דירה או חווה סולארית

דירה להשקעה או השקעה בחווה סולארית – רקע

מזה תקופה ממושכת שהריבית בישראל נמצאת בשיעור אפסי. את זה כולנו יודעים. אך כתוצאה מכך, רבבות בעלי הון מחפשים אפיקים חדשים כחלופות להשקעות ה”מסורתיות” של שוק ההון (מניות, תעודות סל, איגרות חוב, חוזים, כתבי אופציה וכו’). שתיים מן האופציות הנחשבות לאלטרנטיביות חזקות הן דירות להשקעה וחוות סולאריות. אך השאלה הגדולה שעל הפרק היא: במי מהן עדיף להשקיע?

מהן דירות להשקעה?

דירה להשקעה, כשמה היא, היא נכס נדל”ן המיועד למגורים שמשקיעים בוחרים לרכוש במטרה לייצר תשואות. ואיך הם עושים זאת? ע”י השכרת הנכס כמובן! וברגע שהם הבעלים של הנכס, הם אלה שקובעים את “כללי המשחק”: למי הנכס יושכר (או יימכר), באילו תנאים, באיזו עלות, לכמה זמן וכו’. כמו כן, יש להדגיש, כי משמעות החזקה על נכס נדל”ן היא שלמשקיעים ישנה אחריות בלעדית לטיפול בו: תחזוקה, שדרוגים, שיפוצים, תוספות בנייה וכו’.

באופן כללי, שוק הנדל”ן מאופיין ביציבות איתנה וכל משקיע אשר מחזיק בנדל”ן; מחזיק בנכס אשר יכול לייצר הכנסה פאסיבית ולשמור על ערכו לאורך שנים. אפילו בעתות משבר!

דירה או חווה סולארית

קרדיט: אתר The Marker.

מה חשוב לבדוק לפני שרוכשים דירה להשקעה?

אם החלטתם לרכוש דירה להשקעה, חשוב שתשימו לב אל הנקודות הבאות:

  • כמה הן פנוי יעמוד לרשותכם לאחר הרכישה?
  • האם הדירה נמצאת במיקום מבוקש?
  • מהם מחירי הקנייה והמכירה באותו אזור?
  • עד כמה ערכה של הדירה צפוי לעלות בעתיד?
  • מהו גובה העלויות הנלוות ברכישת הנכס (עלויות תיווך, שכר טרחה לעורך דין, עלות מס רכישה, מס שבח, עלויות שיפוץ, ביטוח על הנכס ועוד).
  • כיצד תתמודדו עם מצב של חוסר הכנסה, אם הדירה עומדת ריקה משוכרים?

מהן השקעות בחוות סולאריות?

השקעות בחוות סולאריות הן השקעות אלטרנטיביות מתחום האנרגיה הירוקה (או האנרגיה המתחדשת) המתמקדות בהפקת חשמל נקי באמצעות פאנלים סולאריים ותחנות כוח פוטו-ואלטאיות. מטרתן של החוות הסולאריות היא להפחית את השימוש במזהמים (כגון דלקים, כימיקלים וגזי חממה) ולהגביר את השימוש במשאב הטבעי (והידידותי לסביבה) של אור השמש.

כאן בארץ, השימוש בחוות סולאריות הוא חדש יחסית, כאשר רק ב- 2011 הוקמה לראשונה חווה סולארית בסמוך לקיבוץ ‘קטורה’ אשר נמצא באזור הנגב. 4 שנים מאוחר יותר, התקיימה בפריז ועידת אקלים גלובלית אשר מטרתה הייתה לגייס את אומות העולם סביב המטרה הנעלה של צמצום הפגיעה באיכות הסביבה. ההיענות לכך הייתה רבה (ומבורכת) וכל המדינות אשר השתתפו באותה וועידה, הכריזו על כוונתן לנקוט פעולות בשטח כדי להביא להפחתה דרמטית של שימוש במזהמים כאמצעי להפקת אנרגיה.

בעקבות הוועידה; הכריז שר האנרגיה, מר יובל שטייניץ על “יעד ירוק” שישראל שואפת להשיג עד שנת 2030: לייצר “חשמל נקי” באמצעות אנרגיות מתחדשות בהיקף של 30% מן התצרוכת הארצית.

ברמה הבינלאומית, מדינות רבות פועלות בשטח מזה מספר שנים כדי להגשים את חזונה של וועידת פריז.

