רבים מבני הגיל השלישי בישראל מבלים עשורים בחייהם בעבודה קשה מתוך ציפייה כי ביום מן הימים, יגיעו לגיל פרישה ויוכלו ליהנות מהפירות. לעתים קרובות, תקופה זו מביאה עמה כוחות מחודשים, הזדמנויות מרגשות ללמוד ולהתפתח וזמן רב להשקיע במשפחה וביקרים להם. חלקם, יעבירו את התקופה הקסומה הזו בבית בו בנו את חייהם. אחרים, יעדיפו להעביר את השנים בקהילה ייעודית לבני הגיל השלישי. למרות שישנם היבטים רבים שמתלווים להחלטה להישאר בבית או לעבור לקהילה, אין ספק שהעלות היא אולי אחד ההיבטים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון. מחקרים רבים מוצאים כיום שהגורם העיקרי שמרתיע מבוגרים לעבור לדיור מוגן הוא הגורם הכלכלי. אמונת היסוד שמעבר לדיור מוגן תהיה תמיד הבחירה היקרה יותר, שולטת עדיין בתודעה הישראלית. כאן, ננסה לאתגר את האמונה הזו ולבחון מהן העלויות שיהיה עלינו לשאת בהם אם נבחר להישאר בבית ובאילו נצטרך לשאת אם נעשה את הצעד ונעבור לקהילה. 

יוקר המחיה להוצאות הביתיות נמצא בעלייה

לא נכביר מילים בנושא העלייה ביוקר המחיה. הפרסומים בתקשורת והמציאות היום-יומית של כולנו יספרו את הסיפור טוב מאשר יוכלו עוד אלפי מאמרים לעשות. מקניות בסופר ועד עלויות השירותים והתשתיות שאנו משתמשים בהם יום-יום, אין ספק שההכנסה שלנו מכסה פחות ופחות מהצרכים שלנו. 

כיום, רוב בני הגיל השלישי בוחרים להישאר לגור בביתם כל עוד מצבם הבריאותי מאפשר זאת. אין על כך כל פלא. ביתו של אדם הוא המקום בו הוא בונה את חייו, יוצר זיכרונות ועובר חוויות שמעצבות את עולנו. עם זאת, ככל שאנו מתבגרים, השהות בבית נעשית פחות מומלצת מבחינה בטיחותית, בריאותית וכפי שמיד נראה – גם כלכלית. 

שירותי תחזוקה וניקיון

עלינו לזכור שמעבר להוצאות השוטפות, גם תחזוקת הבית תדרוש לא מעט מאמץ פיזי שנעשה מאתגר ככל שהזמן חולף. ניקיון, תיקונים, כביסה וגינון הם רק קומץ מהמשימות הנדרשות באופן שוטף בבית וככל שהאדם מתבגר, משימות אלו עוברות לידי אנשי מקצוע. כך, העלויות השוטפות מתייקרות ללא הרף. בנוסף, ייתכן מאוד שככל שהזמן יחלוף, גם הקניות יתבצעו על ידי משלוחים שלרוב ייקרו את הקניה באופן משמעותי. 

עלות תשתיות

על אף שרבים מבני הגיל השלישי חיים בגפם, עלות צריכת החשמל, המים ושאר התשתיות אינה מבוטלת ועשויה להצטבר לסכומים גבוהים לאורך השנים. לצד העלויות הבסיסיות כמו גז וחשמל, עלינו לקחת בחשבון את הוצאות הארנונה הגבוהים, עלות טלוויזיה בכבלים ואינטרנט ושירותים רבים אחרים שמשמשים באופן שוטף את האוכלוסייה המבוגרת. אם נוסיף לכך את העובדה שלמרבה הצער, חברות תקשורת רבות נוטות להעלות מחירים באופן קבוע לבני הגיל השלישי מתוך תפיסה כי רבים מהם יתקשו לעקוב באופן קבוע על עלויות השירותים שלהם, הוצאות אלו עשויות להגיע לסכומי עתק.

שירותי בריאות וטיפול ייעודיים

עד כה, דיברנו אך ורק על עלויות המחייה הבסיסיות המשותפות לכלל האוכלוסייה בישראל. עם זאת, לבני הגיל השלישי צרכים ייחודיים רבים המתאימים לגילם. רבים מהם יזדקקו ככל שהזמן יחלוף לעזרה צמודה בבית. על אף שעלות טיפול מסובסדת לעתים קרובות על ידי הביטוח הלאומי, לא פעם נזדקק לעזרה נוספת וההשתתפות העצמית שלנו עשויה להגיע לאלפי שקלים בחודש. כיום, כשהביטוח הסיעודי מוגבל מתמיד, ההוצאה גבוהה מתמיד. בנוסף, ככל שנזדקק לשירותי רפואה דחופה, נטל”י או ביקורי בית, יהיה עלינו לשאת בהוצאות רבות נוספות.

אז האם המעבר לדיור מוגן אכן משתלם יותר?

על אף העלות הגבוהה שלעתים קרובות יהיה עלינו לשלם כדי לעבור לקהילה ייעודית לגיל השלישי, חשוב שניקח בחשבון את כל העלויות שאנו חוסכים. היתרון המרכזי במעבר אל דיור מוגן הוא שכל הצרכים של הדייר מכוסים תחת שירות אחד. צוות רפואי וטיפולי מלווה את הדיירים מסביב לשעון והמקום מציע שלל פעילויות פנאי, כושר, לימוד ובידור. העלות כוללת את כל שירותי התחזוקה והתיקונים שנזדקק להם ולמעשה, כל צרכינו מסופקים על ידי הצוות במקום. משמעות הדבר היא שלצד ההוצאות שמנינו עד עכשיו בחיים העצמאיים בבית, הדיור המוגן עשוי לחסוך לנו הון גם בהוצאות הפנאי שלנו. לאלו מאיתנו שעדיין מנהלים חיים פעילים מלאים ורוצים להתפתח, לגדול, לשמור על כושר ולהגיע להישגים אקדמיים או מקצועיים, אין ספק שהדיור המוגן מעניק הזדמנויות משתלמות ונוחות לעשות זאת. 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

דיור מוגן
דרישה הולכת וגוברת לבתי אבות – כיצד אתם כמשקיעים יכולים לנצל את ההזדמנות?
סקירת שוק
סקירת שווקים אלטרנטיבית – ריצ’ארד ברנסון ממריא לחלל ומניית וירג’ין נופלת ב-6% , הישראליות חוזרות עם פער ארביטראז’ חיובי
קופות גמל וקרנות השתלמות
2 אפיקים פיננסיים, ראש שקט אחד
כלכלה
רכבת לילה לקהיר בעושר ובעוני: כלכלת מצרים צומחת ב-5%
קוסמטיקה וקנאביס
קוסמטיקה וקנאביס בעולם אלטרנטיבי