דוראל

דוראל אנרגיה היא חברה הפועלת מאז שנת 2007, בישראל ומחוצה לה, בתחום הפקת אנרגיה ממקורות שאינם מתכלים. לאחר שהקימה עשרות מתקני הפקת אנרגיה מאור השמש ומרוח מתרחבת דוראל גם לתחום הטיפול בפסולת והמרתה לאנרגיה (Waste to Energy) והיא רוכשת 50% מחברת Echo האיטלקית בעסקה ששוויה כ – 5 מיליון אירו. רכישת חברת אקו מגיעה לאחר שדוראל הכריזה כי היא מתכננת ליטול חלק בפרויקט Mammoth solar באינדיאנה ותספק לתאגיד החשמל האמריקני AEP חשמל ותעודות ירוקות בהיקף מצטבר של 530 מגה וואט. הסכם נוסף מאפשר לדוראל לספק חשמל במסגרת פרויקט Goonies בפנסילבניה. הקמת החוות הסולאריות של דוראל בארה”ב צפויה להסתיים עד שנת 2024.

טיפול בפסולת וייצור אנרגיה בטכנולוגיית ביו – גז

החברה האיטלקית אקו, בה דוראל רוכשת את השליטה, מתמחה בטיפול בפסולת ובייצור אנרגיה בטכנולוגיית ביו-גז. הכנסות אקו בשנת 2021 עמדו על כ – 55 מיליון שקלים. אקו נחשבת לאחת החברות המובילות באיטליה בתחום זה. נכון לעת הזו לאקו מתקן אחד בודד להפקת חשמל מפסולת אורגנית בטכנולוגיית ביו-גז, ומתקנים נוספים לטיפול בפסולת עירונית הממוינת במקור (הפרדה למתכת, זכוכית, אורגני, בד ופלסטיק). אקו פועלת להרחיב את פעילותה בתחום הפקת אנרגיה מפסולת לרבות הקמה ותפעול של מתקני ביו-גז וביו-מתאן.

דוראל תשתיות סביבתיות תרכוש את Echo Consul S.U.R.L

לפי הדיווח של קבוצת דוראל תהיה זו חברת הבת “דוראל תשתיות סביבתיות” אשר תרכוש, תמורת 4.8 מיליון אירו, 50% ממניות חברת Echo Consul S.U.R.L. בנוסף תהיה לדוראל תשתיות סביבתיות אופציה לרכוש 25% נוספים ממניות חברת אקו תמורת 2.4 מיליון אירו, הכול בהתאם לתנאים שנקבעו בהסכם המכר המקורי. מעניין לציין כי בדצמבר האחרון רכשה דוראל את תחנת הכוח לייצור חשמל מביו-גז הפועלת בשטח מפעלי נייר חדרה. תחנת כוח זו, בהספק של 2 מגה וואט, עושה שימוש בפליטות הנוצרות בתהליך הטיפול בשפכים על מנת לייצר חשמל. רכישת המתקן הקיים במפעלי נייר חדרה בוצעה לאחר השלמת הקמת מתקן ביו-גז ראשון של דוראל בקיבוץ להב. מתקן זה קולט זבל מרפתות ולולים בסביבה ופסולת חקלאית נוספת. במתקן עוברת הפסולת טיפול ביולוגי לפירוק החומר האורגני, הפחתת ריחות, סילוק מזהמים ועוד.

דוראל מצפה לתקבולים מהרכישה בגובה מיליארד וחצי דולרים במצטבר

יש לזכור כי רכישת חברת אקו על ידי דוראל מתרחשת באותה תקופה בה דוראל מקבלת אישור לקחת חלק בפרויקט סולארי ענק באינדיאנה ולהקמת חווה סולרית בפנסילבניה. החוזים החדשים מעניקים לדוראל זכות למכור חשמל ו”תעודות ירוקות” (תעודות המעידות על שימוש באנרגיה ממקור מתחדש) בהיקף מצטבר של כ – 530 מגה וואט. ההפעלה המסחרית צפויה להתרחש במהלך שנת 2024 ודוראל תמכור את החשמל מן הפרויקטים באינדיאנה (חלק מפרויקט Mammoth Solar האזורי) ובפנסילבניה (פרויקט Goonies) לתאגיד החשמל האמריקני American Electric Power (AEP). התקבולים שמצפים להם בדוראל משני הסכמים אלה בלבד עומדים על כ – 500 מיליון דולרים, סכום זה מצטרף לתקבולים שייצרו הסכמים קודמים עם חברת AEP והסכם עם תאגיד Constellation כך שסך התקבולים ממכירת חשמל ותעודות ירוקות בארה”ב ב – 15 השנים הראשונות עומד על כ – 1.5 מיליארד דולרים.

בדוראל מזהים פוטנציאל רב בשוק האירופאי

אם עיקר פעילותה של דוראל בארה”ב היא סביב אנרגיה סולרית הרי שבאירופה מסתמן שדוראל מעוניינת להתמקד בתחום הפקת אנרגיה מפסולת. מר יעקב צמח, מנכ”ל דוראל תשתיות סביבתיות, נשמע אומר כי תחום הטיפול בפסולת נמצא בפריחה באיטליה כמו גם בישראל והחברה רואה פוטנציאל רב בשוק האירופי בין היתר לאור רצונן של מדינות רבות לעבור לייצור גז מקומי ולהפחית את התלות בגז שמקורו במדינות אחרות. המלחמה באוקראינה וודאי תתרום להגברת מגמה זו היות ומדינות שונות באירופה המערבית תלויות בגז המגיע בצינור מרוסיה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

זהב
מחירי הסחורות וההשפעה על הכפר הגלובלי
עידן המטבעות
האם אנחנו בדרך לעידן המטבעות?
טכנולוגיה
טכנולוגיה: מהפכת המזון העולמית, עד 2050 נצטרך כ- 70% יותר מזון בעולם
הר הביטוחים משרד האוצר – איך זה יכול לעזור לנו?
ביטקוין
איך קורה שתנודות הביטקוין ניראות מתואמות כל כך עם תנודות שוק ההון המסורתי