האם להשקיע בקנאביס

השקעות קנאביס ב2021 – מה צריך לדעת?

בניגוד לתעשיות רבות בעולם, דווקא זו של הקנאביס חוותה צמיחה אדירה במהלך שנת הקורונה. בשל סיבה זו (ובכלל) משקיעים רבים רואים בקנאביס כ”זהב הירוק” של עולם ההשקעות. אך לפני שנגיע למה קרה (וקורה) בשוק הקנאביס העולמי, נפתח בלעסוק ב”זירה הירוקה” הישראלית.

תעשיית הקנאביס בארץ נאמדת בלמעלה ממיליארד ₪ ומראה צמיחה אדירה של עשרות אחוזים בשנה. בתוך זה, ישראל נחשבת למעצמה מובילה במחקר, פיתוח וייצור של קנאביס המשמש בעיקר למטרות צריכה רפואיות:

 • טיפולים להתמודדות עם כאבים ומחלות כרוניות.
 • טיפול בבעיות נוירולוגיות.
 • טיפול באפליפסיה אצל ילדים.
 • טיפול בבחילות.
 • טיפול להתמודדות עם פוסט טראומה (Post Traumatic Stress Disorder).
 • ועוד.

אך מעבר לפיתוחים הרפואיים, הקנאביס משמש ליישומים אחרים כגון ייצור חומרי תעשייה, מוצרי מזון בריאים, מוצרי קוסמטיקה, ביגוד, משקאות ועוד מגוון מוצרים נוספים.

בישראל זה עוד לא חוקי להחזיק ולצרוך קנאביס, אך נראה שהדרך ללגליזציה “כחול לבן” מתחילה דווקא בבורסה לניירות ערך בתל אביב. שם הושק לאחרונה ‘ת”א קנאביס’ – מדד ירוק חדש המורכב ממניות של 9 חברות ישראליות אשר שוויין בשוק נאמד בכ- 1.7 מיליארד שקלים:

 • חברת אינטרקיור – שווי שוק של 425 מיליון ₪.
 • חברת פנאקסיה ישראל – שווי שוק של 313 מיליון ₪.
 • חברת שיח מדיקל – שווי שוק של 229 מיליון ₪.
 • חברת תיקון עולם קנבט – שווי שוק של 200 מיליון ₪.
 • חברת טוגדר – שווי שוק של 144 מיליון ₪.
 • חברת פארמוקן – שווי שוק של 127 ₪ מיליון ₪.
 • חברת אינטליקנה – שווי שוק של 118 מיליון ₪.
 • חברת יוניבו – שווי שוק של 85 מיליון ₪.
 • חברת קנאשור – שווי שוק של 84 מיליון ₪.

הנתונים מעודכנים לתאריך 2/3/21

שוק הקנאביס הגלובלי – מה קורה שם?

שוק הקנאביס העולמי נאמד בסדר גודל של כ- 74 טריליון דולרים ושמות מובילים כמו אס.אמ.ג’י (SMG),  איי.סי.בי (ACB) וחברת וויד (WEED) תופסות נתחי שוק של 11 מיליארד דולרים, 9 מיליארד דולרים ו- 8.98 מיליארד דולרים בהתאמה.

בעקבות הקורונה, הקנאביס הפך לאופציה אטרקטיבית עבור אנשים המבלים יותר זמן בביתם – בין אם כאמצעי אשר יכול לבדר אותם ובין אם כדרך להתמודד עם מתח וחרדות. אי לכך, היקף מכירות הקנאביס עלה בצורה דרמטית כאשר רק בקנדה, יצואנית הקנאביס הגדולה בעולם, רשמה היקף מכירות של 270 מיליון דולר באוקטובר 2020 לעומת 180 מיליון דולר “בלבד” כ- 6 חודשים קודם לכן.

