אלצהיימר

ביוני השנה (2021) ולאחר מחלוקות, התפטרויות של בכירים וביקורת מקיר לקיר בנוגע להלך הרוח של מנהל התרופות האמריקני, הוא ה – FDA, אושרה תרופה חדשה להאטת קצב הפגיעה בתאי המוח אצל חולי אלצהיימר. אלצהיימר נחשבת מחלה סופנית וחשוכת מרפא, ופרוטוקול הטיפול בחולים בה כמעט לא שונה כלל במשך 18 השנים האחרונות. המחלה פוגעת בתפקוד המוחי ובזיכרון עד כדי מצב סיעודי וחוסר תפקוד, כאשר בשלבים מתקדמים של המחלה מקובל לאפשר טיפול סיעודי שוטף במוסד מתאים, מפאת הקושי להתמודד עם סממני המחלה בסביבה הביתית.

מוערך כי בעולם חיים יותר מחצי מיליארד אנשים הסובלים מאלצהיימר, בשלב התפתחות כזה או אחר של המחלה, וניראה כי שיעורי המחלה נמצאים בעלייה. לאחר יותר מ – 18 שנים ללא בשורות של ממש בתחום הטיפול באלצהיימר, כאשר התרופה האחרונה שאושרה לשימוש על ידי מנהל התרופות האמריקני נכנסה לשוק בשנת 2003, אושרה לאחרונה תרופה בשם אדוהלם לטיפול באלצהיימר. התרופה, כאמור, עוררה מחלוקת בשלבי הפיתוח והאישור של התרופה. בנובמבר 2020 הודיעו גורמים רשמיים מטעם ה – FDA כי התרופה לא תאושר בשל חוסר בנתונים שקובעים באופן מובהק את יעילותה. זמן לא רב לאחר מכן אושרה התרופה במסלול מהיר המיועד לתרופות למחלות מסכנות חיים באישור מוקדם ומהיר. בעקבות האישור התמוה, התפטרו שלושה מדענים שהשתתפו בוועדה המייעצת של ה – FDA, ולא חסכו בביקורת על המהלך.

החברה שמאחורי הפיתוח מעורר המחלוקת

חברת ביוג’ן הוקמה בשנת 1978, על ידי קבוצת שותפים שאחד מהם היה זוכה פרס נובל לרפואה, ד”ר פיליפ אלן שארפ. ההנפקה הראשונה של החברה בוצעה בשנת 1983 אולם עד שנת 1999 מניית החברה לא הגיעה למחיר של 10 דולרים. ביוג’ן מתמחה בתחום ההפרעות הנוירולוגיות ומציעה כיום שש תרופות שונות לטיפול בטרשת נפוצה ועוד מוצרים ייחודיים לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית, בניוון שרירים בעמוד השדרה, ועוד. בתחילת המאה הנוכחית אישר ה – FDA תרופה מתוצרת ביוג’ן לטיפול בטרשת נפוצה, שהיא מתחרה ישירה לקופקסון של טבע. התחרות הביאה לאבדן המעמד המבוסס של טבע כ”מניית העם”, בין השאר. היום, שווי השוק של החברה מוערך בכ – 42 מיליארדי דולרים, היא מעסיקה כ – 8,000 עובדים ברחבי העולם וממשיכה להשקיע במחקר ופיתוח לצד חטיבות הייצור.

העליות והירידות במניית החברה

מי שבוחן את גרף המניה של ביוג’ן מגלה מוצר תנודתי למדי, בחמש השנים האחרונות. בינואר 2018 איבדה החברה מעל 30% משווי המניות שלה ורק בתחילת יולי של אותה השנה חזרה המניה למחירים של טרם הצניחה. ירידת הערך הבאה התרחשה במרץ 2019, כשמניית החברה התרסקה ממחיר של 330 דולרים בקירוב ב – 15.3, למחיר של 215 דולרים ב – 22 לאותו החודש. מחירי המניה חזרו לעצמם רק שנה לאחר מכן, בסביבות פברואר 2020.

כאמור, בנובמבר 2020 הגישה חברת ביוג’ן את תוצאות המחקר והנתונים בנוגע לתרופה החדשה לטיפול באלצהיימר. התגובה בשוק ההון לא איחרה להגיע: ב – 3 לנובמבר, מחיר המניה זינק ביותר מ – 43%, ממחיר של כ – 247 דולרים למניה למחיר של כ – 355 דולרים למניה. עד ה – 9 לאותו החודש, המניות התרסקו שוב לרמת המחיר של טרם ההודעה עם סירוב ה – FDA לאשר את התרופה. קפיצת הערך האחרונה של המניה התרחשה בתחילת יוני השנה, כשמחיר המניה עלה מ – 270 דולרים ב – 2 ליוני ל – 414 דולרים ב – 14 לאותו חודש. כעת, נסחרת מניית ביוג’ן סביב מחיר של 340 דולרים למניה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ניאו
האם חברת ניאו ממשיכה לצמוח?
רכב חשמלי
מהפכת הרכבים והאופנועים החשמליים במשטרת ישראל: יעד של 50% עד 2030
מטאוורס
שלושה מענקי המטאוורס: כך זה צפוי להתפתח
האם להשקיע בקנאביס
האם עכשיו זה הזמן להשקיע בקנאביס?
ביטקוין
סערה בבית המשפט: ממציא הביטקוין דורש בחזרה את 7.5 המיליארדים שלו