל בכמעט 100 מיליון דולר בגין אי הסרת תוכן שלטעם הממשל היה בלתי חוקי. החברה קיבלה גם בעבר קנסות קטנים יותר אבל הקנס האחרון, אשר חושב על בסיס הכנסותיה של גוגל, היה הסלמה משמעותית. 

לחצים מצד ממשלות המערב וממשלת אוקראינה

תחת לחץ עז מצד ממשלות מדינות במערב וממשלת אוקראינה, גוגל, טוויטר ופייסבוק פעלו להגביל את פעילות רשתות התעמולה של הקרמלין בפלטפורמות שלהן בשבועות שלאחר פלישת רוסיה לאוקראינה, שהחלה ב – 24 בפברואר 2021. כך למשל יוטיוב הסירה מאות ערוצים וסרטונים בטענה שהם הפרו את הכללים שלה כנגד “שיטות הטעיה מתואמות”.
רגולטור התקשורת של מוסקבה הגיב למהלכים הנ”ל ופרסם הצהרות המבקשות מגוגל להחזיר את הערוצים הרוסיים תוך שהוא מאשים את החברה בכך שהיא מעמידה עצמה בצד האוקראיני של מלחמת המידע הנלווית לסכסוך הצבאי. בעוד שרוסיה אסרה על פייסבוק וטוויטר להמשיך לפעול במדינה היא מאפשרת עד כה ליוטיוב לעשות זאת. לפי סוכנות הידיעות Tass לרוסיה אין תכניות לאסור על המשך פעילות השירותים המוגבלים של גוגל במדינה. 

סהר אלבו

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

כמה עולה הובלה בישראל ומהי הובלה אלטרנטיבית?
השקעה בתשתיות
השקעה בתשתיות – להפוך משבר להזדמנות!
וולוו
הסיפור של וולוו: הנסיעה ממערב למזרח
בשר מתורבת
הגיוס הכי גדול בעולם בתחום הבשר המתורבת: 347 מיליוני דולרים לפיוצ’ר מיט
עיר העסקים לוס אנגלס
עיר המלאכים ועיר העסקים: לוס אנג’לס