הארלי דווידסון

כתב: רועי טורקלטאוב.

חזון לא פעם הוביל אנשים למעשים מופלאים, מעשים ששינו את דרך החיים של אנשים רבים, בתחומים שונים, ובדרכים שונות, כך חברת הארלי דוידסון הצליחה להתוות דרך חיים חדשה עבור רוכבי הדו גלגלי ופתחה עבורם פתח לעולם אחר, עולם של קהילה מגובשת ומאוחדת שבמרוצת השנים הובילה את הארלי – דוידסון למה שהיא כיום.

רוכבים בהיסטוריה

הסיפור של הארלי – דוידסון מתחיל עם כמה נערים צעירים בעלי תשוקה גדולה לעולם הדו גלגלי, וויליאם הארלי וארתור דיווידסון אשר גדלו ביחד באותן שנים בעיירת מילווקי שבארצות הברית היו בעלי תחביבים משותפים רבים בתחום הדו גלגלי ונהגו לחלוק באותה תקופה ידע טכני נרחב בבניית זוגות אופניים. לאורך השנים, הפך וויליאם הארלי למתכנן מנועים ראשי באחד ממפעלי הענק אשר סיפקו מנועים לחברות רבות של אופנועים באותה תקופה.

בשנות ה – 20 לחייהם ולאחר שצברו ידע טכני גדול בעולם המנועים, החלו הצמד לבנות אב טיפוס ראשון לאופנוע משלהם ביחד עם אחיו הגדול של ארתור אשר סיפק להם אביזרים רבים השמישו אותם לבנייה, האב טיפוס הראשון של הארלי – דוידסון היה בכלל אופניים עם מנוע בנזין בנפח של כ – 116 סמ”ק אשר התגלה כלא אפקטיבי עקב כוחו המועט אשר כשל בהתמודדות עם הדרכים המשופעות של עירם ועל כן עמלו הצמד בפיתוחו של מנוע מחוזק בעל בוכנה יחידה אשר הגיעה לנפח של כ – 405 סמ”ק, נפח גדול יחסית לאופנועים באותה תקופה כאשר בשנת 1904 זכו בהתעניינות גדולה מצד אנשים רבים לאחר שהשתתפו עם מנוע זה במרוץ מקומי.

שנים בודדות לאחר חשיפת האב – טיפוס, החלו הארלי – דיווידסון במכירות של דגמים רבים ושונים כאשר עד שנת 1914 החברה ייצרה כ – 16 אלף אופנועים, מספר לא מבוטל של מכירות בהתחשב בפופולאריות הנמוכה יחסית באותה תקופה לעולם הדו – גלגלי.

הארלי – דוידסון עברה עליות ומורדות רבות, החל מהשפל הכלכלי הגדול בשנת 1930 ועד הירידה הדרסטית במכירות החברה שנים לאחר מכן, כל אלו אילצו את הארלי – דיווידסון לחשוב מחוץ לקופסא עבור המשך קיומם בשוק האופנועים ואכן אחד ממהלכיהם היה אספקתם של כ – 90 אלף יח’ אופנועים בדגמי צבא מיוחדים במהלך מלחמת העולם השנייה עבור הצבא האמריקאי.

מיוחד ושונה

אופנועי הארלי דיווידסון מאז ומעולם היו מיוחדים, העיצובים הקלאסיים, המנועים החזקים, אך משהו היה חסר בנוסחה המוצלחת. כניסתם של האופנועים היפניים (סוזוקי והונדה) לשוק האמריקאי הערימה על חברת הארלי – דיווידסון בעיות רבות, חלקן הגדול נבע מהעדר הקידמה הטכנולוגי של היצרנית האמריקאית באותן שנים כנגד יריבותיה היפניות והשליך באופן ישיר על היקף מכירותיה שרק הלך ודעך במהלך השנים ביחד עם בעיות ניהוליות וכלכליות רבות אשר גררו את החברה להיות על סף פשיטת רגל.

הארלי – דיווידסון התעוררה לחיים לקראת שנת 1970, כאשר קבוצה של 13 משקיעים, חלקם צאצאים ישירים של מייסדי החברה, החליטו להחיות מחדש את המותג הוותיק בשתי דרכים משמעותיות, הראשונה – השקעה מאסיבית של כ – 80 מיליון דולר כאשר חלקו הארי הושקע בפיתוחם של טכנולוגיות חדשות אשר נועדו להוביל את אופנועי הארלי – דיווידסון להיות מתקדמים, אמינים, ורלוונטיים מתמיד בשוק האופנועים תוך שמירה על הקלאסיות הייחודית של המותג וזניחת הניסיון התמידי להתחרות עם חברות האופנועים המודרניים כאשר הדרך השנייה – הייתה בקידום אגרסיבי של המותג ויצירת קהילת רוכבים חדשה אשר חיזקה את המותג ותדמיתו כאשר כל אלו הצליחו להזניק את מכירותיה של הארלי – דיווידסון ולהפוך אותה ליצרנית האופנועים המצליחה ביותר שנים רבות לאחר מכן.

הארלי דוידסון - הדרך לחופש 2

ישן – חדש

במציאות של ימינו, הארלי דיווידסון היא בין החברות הבודדות אשר הצליחו לשמור על זהותה האמיתית ביחד עם קהל לקוחות עצום השומר נאמנות באופן אקסקלוסיבי ליצרנית האופנועים האמריקאית תוך שמירה על מסורת ארוכת שנים ומעין ”הילת כבוד” עבור המותג הוותיק הזה שכנגד כל הסיכויים הצליח לבסס את מעמדו האיתן במציאות מורכבת ומאתגרת, דגמי אופנועיה הרבים נמכרים כיום בכל העולם ופונים לקשת רחבה מאוד של רוכבים בסגנונות שונים אך עם חוויית רכיבה ייחודית ששמורה רק להארלי – דיווידסון.

כיום, לאור המגמות ההולכות וגדלות של תעשיית הרכבים החשמליים, הארלי דיווידסון אינה נשארת חייבת ומוציאה כמה דגמים חשמליים הנקראים בשם LIVE WIRE, חשמליים לחלוטין, עם ביצועים ויכולות מהטובים ביותר שיש כיום לשוק להציע (האצה ל- 100 קמ”ש ב-כ 3 שניות) ושילובם של סוללות עוצמתיות וגדולות המסוגלות לגמוע מרחקים גדולים (280 ק”מ), מצליחה החברה לשמור על ייחודה הגדול בתחום תוך שמירתה על סממניה המוכרים, ואולי יותר חשוב מכל – האוזן הקשבת המופנית עבור לקוחותיה על מנת להמשיך ולהיות פורצת דרך גם לשנים הבאות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

טסלה מודחת
מניית טסלה הודחה ממדד S&P 500 ESG – מה אילון מאסק חושב על זה?
נדל"ן סוציאלי ואנרגיה מתחדשת
אלטרנטיבה במבחן – נדל”ן סוציאלי או אנרגיה מתחדשת?
אנרגיה מתחדשת
הדבר הגדול הבא בעולם האנרגיה המתחדשת : פתרונות אחסון חשמל
טסלה
המהפכה האירופאית ונקודת המפנה: אחת מכל ארבע מכוניות חדשות היא מכונית חשמלית
מועדון המיליון
מועדון המיליון: תמהיל השקעות לתיק של מיליון שקלים