השקעות אלטרנטיביות

השבוע (יולי 2021) הונפקה חברת פינטק ישראלית לראשונה בנאסד”ק. מדובר על חברת הפינטק Payoneer, שאחד מהשותפים הבעלים שלה הוא ראש הממשלה שלנו, נפתלי בנט. החברה, שהונפקה לפי שווי של 3.3 מיליארדי דולרים, פועלת ממרכז העסקים שלה בניו יורק, אולם מרבית העובדים של פייוניר נמצא בפתח תקווה. סה”כ מעסיקה החברה כ – 1,000 עובדים, 600 מהם בארץ.

פייוניר היא אמנם חברה מצליחה ומוכרת אולם היא ממש לא היחידה שעושה חייל בתחום הפינטק בארץ. למעשה, רבים יספרו כי ישראל היא ממעצמות הפינטק בעולם כולו, עם מספר גדול של חברות ומשקיעים בתחום. מה קורה בתחום הפינטק בישראל ואילו הזדמנויות להשקעה תמצאו בו?

חברות סטארט-אפ מבוססות טכנולוגיות פינטק, כמו פטריות אחרי הגשם

תחום הפינטק הוא תחום המשלב פיננסים וטכנולוגיה, בעיקר לצורך הסדרת אפשרויות תשלום מקוונת, כמו למשל שירותי תשלום שניתן להטמיע באתרי אינטרנט, שירותי תשלום למוצרי ביטוח וכדומה. גם לפני ימי הקורונה ראינו עליה קבועה ומתמדת בביקור לשירותי תשלום אונליין, בניגוד לאפשרויות שעמדו בפני משתמשים לפני ימי האינטרנט, לגשת למקום העסק ולבצע תשלום במקום; רק שבשנה האחרונה, שנת הקורונה, עם הסגרים והבידודים, הביקוש למוצרים ושירותים מבוססי פינטק הרקיע שחקים.

וארץ הקודש, כמו ארץ הקודש, מובילה בטכנולוגיה. עשרות חברות פינטק חדשות זכו להשקעות השנה, ובעוד במהלך שנת 2020 גייסו חברות הפינטק בישראל כ – 10 מיליארדי דולרים לאורך כל השנה, במהלך שנת 2021 גייסו חברות הפינטק סכום גבוה מזה (כ – 11 מיליארדי דולרים) במחצית הראשונה של השנה בלבד.

פעילות של חברות פינטק היא בולטת מאוד בחמש השנים האחרונות בארה”ב, והמדינה השנייה מבחינת היקפי פעילות של חברות פינטק בעולם, היא ישראל. ענקיות הפינטק מתוצרת כחול לבן, כמו פיוניר שכבר הוזכרה למעלה, חברת למונייד בתחום הפינטק לביטוח, חברת OurCrowd שעוסקת במימון המונים לחברות סטארט אפ בפלטפורמת פינטק ונכנסה אפילו לרשימת 100 חברות פינטק הגדולות בעולם (במקום ה – 32) כבר בשנת 2018, ועוד רבות.

זה הזמן לרגולציה חדשה

לצד ההתפתחות שזוכה לתשומת לב כל העולם בסטארט אפים העוסקים בפינטק בישראל, חשוב להגיד כי מדינת ישראל מציבה בפני חברות הפינטק הצעירות אתגרים רגולטורים שגורמים ללא מעט מהן להעביר את הפעילות אל מעבר לים. רק לאחרונה דיווח שר האוצר החדש, מר אביגדור ליברמן, על מעל 2,000 בקשות לפעילות בפינטק שהוגשו למשרד האוצר במהלך שנת 2020, והמספרים רק גדלים. רשות שוק ההון, המעניקה את האישורים הנדרשים לחברות פינטק בישראל מאז שנת 2016, תידרש לשנס מותניים ולפתח תקנים ורגולציות חדשות, שיאפשרו לענקיות הפינטק, לחברות הסטארט-אפ החדשות והמבטיחות ולארגוני פיננסים וטכנולוגיה חדשות בארץ להתפתח בקצב המהיר האופייני לנו ולהשיג דריסת רגל בשוק המבוקש בעולם.

השקעה בפינטק, בארץ ובעולם

במהלך שנת 2021, כאמור, הושקעו רק בארגוני הפינטק בישראל עד כה סכומים גבוהים יותר מאלה שראינו מושקעים בחברות הפינטק במקומיות לאורך כל שנת 2020. אין ספק שסקטור הפינטק הוא סקטור בצמיחה, סקטור מבוקש שמושך אליו משקיעים רבים – בארה”ב, בישראל, וגם במדינות נוספות. בבית ההשקעות מיטב דש דווחו בסוף השנה שעברה (2020) על רווחי פינטק גבוהים כל כך שייצרו בסבב השקעות אחד תשואות אופייניות לשנה שלמה. חברת הביטוח מגדל דיווחה בתחילת השנה על השקעה של מעל 1.5 מיליארדי דולרים בחברות פינטק, ממש לאחרונה השלימה חברת הפינטק הישראלית SorBet גיוס של 21 מיליוני דולרים ויש עוד שפע של דוגמאות להשקעות ענק בפינטק הישראלי, דרך קרנות מקומיות או מניות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

איילון מאסק
אם שותים לא נוהגים: ג’יגהביר, הבירה של טסלה
מועדים לנדל”ן: ריאיון חגיגי (ובלעדי) עם מנכ”ל ‘נטו תכנון פיננסי’ שמספר על השקעות אלטרנטיביות בקרנות נדל”ן
למבורגיני על המים
חזון גרמני וסגנון איטלקי: האם למבורגיני לומדת לנסוע על המים?
מהמרי וולסטריט
העם נגד וול סטריט
דוראל
קלינטק בעלייה: דוראל אנרגיה בעסקת ענק בשווי מאות מיליוני דולרים בארה”ב