הארוורד

אוניברסיטת הארווארד שבעיר קיימברידג’, מסצ’וסטס, מדורגת מאז שנת 2003 כאוניברסיטה הטובה בעולם. היא האוניברסיטה הפרטית הוותיקה ביותר באמריקה (נוסדה בשנת 1636), ובשנים האחרונות, בנוסף לכל התארים הללו היא נחשבת גם האוניברסיטה העשירה ביותר. האוניברסיטה מנהלת חברת ניהול בשם Harvard Management Company, חברה זו מנהלת עבור האוניברסיטה תיק השקעות בשווי של עשרות מיליארדי דולרים. בשנת 2021 הכריזה חברת הניהול של הארווארד על תשואה של 33.6% מתיק ההשקעות המנוהל של האוניברסיטה, ואנחנו יצאנו לבדוק – אילו נכסים אפשר למצוא בתיק ההשקעות השווה מיליארדים של האוניברסיטה הנחשבת בארה”ב?

תשואה במהלך 2021: 33.6%

במהלך שנת 2021, מדד ה – S&P 500 השיג תשואה מכובדת של מעל 29%. בזמן שמשקיעים מכובדים ובעלי ממון, כמו למשל האורקל מאומהה וורן באפט, יספרו כי אי אפשר להכות את המדדים – בוודאי לא בשנים של תשואה נאה כל כך, חברת הניהול של ההשקעות בהארווארד, המנהלת השנה כ – 53.2 מיליארדי דולרים – דווקא הצליחה להכות את מדד ה – S&P 500, ולהשיג תשואה גבוהה יותר גם מזו שהייתם משיגים מתיק השקעות מסורתי ביחס של 60/40 סיכון, כך על פי המומחים של HMC.

מחוייבות להשקעות אחראיות לפי ה – ESG

תקן ה – ESG, או בעברית ההשקעות האחראיות, מחייב חברות להתייחס לנושאים של קיימות, אקולוגיה, אחריות תאגידית וקהילתית. חברות בעלות תקן ESG משתייכות לקבוצת חברות שמשקיעים אחראיים, כמו למשל חברת הניהול של הארווארד, מקפידים להשקיע רק בארגונים החברים בה.

ההשקעות של הארווארד הן הרבה יותר מהשקעות אחראיות. לצד תקן ה – ESG להשקעות אחראיות, חברת הניהול של האורווארד מקפידה לבחור את ההשקעות שלה על פי תרומתן לעולם באופן כללי. ברווחים, המספקים כשליש מכלל עלויות האחזקה של המוסד האקדמי, משתמשת הארווארד גם על מנת לחקור פתרונות ירוקים ואקולוגיים, להרחיב את יכולות המחקר ואת הספרייה של האוניברסיטה, ולהשקיע במיזמי קיימות.

תיק ההשקעות של הארווארד מורכב ממכשירי השקעה מסורתיים ואלטרנטיביים

מנהלי ההשקעות של הארווארד מדברים על החשיבות שבגיוון תיק ההשקעות המנוהל והשקעה באפיקים אלטרנטיביים לצד אפיקים מסורתיים. בסוף שנת 2021 דווח כי תיק ההשקעות של הארווארד מכיל שפע של מוצרי השקעה מסורתיים, כמו למשל המניות הבאות:

  • AbCellera Biologics Inc הנסחרת בנאסד”ק
  • Recursion Pharmaceuticals הנסחרת בנאסד”ק
  • גנומיקס הנסחרת בנאסד”ק
  • פאלו אלטו, חברת סייבר סקיוריטי שנסחר בבורסה של ניו יורק
  • Scientific Games Corporation הנסחרת בנאסד”ק

ועוד רבות, כמובן.

לצד מוצרי ההשקעה המסורתיים והמניות, ציין מנכ”ל HMC כי המשקיעים של הארווארד מחפשים כל העת אחר ערוצי השקעה אלטרנטיביים שיאפשרו לא רק גיוון של תיק ההשקעות אלא גם השקעות אחראיות שישרתו את העיקרון הבסיסי בבחירת השקעות של החברה, שייטיבו עם העולם ויספקו ערך. הארווארד פחות נוטה להשקיע, למשל, בנדל”ן, כמו ארגונים גדולים אחרים המנהלים מיליארדים, אולם היא משקיעה מעל 8 מיליארדי דולרים בקרנות הון פרטי ועוד סכומים נוספים, בשיעורים לא ידועים, בקרנות גידור. מאז שנת 2019 ועד היום, הוכפל הסכום המושקע מטעם חברת הניהול של הארווארד בקרנות הון והשקעה פרטיות.

גיוון היא מילת המפתח

בסוף שנת 2020 פרסמה הוועדה מטעם חברת הניהול של הארווארד מסמך כוונות בנוגע לאסטרטגיית ההשקעות של הקרן, שם פירטה באריכות אודות החשיבות שבאיתור אפיקי השקעה אלטרנטיביים לגיוון תיק ההשקעות. על פי פרסומים, ההשקעות של הארווארד מנוהלות ביותר מ – 14,000 קרנות שונות. ביחד עם זאת, ניראה שהארווארד מקפידה לבחור בערוצי השקעה ששומרים על נזילות הכספים בלבד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תשתיות ואוויר נקי
זהב OUT – תשתיות ואוויר נקי IN
opensea
מי הבכיר ב -opensea שנעצר בחשד לביצוע הונאה ב – NFT?
השקעה בקנביס
הקנאביס של תיקון עולם ישווק על ידי טבע
סקירה אלטרנטיבית 2.5.21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
ספייס איקס
משימה אינטר-גלאקטית: ספייס X