שוק ההון בבועה

ה – 23 למרץ היה היום שבו שוק ההון הפסיק לאבד גובה והמניות הפסיקו לצנוח. מאז – המניות והמדדים עולים ועולים, עד שנשאלת השאלה: מה קורה פה? האם מדובר בשוק בועתי? האם כללי המשחק השתנו? איך אפשר לנהל תיק שירוויח מהמצב הלא ברור של השוק או לחילופין, מה אפשר לעשות על מנת לגדר את השקעות כך שאפשר יהיה להרוויח מכל הכיוונים?

מה קורה מאז ה – 23.3.2020?

היום, כשאנחנו מתבוננים אחורה, אנחנו מזהים את היום המדויק שבו המצב התהפך – זה היה ה – 23.3, והנה מה שהמדדים הבולטים עשו מאז:

  • הנאסד”ק, שאיבד 22% ברבעון הראשון של 2020, טיפס מאז ב – 97%
  • מדד ה – S&P 500 הנחשב למייצג ביותר של הבורסה האמריקאית, צנח ב – 28% ברבעון הראשון של 2020, ועלה מאז ב – 70%.
  • הדאו ג’ונס, שאיבד 33% מערכו ברבעון הראשון של 2020, טיפס מאז ב – 64%
  • מדד הדאקס הגרמני איבד עד ה – 23.3 כ – 32% מערכו, ומאז טיפס ב – 57%
  • מדד תל אביב 35 איבד ברבעון הראשון של 2020 35%, ומאז עלה ב – 31%

אפשר להמשיך עם זה, אבל אנחנו נחסוך מכם את המספרים, שבאיזה שהוא שלב מתחילים לחזור על עצמם, ונשאל: האם השוק באמת במצב כל כך הרבה יותר טוב מאז מרץ 2020? האם עליות השערים המטורפות נגרמות כתוצאה מערך החברות המוכלות במדדים ושוק ההון שפשוט דוהר קדימה?

או שאולי, אם הכלכלות מתכווצות, הייצור מתכווץ, הוירוס עוד לא לגמרי מאחורינו והחוב הלאומי במרבית מדינות המערב עולה – שוק ההון אינו במתאם מלא עם המצב הכלכלי באזורי התעשייה של המדינות מסביב לעולם?

במילים אחרות – אולי מדובר בבועה?

בועה? נשמע כמו הזדמנות לייצר כסף – והרבה

בועה בשוק ההון מתרחשת כאשר ניראה שהביקושים אינם תואמים למציאות, או לערך החברות המונפקות הלכה למעשה. הדרך הכי מתמטית להתרשם מהבועה בשוק היא באמצעות מכפיל הרווח של המניות – כאשר מדובר בבועה, כלומר, בשווי שוק של חברה (על פי מחיר המניות שלה) שלא מתאים למצבה בפועל, ניראה מכפילים גבוהים. מכפיל הוא החישוב המספרי שיכול לסייע למשקיע להבין בתוך כמה זמן הוא צפוי להחזיר את ההשקעה שלו. מכפילים גבוהים מספרים על החזר השקעה בתוך זמן ארוך, או במילים אחרות, על מתאם לא מדויק בין ההשקעה לבין היכולת לייצר רווחים (או השווי בפועל) של החברה.

כשכל המשקיעים שמסביבך מסתכנים ומשקיעים כאילו אין מחר – המכפילים עולים, ומוצרי השקעה שונים, כמו למשל מניות ומוצרים מחקי מדד – עולים. לא צריך תואר שני בכלכלה על מנת לדעת שמשקיע מרוויח כשהמוצר שהשקיע בו עולה במחירו – בועה או לא בועה. השאלה היא רק אם תצליחו לברוח בזמן – כי אם לא, אתם כנראה תפסידו כסף, והרבה.

חשוב לקחת בחשבון שבועה, כשהיא מתפוצצת – היא מתפוצצת לעיתים בבת אחת. זה אומר, שמי שמשקיעים במסחר לטווח הבינוני והארוך – עלולים לפספס את הרמזים (שהם לפעמים דקים כמו נייר אורז) למכירת ההשקעות. בואו נהיה אפילו יותר בוטים – ייתכן שבחלק מההשקעות, בין הוראת המכירה ועד לביצוע המכירה בפועל, תפסידו סכום ניכר מהרווחים שגרפתם כשנהניתם מהטיפוס המטורף של מוצרי ההשקעה למעלה.

עכשיו הזמן להשקעות אלטרנטיביות

מי שנהנה להשקיע בסיכון ומוכן לשמור את היד על הדופק, עשוי ליהנות מהטיסה המטורפת של שוק בועתי כלפי מעלה. רק שימו לב, שאתם מזהים את הסימנים שיורו לכם לצאת לפני הנפילה הגדולה. אם אכן מדובר במצב של בועה – זה רק עניין של זמן עד שנפילה כזו תתרחש.

מאידך, מי שמחפשים גידור (עם לא פחות עניין, אגב) להשקעות בשוק ההון המסורתי, מגלים את אפיק ההשקעות האלטרנטיביות שאחד המפתחות שלו הוא המתאם הנמוך לעיתים, בין התנודתיות האופיינית לו לבין תנודתיות שוק ההון, המשפיעה על רוב המוצרים המסורתיים להשקעה.

טריליונים של דולרים עברו במהלך 2020 ותחילת 2021 להשקעות אלטרנטיביות: קרנות רייט, השקעה ישירה בחברות, השקעות בסגנון P2P, ועוד ועוד. הגיוון מאפשר גידור טוב ואולי אפילו עוד רווחים, מכיוונים פחות סטנדרטיים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

6 כללי ברזל לפתיחה ורישום של חברה באיחוד האירופי
האמר חשמלי
GM משיקה: האמר חשמלי וצעד גדול בדרך לעקוף את טסלה
מטוסים חשמליים
שינוי מגמה בעולם השילוח: DHL מתחדשת עם 12 מטוסים חשמליים
רכב חשמלי
התחבורה עוברת שינוי: תוך עשור 50% מהאוטובוסים יהיו חשמליים ביבשת אירופה
השקעה אלטרנטיבית
ניהול השקעות אלטרנטיביות – מי מנהל? באיזו צורה ומה השוני בין ניהול השקעות בורסאי