ארה”ב:

בשנת 2019 ארה”ב שברה “שיא ירוק” לאחר שהתקינה פאנלים סולאריים בהספק מרשים של 2.7 ג’יגה וואט (אשר הגיע בעיקר מיוזמה ממשלתית). על פי הערכתם של מומחים, הספק זה צפוי לעלות ל- 16.4 ג’יגה וואט עד לשנת 2021 (לשם השוואה – הספקן הכולל של כל תחנות הכוח המפיקות חשמל בישראל עומד כיום על כ- 12 ג’יגה וואט).

והנה חדשות (פוטנציאליות) מרעישות לציבור המשקיעים: ביידן הכריז כי במידה שייבחר לתפקיד נשיא ארה”ב, הוא יפעל לקדם את תחום האנרגיה הירוקה באופן משמעותי דרך השקעה (מאסיבית) של 2 טריליון דולרים בתוך 4 שנים בלבד.

חווה סולארית

קרדיט: אתר The Marker.

סעודיה:

הסעודים, בשת”פ ייחודי עם תאגיד יפני שנקרא סופטבנק (Softbank), יצאו לפני שנתיים בהכרזה אמביציוזית כאשר הצהירו על כוונתם להקים לא פחות מאשר את “החווה הסולארית הגדולה בעולם” אשר תוכל לייצר 200 ג’יגה וואט חשמל ירוק אשר יהוו 100% מתצרוכת החשמל בסעודיה. היעד שעל הפרק אמור “להיכבש” עד שנת 2030 והוא צפוי לייצר הזדמנויות אדירות עבור אלפי משקיעים מכל רחבי העולם.

גרמניה:

גרמניה היא לא פחות “ממרצדס” בתחום החוות הסולאריות שכן כבר היום היא מצליחה לייצר באמצעותן כ- 43 ג’יגה וואט חשמל המהוות 40% מתצרוכת החשמל הגרמנית.

ברמת הזדמנויות השקעה, בגרמניה ישנן 2 שתי חברות אנרגיה המחפשות שת”פים עסקיים מול משקיעים ברחבי העולם: החברות INNOGY ו. E. ON.  חברת INNOGY היא קרן השקעות הפועלת ב-16 מדינות באירופה אשר מספקת שירות לכ-23 מיליון לקוחות ומנהלת נכסי אנרגיה ב- 130 מיליון אירו.  E. ONהיא חברת החזקות גרמנית אשר מחזיקה בבעלותה באחד מספקי האנרגיה המובילים והמוכרים ביותר בעולם.

דירה להשקעה או השקעה בחווה סולארית – סיכום

כפי שאתם רואים, דירות להשקעה וחוות סולאריות הן 2 אפיקי אטרקטיביים אשר מגלמים בתוכם יתרונות חשובים למשקיע: במקרה של דירות להשקעה – יש לכם הזדמנות להחזיק בנכס ממשי בידיים אשר יכול לשמור על ערכו לאורך שנים ולייצר עבורכם תשואות יפות לאורך זמן. במקרה של השקעות בחוות סולאריות, יש לכם הזדמנות להשקיע בנכס סביבתי אשר רמת הביקוש אליו רק הולכת ועולה מה שבאופן טבעי יכול להתבטא בהשגת תשואות יפות גם כן.

אז היכן מבין השניים עדיף להשקיע? זה הכול שאלה של כמה הון פנוי עומד לרשותכם ומה ישרת בצורה המיטבית את צורכיכם הפיננסיים.

מחפשים דירה להשקעה? ואולי בכלל השקעות בחוות סולאריות? אז כל מה שעליכם לעשות הוא להשאיר פרטים ואנו נדאג לקשר אתכם אל גופים פיננסיים מובילים אשר יחשפו אתכם אל הזדמנויות השקעה אקסקלוסיביות!

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות בנדל”ן או בחוות סולאריות ואין האמור בו מהווה יעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ביטקוין
איך קורה שתנודות הביטקוין ניראות מתואמות כל כך עם תנודות שוק ההון המסורתי
המדריך להשקעות אלטרנטיביות
המדריך האולטימטיבי לתיק האלטרנטיבי- כל מה שצריך לדעת על השקעות אלטרנטיביות
מניות הקנאביס נופלות
מניות הקנאביס נופלות, אילו השקעות אלטרנטיביות אחרות כדאי להכיר?
מחזור אשפה
זבל ששווה זהב – חברות מחזור האשפה
סופטבנק
מדוע סופטבנק מחסלת את מחלקת הרובוטיקה שלה?