טכנולוגיה

מרבית העולם סבור כי עיקר הכנסות המדינה מגיעות מזהב השחור, אך עובדתית למדינה קיימות מקורות הכנסה נוספים שאינם מבוססים על נפט ודלקים. דובאי אחת משבע האמירויות אשר יכולה להתגאות בכך שחיים במדינה כ-52,000 מיליונרים, 2,430 מולטי מיליונרים וכ-10 מיליארדים, סך ההון הפרטי המוחזק בדובאי מוערך ב-517 מיליארד דולר. בשנים האחרונות כלכלת דובאי למדה לגוון ולחשוב על העתיד ובכך לקדם פרויקטים רבים בתחום הטכנולוגיה בהשקעה של כ-100 מיליארד דולר.

דובאי: כלכלה חזקה ובעלת פוטנציאל אדיר

מאז נחתמו הסכמי אברהם ההיסטוריים, יותר ויותר משקיעים ישראלים החלו לבחון את השווקים בדובאי – הנסיכות המאוכלסת יותר באיחוד האמירות. למעשה, החזון של דובאי מאז 2017 הוא לקדם פלטפורמות אלקטרוניות לטובת פעילות מסחריות, ועל כן דובאי בשנת 2021 החלה לקדם באופן משמעותי רישום DED המאפשר למגזר העסקי ובייחוד לסטרטאפים ויזמים לקדם את הפעילויות שלהן באמצעות הנפקה מואצת של רישיונות. מאז המחצית הראשונה של שנת 2021 הנפיקו 3,243 רישיונות – גידול של 63% בהשוואה לרבעון הראשון של שנת 2020. זאת ועוד, מאז שנת 2017 עד לרבעון השני של שנת 2021 הנפיקה דובאי 13,430 רישיונות, רובם של חברות טכנולוגיה המתמחות במידע וכן תחום המסחר האלקטרוני. מקבלי ההחלטות בדובאי הבינו כי אחד ממנועי הצמיחה החשובים ביותר של הנסיכות הוא דווקא התחום הטכנולוגי. כלכלת דובאי צומחת במהירות שיא ועל כן היא נחשבת למקרה בוחן מסקרן בעקבות היכולת לקבל החלטה במהירות
וליישם אותן, לטובת צמיחה מתמדת, גם בעת משבר כמו משבר הקורונה.

דיגיטל, תיירות ותשתיות במקום נפט

איחוד האמירויות ודובאי בפרט הבינו כבר לפני מספר שנים כי איתור של מציאת מנועי צמיחה חדשים הם הכרחיים לטובת הפחתת התלות בדלקים ובנפט. מאחר והעתודות של נפט וגז טבעי עתידות להסתיים בפרק זמן של 20 שנה, החלה ממשלת דובאי לקדם אפיקים נוספים שתורמים מאוד לחיזוק הכלכלה. כך לדוגמה, ענף התיירות נחשב לאחד ממנועי הצמיחה החשובים ביותר של העיר וזאת בשל מספר שיא של תיירים – מעל ל 20 מיליון בכל שנה. זאת ועוד, דובאי מושכת תשומת לב בעקבות פרויקטים מרשימים בתחום התשתיות והנדל”ן בעקבות פיתוח של איים מלאכותיים לצד בניינים מרשימים כמו הבורג’ ח’ליפה (הבניין הגבוה ביותר בעולם) וחתימה על הסכמים עם קרנות גידור ויזמים פרטיים לטובת השקעה בתחום. מדובר במנוע צמיחה נוסף של דובאי, כחלק מהיותה כלכלה מגוונת שמצליחה לשמור על כוחה – למרות הסערות הכלכליות.

מה הופך את כלכלת דובאי לחזקה?

דובאי הצליחה להתמודד בהצלחה עם שורה של משברים כלכליים, החל מהמשבר בשנת 2008 שכמעט וגרם לפשיטת רגל ועד למתיחות אזורית וכמובן משבר הקורונה שהוביל להתכווצות של 6% וחובות ממשלה שהגיעו לכ-90 מיליארד דולר. עם זאת, מקורות התמ”ג הרבים של דובאי הכוללים בין היתר את התיירות, ביטוח, תעשייה, סחר, ובנייה, הנפט והגז וכמובן מנוע הצמיחה החדש בדמות פיתוחים טכנולוגים הובילו את כלכלת דובאי לעמדת חוזק מחודשת.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוק הנדל”ן באירופה
הסוללה של גנרל מוטורס
האם ג’נרל מוטורס תצליח לכבוש את עולם הרכב עם הסוללה החדשה?
השקעה אלטרנטיבית
אסטרטגית השקעה אלטרנטיבית
טסלה
טסלה הרכב החשמלי הכי נמכר בישראל – ועם “תקנות טסלה”, יש לה יותר להציע
שוורים ודובים
שוורים ודובים: תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר, משבר חוב בסין ומשבר אנרגיה חמור באירופה