אך לא נכון לתחום את פופולאריות הקנאביס לתקופת הקורונה בלבד, כיוון שיש היבט גדול ומהותי יותר שחשוב לתת עליו את הדעת: קיים שינוי תפיסה פוליטי המניע באופן ניכר את צמיחתו של שוק הקנאביס. למשל, בתאריך 28/2/2021 אושרה החזקה, גידול, ייצור ומכירה של קנאביס במדינת ווירג’יניה שבארה”ב (שהיא המדינה ה- 16 במספר המתירה לגליזציה של קנאביס באמריקה). ברקע הדברים – 70% מאזרחי ארה”ב מביעים תמיכה בלגליזציה מלאה.

עיניי המשקיעים נשואות אל שוק הקנאביס האירופי

שוק הקנאביס האירופי מעורר עניין בקרב משקיעים רבים. הנה הסיבות המרכזיות לכך:

 • ב- 20.11.2020 יצא בין הדין האירופי בפסיקה שהפכה לGame Changer בשוק הקנאביס: ה- CBD, החומר הפעיל ביותר בצמח הקנאביס אינו נחשב כסם וניתן לשווק אותו כתוסף מזון בחופשיות. אך חוץ מהאימפקט בשוק הקנאביס האירופי, הפסיקה תשפיע על שיווק ה CBD ברחבי העולם כיוון שקשה יהיה לסתור את הטענה שמדובר בחומר מסוכן כי עתה קיים תקדים משפטי מבית הדין האירופי.
 • אירופה היא שחקנית גדולה וחשובה בייצור קנאביס לצרכים רפואיים. בתוך כך, ישנן הערכות כי עד 2024 גודלו של שוק הקנאביס האירופי יגיע, בקירוב, לכ- 39 מיליארד דולרים (כאשר גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה תהיה זו אשר תוביל את הדרך לשם).
 • באיחוד האירופי יש מיליוני צרכני קנאביס המשתמשים בו לצורכי פנאי כאשר ההערכות מצביעות על כ- 3.3% מכלל תושבי היבשת. על כן, בעקבות הפסיקה האירופית על חומר ה CBD, בהחלט שווה לעקוב כיצד תתפתח צרכנות הפנאי האירופית בסקטור הקנאביס.

היסטוריה “ירוקה” במקסיקו

כדרך להתמודד עם כנופיות הסמים במדינה, הממשלה במקסיקו הכריזה על מהלך דרמטי: לאשר לגליזציה בתחום הקנאביס ולהפוך אותו למצרך חוקי. החל מתאריך 13.1.2021, השימוש בקנאביס למחקר ורפואה הפך חוקי לחלוטין ברחבי מקסיקו וכרגע ממתינים לאישור הצעת החוק אשר תאפשר לצרוך אותו גם לצורכי בילוי ופנאי.

במידה שזה יקרה, ייתכן וייוולד “קנאביס בום” חדש של והשוק יוערך בכ- 2 מיליארד דולרים בשנה לפחות.

שורה תחתונה – האם עכשיו זה הזמן להשקיע בקנאביס?

תראו, אין ספק שסקטור הקנאביס נמצא במגמת עלייה וכי 2021 היא שנת מפתח חשובה בהתפתחות עתידית של השוק הזה. עם זאת, עדיין מדובר בהשקעה לכל דבר ועליכם להיכנס אליה באופן שקול ואחראי. ומהי הדרך הנכונה בה לעשות זאת? להתייעץ עם מתכנן פיננסי!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

דומינוס פיצה
דומינוס פיצה והמהפכה הטכנולוגית בשירות
אנרגיה מתחדשת – סקטור שמספק למשקיע חשיפה מגוונת
כלכלה
רכבת לילה לקהיר בעושר ובעוני: כלכלת מצרים צומחת ב-5%
ויטני יוסטון
ויטני יוסטון נפטרה לפני כעשור – והשבוע נמכר NFT שלה בכמעט מיליון דולרים
טסלה
באיחור אופנתי: הסייבר טראק של טסלה מתקשה להגיע לקו הסיום