מייקרוסופט

מיקרוסופט היא אחת מחמש חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם אם לא המובילה שבהן. בתוך חמש שנים צמח שווי השוק של מיקרוסופט מחצי טריליון לשני טריליון דולרים. בתקופה זו, מיקרוסופט וחברותיה בצמרת, גוגל, אפל, פייסבוק ואמזון, תרמו לצמיחה של יותר מחמישה טריליון דולרים בכלכלה הגלובלית. לאור נתונים אלה מוכרחים לתהות אלו כוחות אחראיים לנסיקה המטאורית בשווין של חברות הטכנולוגיה. במקרה של מיקרוסופט, כך לפי קברניטי החברה, שירותי מחשוב הענן של חטיבת Azure הן המנוע העיקרי שדוחף אותה קדימה. כדי להבין אם זה אכן המצב יש לבחון את סקטור מחשוב הענן בכלל ואת הפילוח בדוחות הרבעוניים שמפרסמת מיקרוסופט בשנים האחרונות.

מחשוב ענן החל לצבור תאוצה בשנת 2010

קשה לציין תאריך מדויק בו החל שימוש מסחרי במחשוב ענן אולם חטיבת הענן במיקרוסופט הוקמה רשמית, תחת שם המותג הנוכחי Azure, בתחילת 2010. שווי השוק של מיקרוסופט עמד אז על כ-200 מיליארד דולרים, הוא טיפס בהתמדה במשך חמש שנים ואז החל לנסוק באופן מעורר השתאות.

מחשוב ענן הוא ללא ספק אחת מאבני הדרך בתולדות עולם הדיגיטל. מכמה סיבות, מעבר למחשוב ענן היה איטי בהתחלה. פריצות דרך טכנולוגיות אפשרו הצעת נפח אחסון בענן במחיר משתלם יותר ויותר ביחס לחלופות. במקביל, מקבלי החלטות בחברות מסחריות השתחררו אט אט מן הנטייה לשמור נתונים רגישים בחומרה הנמצאת, פיזית, באתרים השייכים לארגון. פתרונות אבטחת מידע במחשוב ענן הוכיחו עצמם כיעילים לא פחות מאמצעי הגנה מפני פריצה לרשתות מחשבים מקומיות.

מובילות הסקטור נכון לתחילת 2021

חברות רבות מתחרות בסקטור מחשוב הענן. מי שמהן שהצליחה עד סוף 2019 לכבוש לעצמה נתח נאה מן הפעילות מצאה עצמה בעמדה מצוינת לגרוף רווחים נאים כתוצאה מהצורך הגובר לפתרונות עבודה מרחוק בשל מגפת הקורונה. כיום, ארבע חברות בלבד אחראיות לכ-80% מפעילות מחשוב הענן בעולם, מיקרוסופט בראשן ולצידה אורקל, גוגל ואמזון. כל החברות מציעות שירותי מחשוב ענן חינמיים בנפח מוגבל וגובות תשלום מארגונים שהבינו כמה אפשר לחסוך בזכות אחסון בענן וניצול תוכנות מתקדמות שניתן להשתמש בהן רק בעבודה בענן.

מייקרוסופט 2

היקף מכירות גדל בעקביות בקצב גבוה יותר מן התחזיות

מן הדוח הרבעוני שפרסמה מיקרוסופט בינואר 2021 עולה כי בעוד תחזיות אנליסטים צפו מכירות בהיקף של כ-40 מיליארד דולרים בפועל מכרה החברה מוצרים ושירותים בסכום כולל של קצת מעל ל-43 מיליארד דולרים. בתקופה זו הרוויחו המשקיעים במניות מיקרוסופט (NASDAQ: MSFT) כ-2 דולרים למניה. הפעילות של חטיבת Azure של החברה גדלה בכ-50% ברבעון זה ביחס לרבעון המקביל אשתקד כאשר המוצר העיקרי שלה נותר Office 365 ורשם גידול של 15% במספר המשתמשים בו. ההכנסה הכוללת ממכירת שירותי מחשוב ענן מסחריים עמדה על 16.7 מיליארד דולרים, יותר משליש מסך ההכנסות של החברה.

Azure הפכה לחטיבה הגדולה ביותר של מיקרוסופט

למיקרוסופט שלוש חטיבות, מחשוב ענן (תחת המותג Azure), פרודוקטיביות ותהליכים עסקיים, ומחשוב אישי נוסף (הכוללת את מוצרי הגיימינג של XBOX). נכון לתחילת 2021 שלוש החטיבות מייצרות עבור החברה הכנסות בגובה דומה. כשבוחנים את תפקוד חטיבות החברה לאורך זמן מתברר שבעוד שההכנסות שייצרו שתי החטיבות האחרות גדלו בכ-13% במהלך שנת 2020 הרי שההכנסות משירותי מחשוב ענן גדלו בלא פחות מ-23%.

הצורך למצוא פתרונות לאתגרים שהביאה עמה מגפת הקורונה הניב עליה בביקוש לשירותי מחשוב ענן. יכול מאוד להיות שמדובר בהאצת תהליכים שהיו מתרחשים בכל מקרה, אם זהו אכן המצב המגמה צפויה להימשך ומיקרוסופט נמצאת בעמדה מצוינת לשמור על קצב צמיחה שצפוי להכות את התחזיות גם לרבעון הראשון של 2021.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרניביות
תעשיית ההיאבקות העולמית מגלגלת מיליארדים
קניון או חנות וירטואלית
קניון או קניות אונליין?
תיק השקעות
אי וודאות בתיק ההשקעות שלכם? 3 חוקים לניהול השקעות מוצלח בתנאי אי ודאות
מייקרוסופט
האם מייקרוסופט צומחת בזכות הענן?
ניו יורק עיר ועסקים
התפוח הגדול ועסקים: ניו יורק