דייסון

כל עקרת (ועקר) בית יודעים, ששואב אבק של דייסון הוא פינוק אמיתי. מגוון השואבים שלהם הוא עצום ומאפשר להשתמש בשואבי האבק במקום מטאטא או להשתמש בשואב אבק חדשני עם מערכת אוטומטית לזיהוי לכלוך. לא רבים יודעים, כי בשנים האחרונות דייסון ממש לא מסתפקת בייצור שואבי האבק האגדיים שלה, אלא לצד עוד שפע של מכשירי ניקוי ומכשירי חשמל לבית – היא שולחת יד בטוחה לעבר שוק הרכבים החשמליים ואפילו מעתיקה את מטה הייצור המרכזי מסינגפור לכיוון המזרח הרחוק ומזרח אסיה, לטובת ייצור מוגבר של אבי טיפוס בתחום הרכבים החשמליים. דייסון היא אמנם חברה פרטית שאינה נסחרת בבורסה, אולם בעיקר כעת, כשהיא נכנסת לתחום הרכבים החשמליים – כדאי להכיר אותה.

התסכול שכולנו מכירים בשימוש בשואבי אבק מבוססי שקיות

בבוקר אחד בשנת 1974, כמעט לפני 50 שנים, יצא בחור סקרן בשם ג’יימס דייסון, שאיש עוד לא הכיר בשלב זה, לרוקן את השקית המיועדת לניקוי של שואב האבק שלו מדגם הובר ג’וניור. דייסון הסתבך עם הניקוי של שקית שואב האבק ובשלב כלשהוא האבק התפזר והפריע לנשימתו. גם כשדייסון הרכיב מחדש את השואב, הוא גילה שאיכות היניקה שלו נפגעה ובסופו של דבר, גילה כי גושים של לכלוך סותמים את מערכת יניקת האוויר המאפשרת שאיבה. כנראה שבאותו הרגע, נולדה בדייסון הצעיר המוטיבציה לייצר מכשיר חשמלי אמין וטוב יותר.

מספרים על דייסון שבחמש השנים שבין 1979 ל – 1984, פיתח לא פחות מאשר 5,100 אבי טיפוס שונים לשואבי אבק שיהיו טובים יותר מאלה שהיו מקובלים בשוק. הוא ניסה טכנולוגיות שונות ובסופו של יום גילה כי המערכת לשאיבה ציקלונית, שהייתה מקובלת להפרדת חלקיקים וניקוי במכשירים תעשייתיים, היא הטובה ביותר עבור שואבי אבק ואותה שילב בדגמים הראשונים שפיתח.

אף חברה לא הייתה מעוניינת להשקיע בפיתוח של דייסון. בנוסף, בשנת 1985 השיקה חברת Amway האמריקאית דגם דומה מאוד של שואב אבק לדגמים של דייסון, לאחר ששנה קודם נשלחו לחברה הדגמים והשרטוטים של שואב האבק מתוך כוונה למציאת מימון לייצור השואבים. העתיד לא ניראה מבטיח, אבל האור שבקצה המנהרה הגיע כאשר בשנת 1985 ביקשה חברת איפקס להשקיע בייצור שואבי האבק של דייסון. השואבים נמכרו במחיר של 2,000 דולר למכשיר – ועד שנת 1991, לא היה בית אחד בסין, שלא היה ברשותו שואב אבק ציקלוני של דייסון. בשנת 1991, תוך שימוש בהכנסות מסין, הקים דייסון את החברה שלו – והשאר היסטוריה.

כבר מזמן לא רק שואבי אבק

דייסון היא בעלת שם בתחום הייצור של שואבי אבק – ולא בכדי. שואבי האבק של דייסון משתמשים בטכנולוגיות רבות עוצמה ליניקת אוויר וסינון הלכלוך, כולל מערכת חדשה שפותחה ממש השנה, הכוללת מנגנון חכם לזיהוי לכלוך המאפשר למנגנון החכם של השואב להתאים את עוצמת היניקה לכמות הלכלוך שזוהתה. כך, אפשר לקבל עד 60 דקות של פעילות השואב ללא טעינה, לצד ניקוי יעיל במיוחד.

לצד המוניטין בתחום שואבי האבק – דייסון מייצרת עוד שפע של מוצרי חשמל, ביניהם מסנני אוויר לבתים פרטיים ולתעשייה, מוצרי טיפוח אישי עם דגש על מכשירי חשמל להחלקת שיער ולייבוש שיער, מייבשי ידיים ומוצרי תאורה.

דייסון והרכבים החשמליים

בשנת 2017 פורסמה ידיעה מטעם חברת דייסון, בה נכתב כי בשנתיים האחרונות מועסקת בארגון חטיבה לייצור רכבים חשמליים, עם 400 עובדים. החברה קיוותה להשיק רכב חשמלי מבית הייצור שלה בשנת 2021, בשלב זה אנחנו משערים שמועד ההשקה נדחה. חברת דייסון אף העתיקה את מרכז הייצור מסינגפור לאזור המזרח הרחוק, הודו ומלזיה.

בשנת 2019 הודיעה החברה כי היא עמלה על פיתוח שלושה דגמים שונים של רכבים חשמליים, שכונו “פנטסטיים”. לקראת סוף אותה השנה ניראה היה כי החברה מאיטה או אף עוצרת את הפרוייקט, שהוערך בשווי של כשלושה מיליארדי דולרים, בשל האטה בשוק הרכבים החשמליים. בשנת 2020 פורסמו ידיעות רבות על חטיבת פיתוח רחבה בבריטניה, שממשיכה לעמול על ייצור הדגם הראשון של רכב חשמלי מבית דייסון.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מסחר יומי בקריפטו
מסחר יומי בקריפטו, איך עושים את זה ואיפה?
המטריקס של מאסק
המטריקס של איילון מאסק
מטבעות קריפטוגרפים
כריית קריפטו בתאילנד: ג’סמין טכנולוג’י מטפסת ב – 7000%
פודטק: כמה כסף זורם לחברות תחליפי הבשר והאם הגיע הזמן לקנות מניות כאלה?
הארלי דווידסון
הארלי דוידסון – הדרך לחופש